Naga MarketsMartin Luther King

Pozytywny początek 2020 r. obserwowaliśmy w ubiegłym tygodniu zarówno na rynkach amerykańskich, jak i europejskich. Stoxx 600 ustanowił nowy rekord, podczas gdy niemiecki DAX cofnął się przed szczytem sprzed 2 lat, blisko poziomu 13 600. Dobry sentyment wydaje się być wynikiem szeregu czynników, w tym lepszych niż oczekiwano danych gospodarczych, a także osłabienia napięć handlowych między USA i Chinami, po podpisaniu I fazy umowy handlowej. Ponadto lepsze niż oczekiwano raporty o zyskach z amerykańskich banków i innych międzynarodowych korporacji zapewniły wystarczający zastrzyk optymizmu, aby popchnąć rynki akcji w górę.


I have a dream  – rynki w USA zamknięte

Nie oznacza to jednak, że całkowicie zniknęły obawy, o czym świadczyć mogą notowania złota, wyraźnie pokazujące proces dywersyfikacji portfela ze strony inwestorów. Mimo to dane gospodarcze z Chin z zeszłego tygodnia, przed rozpoczęciem chińskiego Nowego Roku, który nastąpi pod koniec tego tygodnia, wzbudziły oczekiwania, że chińska gospodarka przechodzi przemianę po spowolnieniu pod koniec 2019 r.

W tym tygodniu czekają nas spotkania banków centralnych – Banku Japonii, Kanady i Europejskiego Banku Centralnego. Oczekuje się, że najnowsze raporty PMI dla przemysłu i usług w styczniu z Niemiec i Francji wykażą ożywienie aktywności gospodarczej, które obserwowaliśmy pod koniec ubiegłego roku.

W ostatnich dniach funt jest pod presją spekulacji, że Bank Anglii może obniżyć stopy procentowe pod koniec tego miesiąca. Rozczarowujące wyniki sprzedaży detalicznej z ubiegłego tygodnia pokazały, że konsumenci pozostawali w defensywie, pomimo zniesienia niepewności politycznej po wyborze nowego rządu. Spadek sprzedaży detalicznej drugi miesiąc z rzędu, wraz z innymi rozczarowującymi raportami gospodarczymi w tym miesiącu, wydaje się coraz bardziej przesuwać oczekiwania rynku w kierunku obniżki o 25 pb, obecnie z prawdopodobieństwem ponad 70%. Raporty PMI z tego tygodnia mogłyby wzmocnić te oczekiwania, jednak bardziej ostrożne głosy wskazywały na fakt, że wiele przyczyn spowolnienia pod koniec ubiegłego roku leżało u podstaw rosnącej niepewności politycznej i perspektywy dalszej blokady w tej dziedzinie, wraz z niewielką możliwością wyboru mniejszościowego rządu pracy. Jeśli odczyty PMI w tym tygodniu za styczeń wykażą odbicie aktywności gospodarczej w sektorze produkcyjnym i usługowym, funt może gwałtownie odbić.

Ceny ropy są znów w centrum uwagi po dwóch tygodniach spadków, ponieważ niepokoje w Libii i Iraku spowodowały zakłócenia w dostawach. Blokada wojskowa w Libii, która spowodowała zamknięcie większości produkcji, spowodowała powrót cen do tygodniowych szczytów.

Wygląda na to, że piątkowe pozytywne zamknięcie rynków amerykańskich przełoży się na pozytywne otwarcie na rynki w Europie, jednak zmienność może być mniejsza z powodu zamknięcia Stanów Zjednoczonych na dzień Martina Luthera Kinga.

Martin Luther King znany jest ze słynnego wystąpienia – w 1963 roku na wiecu w National Mall usłyszeliśmy legendarne już I have a dream… (mam marzenie) mówiące o wizji Ameryki całkowicie wolnej od przemocy rasowej.

Rocznica urodzin Kinga została ogłoszona świętem federalnym w 1983 roku za czasów prezydentury Ronalda Reagana – podpisana wtedy ustawa w życie weszła jednak dopiero w 1986 roku. Dzień ten jest zwyczajowo dniem wolnym od pracy, urzędy państwowe, szkoły oraz banki nie działają. Jako ciekawostkę warto zaznaczyć fakt, że przez długi okres nie wszystkie stany uznawały wspomniane święto – w 50 amerykańskich okręgach administracyjnych obchodzone jest od 2000 roku.

EURUSD – niepowodzenie w próbie wybicia 1,1170 w zeszłym tygodniu spowodowało spadki na euro w kierunku 50-dniowej MA z przełamaniem w kierunku 1,1040, gdzie znajduje się linia trendu poprowadzona z dołków przy 1,0878 z zeszłego roku.

GBPUSD – po zeszłotygodniowym nieudanym wybiciu 1,3120 możemy się spodziewać dalszego osłabienia. Wsparcie znajduje się przy linii trendu w okolicy 1,2960, poprowadzonej po dołkach z listopada od poziomu 1,2765. Wybicie 1,2950 otworzy drogę na 1,2870 area.

EURGBP – niepowodzenie w przełamaniu 0,8600 w zeszłym tygodniu spowodowało odbicie do poziomu 0,8470. Rynek musi wybić obecnie w którąś stronę, by dać sygnał do dalszego ruchu. Wzrost powyżej 0,8600, może skierować notowania na 0,8790.

USDJPY – dopóki znajdujemy się powyżej 109,70, perspektywa dalszych wzrostów w kierunku 110,70 nadal pozostaje otwarta. Poniżej 109,70 wsparcie znajduje się przy 109,20 oraz przy dołkach z ostatniego tygodnia 107,65.

FTSE100 – oczekiwany wzrost na otwarcie o 10 punktów do7,684

DAX – oczekiwany wzrost na otwarcie o 4 punkty do 13,530

CAC40 – otwarcie oczekiwane na poziomie 6,100

 

Sentyment rynkowy CMC Markets:

Germany 30  – do osiągnięcia historycznych szczytów na niemieckim indeksie DAX brakuje już niewiele, jednak większość Klientów CMC Markets przeprowadzających transakcje na tym rynku poprzez kontrakty CFD, nie wierzy w scenariusz wzrostowy. Pozycje krótkie posiada 65% z nich i stanowią one 66% wartości wszystkich pozycji utrzymywanych na tym rynku. Przed weekendem obie te wartości były jednak wyższe – odpowiednio o 2 i 3  punkty procentowe.

Złoto –  pozycje Klientów CMC Markets na żółtym metalu wskazują na bardzo wyraźną rozbieżność co do ich oczekiwań. Wprawdzie wyraźnie dominują pozycje długie, które posiada obecnie 69% Klientów zainteresowanych tym instrumentem,  a ich ilość zwiększyła się w ostatnich godzinach o 1 punkt procentowy, jednak pod względem wartości w zdecydowanej przewadze są rynkowe  „niedźwiedzie”. Pozycje krótkie stanowią 54% wartości wszystkich pozycji otwartych na kontraktach na złoto i tylko dziś wartość ta zwiększyła się o 6 punktów procentowych.

Ropa Crude WTI –podobna rozbieżność i skok wartości widoczne są na kontraktach na Ropę Crude WTI. Większość Klientów CMC Markets utrzymuje na tym instrumencie pozycje długie, jednak stanowią one zaledwie 31% wartości pozycji otwartych na tym instrumencie. Pozycje krótkie zwiększyły swoją wartość o 9 punktów procentowych i stanowią obecnie 69% wartości pozycji utrzymywanych na tym surowcu.

Sentyment rynkowy CMC Markets


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here