Naga MarketsZa nami bardzo ciekawy tydzień w wykonaniu Portfela Dywidendowego, tydzień obfitujący w raporty okresowe z spółek wchodzących w jego skład, tydzień w którym kupiliśmy kolejny pakiet akcji i co najważniejsze tydzień zakończony wzrostem wartości rachunku. Zysk osiągnięty podczas ostatnich pięciu sesji wyniósł prawie 97 złotych, czyli 1,03% wartości Portfela. W porównaniu z głównymi warszawskimi indeksami wynik ten jest dość dobry, bowiem tylko WIG20 spisał się lepiej notując wzrost o 2,26% i wyznaczając nowe maksima trwającej hossy. Pozytywny ruch widzieliśmy także na MWIG40, którego wartość wzrosła o 0,67%. Wskaźnik obrazujący zachowanie się spółek o średniej kapitalizacji pierwszy raz od prawie dwóch miesięcy tydzień zakończył na poziomie przekraczającym 4900 punktów. Tradycyjnie najsłabiej spisał się SWIG80 rosnąc na przestrzeni tygodnia o 0,02%.

Zysk Portfela Dywidendowego

Największy wzrost wartości Portfela Dywidendowego zawdzięczamy Skarbcowi. Ta spółka zajmująca się zarządzaniem funduszami inwestycyjnymi zyskała na przestrzeni ostatnich pięciu sesji aż 6,68%. Dzięki poniedziałkowemu dokupieniu kolejnego pakietu akcji Skarbca (posiadamy ich aktualnie 34, co stanowi 11,08% wartości Portfela) zyskaliśmy prawie 63 złote.

Te artykuły również Cię zainteresują
Skarbiec – wykres dzienny

Ruch widoczny na powyższym wykresie spowodowany był publikacją wyników rocznych Spółki. Zakup akcji Skarbca został zrealizowany jeszcze przed tym wydarzeniem. 🙂 Wyniki w mojej ocenie były bardzo dobre co sygnalizowałem już w poniedziałek przez stronę Gospodarka24. Zysk netto w całym roku obrotowym wzrósł o blisko 150% do 32,5 mln złotych.

Aktualnie na wykresie widzimy wtorkową lukę i szczyt z 1 sierpnia, który już został naruszony. Osobiście spodziewam się, że w najbliższym czasie poziomy te zostaną trwale pokonane. Szczególnie w świetle aktualnej polityki dywidendowej Spółki, w której możemy przeczytać: Zarząd Spółki zamierza rekomendować Walnemu Zgromadzeniu przeznaczanie co najmniej 75% zysku netto Spółki na wypłatę dywidendy, dążąc do wypłaty 100 % zysku netto. Nawet przy założeniu, że na dywidendę zostanie przeznaczona kwota stanowiąca tylko 75% zysku netto to na każdą akcję oznaczałoby dywidendę w kwocie minimum 3,57 zł. Co jest poziomem bardzo atrakcyjnym przy aktualnym kursie Skarbca.

Kolejny udany tydzień zaliczyło Interaolt. Ta litewska spółka podrożała o 3,72%, co przełożyło się na wzrost wartości Portfela Dywidendowego o prawie 52 złote.

Interaolt – wykres dzienny

Jak widać na powyższym wykresie Interaolt utrzymuje lekko wzrostową tendencję zapoczątkowaną od czerwcowego minimum. Od tego momentu Spółka podrożała przeszło 11% i dotarła do dolnego ograniczenia luki powstałej w dniu odcięcia dywidendy.

Powodem do ostatnich wzrostów mogły być opublikowane w czwartek po sesji wyniki z działalności w pierwszym półroczu 2017. Wynika z nich, że zysk netto Inter RAO Lietuva wzrósł w II kwartale 2017 r. do 2,26 mln euro (+ 7% r/r) i równocześnie spadł w całym I półroczu do 4,84 mln euro (-17,8%). Przypomnę, że w ubiegłym roku najsłabszy był III kwartał i to w nim Spółka ma największe możliwości poprawy wyników. Więcej o wynikach Interaolt można dowiedzieć się na stronie Gospodarka24.

Sporą procentową zmianę wartości odnotowała także ABC Data. Jej kurs w ostatnim tygodniu wzrósł o 2,14%. Jednak ze względu na nasze znikome zaangażowanie w akcje Spółki Portfel Dywidendowy zyskał na tym zaledwie 5,4 zł.

invest
ABC Data – wykres dzienny

Jak widzimy na powyższym wykresie spółka od majowego minimum kontynuuje powolny, ale systematyczny ruch w górę. Początkowo wzrost był powodowany prognozami opublikowanymi przez Zarząd ABC Daty. Teraz do tego doszły wyniki za pierwsze półrocze 2017. Dowiadujemy się z nich, że zysk netto ABC Daty w II kwartale wzrósł o 12,2% i osiągnął poziom 3,3 mln złotych. W całym I półroczu Spółka wypracowała zysk netto na poziomie blisko 4,8 mln złotych. Jest to wynik o blisko 54% słabszy niż przed rokiem.

ABC Data – zysk netto

ABC Data prognozuje, że w tym roku zostanie wypracowane 27,69 mln zł skonsolidowanego zysku netto, 50,55 mln zł skonsolidowanej EBITDA przy 4 468,23 mln zł skonsolidowanych przychodów, a Prezes Spółki po publikacji wyników za I półrocze powiedziała: Jesteśmy na trajektorii realizacji prognozy. Wyniki za I półrocze są nawet lepsze od naszych wcześniejszych założeń. Przed nami ponadto dalsze wzmacnianie przewag konkurencyjnych. Odpowiadamy na trendy rynkowe. Podejmowane inicjatywy mają budować wartość grupy.

Wyniki z działalności w I półroczu opublikowała także Kogeneracja. Zysk netto Spółki w II kwartale 2017 wzrósł o 14,5% do 13,1 mln złotych i w całym I półroczu o 2,9% do 115,4 mln zł.

Kogeneracja – wykres dzienny

Ze względu na dużą sezonowość działalności Kogeneracji wyniki za II kwartał (podobnie jak te za III kwartał) mają niewielki wpływ na raport roczny Spółki. Na przestrzeni tygodnia wartość Kogeneracji wzrosła o 0,03%.

Ostatnią spółką prezentującą w ostatnim tygodniu wyniki z działalności w II kwartale tego roku było Euco. W tym przypadku możemy mówić o sporym rozczarowaniu ponieważ zysk netto w II kwartale tego roku spadł o 93% do 0,7 mln zł z 10,4 mln zł przed rokiem. Więcej o wynikach oczywiście można znaleźć na Gospodarka24.

Euco – wykres dzienny

Tak znaczne zmniejszenie zysku netto w porównaniu do I półrocza 2016 roku spowodowane jest zawiązaniem aktywa z tytułu podatku odroczonego w Kancelarii Radców Prawnych EuCO Joanna Smereczańska -Smulczyk i Wspólnicy, która 5 stycznia 2017 roku zmieniła swoją formę prawną i w związku z tym stała się podatnikiem podatku CIT.

Po publikacji raportu okresowego piątkowe notowania otworzyły się luką bessy, a sesja jedynie pogłębiła przecenę.

W oczekiwaniu na wypłatę dywidendy z Dektry proponuję zerknąć na wykres WIG20 w interwale dziennym.

WIG20 – wykres dzienny

Wzrosty jeszcze potrwają?Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here