Naga MarketsRok 2020 bez wątpienia zapisze się na kartach historii rynków finansowych jako jeden z ciekawszych. Od początku roku doświadczyliśmy bowiem napięć na linii USA – Iran, dynamicznej wyprzedaży na światowych rynkach akcji, bezprecedensowego luzowania polityki monetarnej największych banków centralnych, zauważalnych wzrostów na rynku złota oraz niektórych akcji, i to wszystko na przestrzeni niespełna sześciu miesięcy. Jakby tego wszystkiego było mało, druga połowa roku również zapowiada się niezwykle emocjonująco.

  • Przed nami druga fala epidemii i wybory w USA
  • Ekonomiści są przekonani, że działania Fed przyczynią się do dalszych wzrostów na światowych rynkach

Trzy “narracje” na drugą połowę roku

Ekonomiści z UBS wskazują, że rynki mają do czynienia z co najmniej trzema rozwijającymi się narracjami: historią “Fed“, historią “drugiej fali” i historią “wyborów w USA”. Ich zdaniem to jednak ta pierwsza będzie w średnim okresie faworyzować dolara amerykańskiego.

– Podczas gdy nagłówki wiadomości mogą skłaniać nas do myślenia, że historie drugiej fali (zachorowań) i wyborów (prezydenckich w USA) są największymi czynnikami napędzającymi rynki finansowe, to właśnie historia Fed przetrwa w średnim okresie. Jesteśmy pozytywnie nastawieni do perspektyw zarówno dla akcji, jak i kredytów. Naga prawda jest taka, że Rezerwa Federalna nigdy nie była bardziej jednoznaczna ze swoimi intencjami. Zamierza ona wykorzystać swoje uprawnienia, aby pomóc zwykłym pracownikom, w pełni oczekując, że przyniesie to korzyści również właścicielom kapitału. Rzeczywiście, przewodniczący Fedu, Jerome Powell, może nawet myśleć, że wysiłki na rzecz rozluźnienia warunków finansowych zwiększą nierówności, pod warunkiem, że zastosowane bodźce przyniosą ogromne korzyści, zapewniajac w ten sposob wsparcie dla całego rynku finansowego – wskazują ekonomiści UBS.

Dodają oni także, że dwie pozostałe narracje – skupione wokół drugiej fali wirusa i wyborów w USA – spowodują niestabilność, ponieważ nagłówki gazet podsycają nadzieje i obawy inwestorów o tempo i siłę ożywienia gospodarczego. Ostatecznie uważamy, że wysiłki Rezerwy Federalnej będą nadal wspierać kapitał w ryzykownych aktywach.

Wierzą również, że te rozwijające się narracje stwarzają możliwości dla inwestorów. Działania Fed powinny wspierać rynek akcji. Jeśli obawy przed drugą falą okażą się przesadzone, Fed będzie także wspierał działania naprawcze, w tym amerykańskie spółki o średniej kapitalizacji, rynek brytyjski i niemiecki oraz akcje nastawione na ponowne otwarcie gospodarki. Wreszcie, wybory w USA prawdopodobnie spowodują niestabilność, ponieważ rynki zaczną wyceniać perspektywy wprowadzenia dodatkowych bodźców fiskalnych w stosunku do możliwości podwyższenia podatków i zwiększenia regulacji. Jednakże, wybory zapewniają również dodatkowe zabezpieczenie, że Fed nie podniesie stóp proc.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułSynektik złożył ofertę dot. robota chirurgicz. w przetargu WIM na 16,1 mln zł
Następny artykułAmazon przejmie Zoox za ponad miliard dolarów
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here