Naga MarketsTydzień rozpoczynamy od dni wolnych w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Chinach, gdzie trwają obchody Nowego Roku Księżycowego, które potrwają do środy. W USA z kolei Amerykanie świętują Dzień Prezydenta, a Kanadyjczycy Dzień Rodziny. Wydaje się, że to jednak nie zmienia rynkowych trendów.

Popyt na ropę wciąż przewyższa jej podaż 

Jednym z większych trendów w ostatnim czasie charakteryzuje się ropa naftowa. Bardzo elastyczna polityka OPEC i umiejętne reagowanie na zmieniającą się sytuację popytu ze względu na epidemię powoduje, że wciąż popyt przewyższa podaż, a cena może piąć się na coraz wyższe poziomy. Wydaje się, że dzięki temu cena baryłki WTI mogła od początku roku wzrosnąć o prawie 25 proc., do 60 USD. Zdaje się jednak, że teraz pojawił się nowy wątek, który może być czynnikiem cenotwórczym dla ropy naftowej.

Te artykuły również Cię zainteresują
Ceny ropy wspięły się dziś na najwyższy poziom od 13 miesięcy. Powodem mogły być wydarzenia na Bliskim Wschodzie. W niedzielę arabska koalicja ogłosiła, że przechwyciła i zniszczyła ok. 10 dronów wystrzelonych przez jemeńskich bojowników w kierunku Arabii Saudyjskiej. Apetyt na ryzyko zwiększyły również doniesienia o tym, że prezydent Joe Biden ma mówić o potrzebie globalnej odpowiedzi na pandemię wirusa COVID-19 i zobowiązać naród do wielostronnego zaangażowania, w tym do przyłączenia się do globalnej inicjatywy szczepionkowej COVAX.

Plan stymulacji fiskalnej o wartości 1,9 biliona dolarów amerykańskich znajduje się na etapie zatwierdzania. Po stronie podaży sojusz OPEC+ utrzymuje ograniczenie dostaw do końca miesiąca, przy czym Arabia Saudyjska do marca dobrowolnie zmniejszy produkcję o dodatkowy 1 mln baryłek dziennie.

Na rynku akcji znakomite nastroje utrzymują się w Japonii. Indeks Nikkei 225 wzrósł do 30084 pkt, czyli najwyższego poziomu od sierpnia 1990 r. Tamtejsza gospodarka charakteryzuje się obecnie solidnym wzrostem gospodarczym. Wstępne dane pokazały, że japońska gospodarka wzrosła o 3,0 proc. w IV kwartale ub.r. w relacji do III kwartału, pokonując oczekiwania rynkowe na poziomie 2,3 proc.

Japonia formalnie zatwierdziła w niedzielę antywirusową szczepionkę firmy Pfizer Inc. W ciągu kilku dni ma rozpocząć szczepienia pracowników służby zdrowia. Indeks Nikkei od początku roku wzrósł o prawie 10 proc., bijąc wynik Nasdaq 100, ze wzrostem ok. 7 proc., czy S&P 500 ze wzrostem o ok. 5 proc.

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: forum gieldowe | akcje pgnig cena | bitcoin aktualności | s&p 500 wykres | bitcoin era |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here