W tym miesiącu Blockchain Transparency Institute (BTI) opublikował raport z badań, w którym twierdzi, że spora część wiodących giełd krytpowalutowych zawyża wolumen swojego handlu lub stosuje nieuczciwą praktykę wash trade*. Zdaniem BTI na 130 największych giełdach kryptowalutowych w przeciągu każdej doby nawet $6 miliardów generowanego obrotu jest nieprawdziwe.
Każdego dnia przez rynek przechodzą miliardy dolarów w kryptowalutach. W samych tylko ostatnich 24 godzinach było to niemal $13 miliardów. Ostatni rok przyniósł wiele afer z udziałem giełd, które starały się zawyżać swój realny wolumen, w celu przyciągnięcia nowych klientów. Według najnowszego badania około 70% ze stu topowych giełd zawyża swoje wyniki wolumenowe na stronach takich jak coinmarketcap.com.

Metodologia badania wykorzystywała płynność portfela zamówień platformy transakcyjnej oraz unikalne dzienne liczby odwiedzających giełdę. Badanie przeprowadzono przy użyciu stron internetowych zawierających dane o ruchu takich jak Google Analytics i Similarweb. Badacze BTI twierdzą, że w teście wykorzystano również dane firmy Sylvain Ribes, które miały zapewnić większą dokładność analizy.
“Dokładne obroty poza dużymi giełdami pieniężnymi zazwyczaj charakteryzują się wskaźnikiem wolumen/użytkownik w stosunku do liczby odwiedzających wynoszącym około 2% do 5% (średnia 3,5%). W przypadku podejrzanych giełd stosunek ten wahał się od 10% do ponad 655,000%.
Na przykład, giełdy Lbank i ZB, które twierdzą, że znajdują się w pierwszej dziesiątce wszystkich krypto parkietów, posiadają rzekomo wolumen/unikatowe liczby odwiedzających przekraczające odpowiednio 214 000 USD i 74 000 USD dziennie. Jest to realnie niemożliwe, szczególnie biorąc pod uwagę znane rynki o wysokiej płynności takie jak Bitfinex, Binance i Coinbase, w przypadku których wartość ta mieści się w przedziale 8 500 USD i 5 000 USD dziennie.
*wash trade to praktyka manipulacji rynkowej polegająca na kupowani i sprzedaży tego samego instrumentu finansowego w jednym czasie w celu stworzenia mylącego i sztucznego rynku wymiany (aktywności, wolumenu).