Naga MarketsThomas Jordan, prezes SNB

Szwajcarski Bank Narodowy stoi przed niezwykle ciężkim głosowaniem, którego wynik może zmusić decydentów do sprzedaż akcji posiadanych spółek o wartości około 19 miliardów franków (21 mld USD). Chodzi tu o spółki, które uzyskują ponad 5% swoich dochodów ze sprzedaży broni.

  • Działacze antywojenni chcą zmusić SNB do sprzedaży akcji wartych około 19 miliardów franków 
  • To nie pierwsza taka inicjatywa w historii

SNB będzie musiał przemodelować swój portfel inwestycyjny?

Według sondażu przeprowadzonego przez gfs.bern dla SRG w dniach 2-11 listopada wśród 10 069 osób uprawnionych do głosowania, poparcie dla propozycji, która zabraniałaby bankowi centralnemu inwestowania w firmy, które uzyskują ponad 5 proc. swoich dochodów ze sprzedaży broni, spadło w ostatnich tygodniach i zmierza w kierunku odrzucenia takiej możliwości. Inicjatywa ta ma jednak nadal 50 proc. poparcia a głosowanie w tej sprawie zaplanowane jest na 29 listopada.

Zwycięstwo tej inicjatywy miałoby jednak swoje reperkusje nie tylko dla SNB, lecz także dla publicznych i prywatnych funduszy emerytalnych.

Bank centralny, dysponujący 20 proc. z 872 mld franków rezerw walutowych w akcjach, obawia się, że propozycja “znacznie ograniczy” jego opcje inwestycyjne. Stwierdził, że będzie musiał wyłączyć ze swojego portfela około 300 spółek – około 11 proc. udziałów – i ostrzegł przed kwestiami prawnymi i praktycznymi.

Przeciwny zakazowi jest także rząd, który twierdzi, że zbytnio utrudniłoby to funduszom generowanie zysków.

Warto w tym miejscu zwrócić uwagę, że inicjatywa podjęta przez działaczy antywojennych nie jest pierwszą tego typu próbą zamachu na niezależność Szwajcarskiego Banku Narodowego. Poprzednie inicjatywy wyborcze próbowały bezskutecznie zmusić SNB do przechowywania stałej części jego aktywów w złocie oraz zreformowania funkcjonowania systemu finansowego. Ponadto działacze na rzecz ochrony środowiska chcą, aby SNB uwzględniał również kwestie ochrony środowiska w zarządzaniu swoim portfelem inwestycyjnym.

Kurs franka spadł o ponad 22 grosze

Spoglądając na notowania pary walutowej CHF/PLN zauważymy, że kurs franka ponownie osunął się dziś poniżej technicznego wsparcia w wysokości 4,15 zł. Warto także wspomnieć, że od październikowych szczytów, CHF osunął się już o ponad 22 grosze, przez co znajduje się obecnie na najniższym poziomie od drugiej połowy września br.

Weź udział w cyklu webinarów i zdobądź międzynarodowy certyfikat

Autor poleca również:


NAGA Markets jest autoryzowany i regulowany przez CySEC. NAGA Markets jest członkiem założonej w 2015 roku, notowanej na niemieckiej giełdzie grupy FinTech THE NAGA Group AG. Ze względu na bezpieczeństwo funduszy, obsługę klienta na wysokim poziomie oraz szybką realizację zleceń, broker posiada ogromne zaufanie wśród traderów na całym świecie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułWIG20 zyskuje na początku środowej sesji 0,3%. JSW traci 4,5%!
Następny artykułAkcje Tesli w górę dzięki dołączeniu do S&P 500. To sygnał bessy, twierdzą eksperci
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here