Naga MarketsSzwajcarskie organy śledcze przy współpracy z biurem prokuratora mają nie lada orzech do zgryzienia. Od kilku miesięcy próbują ustalić kto i dlaczego spuszcza w toaletach lokalnego oddziału UBS znajdującego się w Genewie banknoty o nominalne 500 euro. Do tej pory do ścieków trafić miało rzekomo kilkadziesiąt tysięcy waluty unii monetarnej.


Banknoty zapychają rury kanalizacyjne

Pierwszy banknot został znaleziony kilka miesięcy temu w toalecie w pobliżu skarbca bankowego zawierającego skrzynki i skrytki depozytowe należących do klientów banku. Kilka dni później kolejne banknoty zaczęły pojawiać się w toaletach pobliskich restauracji. I to w niemałych ilościach. Pieniędzy było tyle, że były w stanie zablokować drożność kanalizacji.

Te artykuły również Cię zainteresują
Do tej pory, policja odzyskała dziesiątki tysięcy euro, z których spora liczba została najprawdopodobniej porozcinana nożyczkami. O ile niszczenie banknotów nie jest w Szwajcarii przestępstwem, to władze oraz opinia publiczna są ciekawe jaki wspólny pierwiastek stoi za nietypową historią. Między innymi dla tego biuro prokuratora rozpoczęło dochodzenie w sprawie.

Część komentatorów żartuje, że osoba lub osoby zapychająca genewskie toalety pieniędzmi chce pomóc Europejskiego Bankowi Centralnemu (EBC), który zaplanował wycofanie pieniądza o nominalne 500 euro – ostatnie banknoty mają zostać wydrukowane pod koniec 2018 roku. Powodem takiego ruchu jest jego mała praktyczność w trakcie codziennych zakupów, stosunkowo nieduża ilość jednostek w obiegu oraz obawy, że najwyższy z nominałów służy przede wszystkim do finansowania nielegalnych działalności – prania brudnych pieniędzy i przemytu.

W walce z terroryzmem?

O planach EBC informowaliśmy już w lutym 2016 roku. Właśnie wtedy pojawiły się pierwsze informacje, że Mario Draghi i spółka przygotowują się do wycofania 500 euro z obiegu. Powodem miała być chęć walki z przestępczością oraz terroryzmem.

Podczas dyskusji z członkami Komisji Gospodarczej i Monetarnej, Mario Draghi stwierdził, że „panuje powszechne przekonanie opinii publicznej, że banknoty o wysokim nominale wykorzystywane są w działalności przestępczej”. Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here