Naga MarketsW poprzednim wpisie obiecałem, że omówię sprawę dywidendy w kontraktach CFD czyli mówiąc w “dwóch słowach” grze na podobnych zasadach jak na walutach tylko z możliwością gry na akcjach spółek czy indeksów giełdowych, także polskich. Większość brokerów oferuje kontrakty CFD, różnią się oni np. ilością spółek – u jednego brokera jest cały skład WIG20 (największych 20 spółek z GPW), a u innych jest tylko kilka spółek, za to więcej z innych krajów. CFD to ciekawa opcja dla osób, które interesują się giełdą i dla tych, którym gra np. na walutach nie do końca odpowiada.

CFD dywidendy

Ale przejdźmy do meritum czyli kwestii dywidend. Na giełdzie sprawa jest prosta, jeżeli masz akcje i spółka ogłasza dywidendę, musisz do określonego terminu trzymać te akcje aby załapać się na dywidendę. Kurs akcji spada przez dywidendę tzn. zostaje o nią skorygowany np. gdy cena 1 akcji wynosi 100 zł, a dywidenda 10 zł to cena po ustaleniu dywidendy (w informacji o uchwaleniu dywidendy zawsze znajdziecie terminy: do kiedy należy mieć akcje, datę wypłaty dywidendy oraz dzień, w którym notowania są już skorygowane o dywidendę) wyniesie 90 zł.Dla części osób jest to problem, dla innych nie. Jeżeli nie jesteś łowcą dywidend, kontrakty CFD mogą Ci się spodobać. Poniżej cytuję artykuł ze strony xtb.pl, który dokładnie opisuje kwestie dywidend na kontraktach CFD.

“Wypłata dywidend powoduje obniżenie wartości teoretycznej wyżej wymienionych instrumentów. Dlatego też rachunki, na których zaksięgowane są pozycje, które nie zostały zamknięte przed końcem sesji, na której instrumenty notowane są po raz ostatni z prawem do dywidendy, zostaną skorygowane o odpowiedni ekwiwalent pieniężny wynikający z teoretycznego spadku wartości danego instrumentu.

Przykład: Spółka GE ogłasza wypłatę dywidendy. Akcje GE bez prawa do dywidendy notowane będą od dnia 18 kwietnia 2012.

Inwestor w dniu 17 kwietnia 2012 posiada na koniec sesji pozycję długą na CFD, którego instrumentem bazowym są akcje spółki GE. Niech wartość dywidendy wynosi 31 USD. Oznacza to, że przed rozpoczęciem pierwszej sesji, na której instrument bazowy jest notowany bez prawa do dywidendy, rachunek inwestora zostanie skorygowany (uznany) o + 25,11 (31*0,81) USD.

Inaczej rozliczana jest pozycja krótka. Jeżeli inwestor w dniu 17 kwietnia 2012 na koniec sesji posiada pozycję krótką, to rachunek zostanie skorygowany (obciążony) o wartość dywidendy brutto 31 USD, tj. o wartość uwzględniającą wartość podatku.

Jeżeli inwestor nie chce, żeby jego pozycja została obciążona o dodatkowy ekwiwalent, musi zamknąć swoją pozycję do końca sesji, kiedy instrument jest notowany po raz ostatni z prawem do dywidendy. Alternatywnie może ją otworzyć ponownie następnego dnia po cenie instrumentu bez prawa do dywidendy.”

I jeszcze jeden cytat, tym razem z serwisu bossa.pl:

“Przykład naliczania dywidend:
Załóżmy, że posiadamy długą pozycję 100 lotów w instrumencie KGH_PL w dniu kiedy posiadaczom akcji przysługuje prawo do wypłaty dywidendy. Dywidenda wynosi 10 PLN brutto. Jeżeli nie zamkniemy pozycji przed końcem sesji, to o północy nasz rachunek zostanie uznany kwotą równą: 100 x 10 PLN x (1-0,19) =810 PLN. Wzór na wyliczenie dywidendy dla pozycji długich jest więc następujący: [ilość lotów] x [dywidenda brutto w PLN] x [1 – stopa podatku od zysków kapitałowych].
Załóżmy, że posiadamy pozycję krótką 100 lotów w PZU_PL w ostatnim dniu prawa do dywidendy, która wynosi 8 PLN. Zgodnie z formułą [ilość lotów] x [dywidenda brutto w PLN], nasz rachunek zostanie obciążony kwotą: 100 x 8PLN = 800 PLN.”

Sprawa jest więc prosta – jeżeli mamy pozycję długą, pierwszego dnia notowań bez prawa do dywidendy – na nasz rachunek zostanie doliczony zysk z dywidendy czyli wartość dywidendy umniejszona o podatek 19%. Gdy mamy pozycję krótką, z rachunku zostanie odjęta wartość dywidendy. W dniu notowań bez prawa do dywidendy (czyli po odjęciu dywidendy od kursu) cena spółki jest korygowana o dywidendę, tak więc gdy mamy pozycję krótką, od rachunku odejmą nam dywidendę, ale jednocześnie kurs spadnie o wartość dywidendy. Gdy mamy pozycję długą zostanie nam naliczona dywidenda, ale kurs spadnie, tak więc wszystko się wyrównuje. Na pocieszenie dla graczy z pozycjami długimi dodam, że często kurs po skorygowaniu o dywidendę zaczyna szybko rosnąć. Dzieje się tak dlatego, że jest to dobry moment do zakupu akcji po to aby trzymać je przez rok do następnej dywidendy. Dzieje się tak często, ale nie zawsze, to zależy również od wielu innych czynników m.in. od zdrowych fundamentów spółki.

Artykuły, których użyłem w publikacji pochodzą ze stron:Zasady wypłaty dywidendy na rynku Equity CFD.

To również powinieneś wiedzieć o CFD:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here