Naga MarketsOstatni tydzień nie był idealny w wykonaniu spółek Portfela Dywidendowego. Sumarycznie udało się co prawda osiągnąć zysk w wysokości 63 złotych, co oznacza wzrost o 0,66% jednak spodziewałem się czegoś więcej. Wynik ten jest bardzo dobry w odniesieniu do wszystkich głównych warszawskich indeksów, które w ubiegłym tygodniu traciły na wartości. Tradycyjnie największej przecenie uległ SWIG80. Indeks ten stracił 1,89%, wyznaczył nowe minima trwającej korekty (Czy jeszcze korekty?), a od maksimów z 7 marca spadł już o ponad 8%!

Niewiele lepiej spisał się w tym tygodniu WIG20. Indeks blue chips na przestrzeni pięciu sesji spadł o 1,74%. Stało się to pomimo faktu, że jeszcze we wtorek oglądaliśmy wybicie w górę z małej konsolidacji i nowe maksima trendu wzrostowego na poziomie 2550 punktów. Rozczarowanie z powodu braku kontynuacji marszu na północ szybko przerodziło się w rozwinięcie spadków i w piątek na zamknięciu WIG20 znalazł się przeszło 2,5% poniżej wtorkowych maksimów. Na stronie Gospodarka24 kilkukrotnie zwracałem uwagę na wagę poziomu 2550 punktów. Szczególnie dobrze jest to widoczne na wykresie tygodniowym.

WIG20 – wykres tygodniowy

Najlepiej z głównych warszawskich indeksów spisał się tym razem MWIG40, który stracił tylko 0,40%. Wskaźnik obrazujący zachowanie się spółek o średniej kapitalizacji od dłuższego czasu porusza się „w prawo” wewnątrz wąskiej konsolidacji zlokalizowanej przy maksimach trendu wzrostowego. Dopiero wybicie z niej w którąś ze stron mogłoby wskazać kierunek ruchu na najbliższe tygodnie. Ostatni tydzień niestety nie przybliżył nas do rozstrzygnięcia tej zagadki.

Zysk Portfela Dywidendowego

Wśród komponentów Portfela Dywidendowego ciężko znaleźć spółkę, która wyróżniałaby się w ostatnim tygodniu w pozytywny sposób. Na wartości zyskały tylko trzy, a wzrosty te były niewielkie. Mówimy tu o ABC Data, Echo Investment i Skarbiec. Ostatnia z wymienionych spółek zyskała co prawda tylko 0,06%, ale to na nią chciałbym zwrócić szczególną uwagę. Podczas piątkowej sesji na rynek trafiła informacja, że Zarząd Spółki zamierza rekomendować Walnemu Zgromadzeniu Akcjonariuszy wypłatę w postaci dywidendy kwoty 17.872.793,74 złotych, czyli 2,62 zł na każdą akcję. Przy aktualnym kursie stopa dywidendy wyniosłaby więc 8,45%.

Skarbiec – wykres dzienny

Według propozycji Zarządu dniem ustalenia prawa do dywidendy miałby być 25 października, a wypłata na konta akcjonariuszy trafiłaby 10 listopada.

Dużo więcej można napisać o spółkach tracących na wartości podczas ostatnich pięciu sesji. O 2,19% zmalała kapitalizacja Eurotelu. Dzięki temu ruchowi wartość naszego rachunku spadła o blisko 21 złotych.

We wtorek Spółka poinformowała, że otrzymała zawiadomienie o zmniejszeniu dotychczasowego udziału w ogólnej liczbie głosów przez Pana Bogusława Marczaka z 12,18% do 11,99%. Zmiana jest spowodowana zbyciem akcji na sesji 31 sierpnia.

Eurotel – wykres dzienny

Spadki dotknęły również Kogenerację. Jej wartość spadła o 3,81%, a Portfel Dywidendowy stracił na tym ruchu 26 złotych. Wycena Kogeneracji spadła do poziomu widzianego ostatni raz tuż po odcięciu dywidendy.

Zdecydowanie najsłabszą spółką Portfela Dywidendowego było Euco. O słabych wynikach kwartalnych Spółki pisałem już tydzień temu, ale reakcja na nie jest dla mnie zaskakująca. Podczas ostatnich pięciu sesji Euco straciło na wartości aż 18,08%, a od momentu publikacji raportu spadek sięgnął przeszło 31%.

Euco – wykres dzienny

Czy Spółka podniesie się po tak dużej przecenie? Niewątpliwie na przyszłe wyniki Euco pozytywnie może działać poszerzenie działalności, nad którym Euco pracowało przez ostatnie miesiące. W tym celu kupiono Euco Poręczenia S.A. i EucoCar S.A. Czy to wystarczy? Zaczekamy i zobaczymy jakie wyniki Spółka przedstawi za kolejne kwartały.

Na koniec Dektra. To ona zapewniła wzrost wartości Portfela Dywidendowego w tym tygodniu. Dywidenda nareszcie znalazła się na naszym koncie. Zyskaliśmy dzięki temu 208 złotych. Stopa dywidendy wyniosła 9,15%. Życzmy sobie więcej takich spółek w Portfelu.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here