Naga MarketsPracownicze Plany Kapitałowe (PPK) i Pracownicze Programy Emerytalne (PPE) przyciągnęły dotychczas uwagę 1,3 miliona pracowników. Zdaniem Prezesa Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR), Pawła Borysa, jest to naprawdę bardzo dobry wynik, który pozwolił w przeciągu roku zwiększyć liczbę aktywnie oszczędzających o ponad 40%.


400 tysięcy Polaków zdecydowało się na udział w PPK. Co z resztą?

Jak zauważa Paweł Borys, przez ponad 20 ostatnich lat funkcjonowania polskiej gospodarki wolnorynkowej na aktywne gromadzenie oszczędności emerytalnych zdecydowało się około 900 tysięcy Polaków, a od wprowadzenia Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK) wartość ta w przeciągu roku wzrosła o 400 tysięcy, czyli o ponad 40%.

– Jeżeli w statystykach nie uwzględniamy osób powyżej 55 roku życia oraz obcokrajowców, których program nie obejmuje, to wtedy widzimy, że około połowa pracowników decydowała się na zaakceptowanie lub odrzucenie PPK. W większych firmach, głównie zagranicznych, widzimy wyższy wskaźnik partycypacji, natomiast w mniejszych przedsiębiorstwach i w mniejszych miejscowościach to liczba uczestników jest mniejsza. Program został przygotowany jednak na lata i będziemy chcieli, żeby wszyscy się do niego przekonali – komentował w rozmowie z Agnieszką Zaręba z Comparic24.tv prezes PFR.

Emerytura z ZUSu ma zapewnić jedynie podstawowe zabezpieczenie finansowe

Jak twierdzi Paweł Borys, nie wierzy w zakwestionowanie i płynność funkcjonowania Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) oraz wypłacanych przez niego świadczeń w przyszłości, dodaje jednak szczerze, że ZUSowska emerytura ma gwarantować podstawowe zabezpieczenie finansowe. Osoba, która nie chce, aby jej standard życia obniżył się powinna zadbać o dodatkowe zabezpieczenie swojej przyszłości:

Na pewno cieniem na PPK kładzie się historia OFE, gdzie Polakom obiecywano prywatne oszczędności, a następnie w 2014 okazało się, że to środki publiczne. W tym roku warto zamknąć temat OFE ostatecznie i skupić się na prywatnym oszczędzaniu wspólnie z pracodawcą w ramach PPK, czy też PPE – wyjaśnia Paweł Borys.

Polski Fundusz Rozwoju to grupa instytucji finansowych i doradczych dla przedsiębiorców, samorządów i osób prywatnych inwestująca w zrównoważony rozwój społeczny i gospodarczy kraju.

Zobacz również: PKO TFI: 38% pracowników dowiaduje się o PPK z telewizji, 37% od pracodawcówConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here