Ostatni tydzień na GPW to rozwinięcie korekty, które widoczne jest również wśród spółek wchodzących w skład Portfela Dywidendowego. W porównaniu z ubiegłym piątkiem na wartości straciły wszystkie główne indeksy i wszystkie straciły więcej niż 1 procent.
Najmocniejszym z obserwowanych przeze mnie wskaźników obrazujących zachowanie się GPW był SWIG80, który spadł o 1,04%. Niewiele słabiej spisał się indeks zrzeszający dwadzieścia spółek o największej kapitalizacji na GPW. WIG20 oddał 1,12% swojej wartości. Natomiast MWIG40 stracił 1,56%. Każdy z wspomnianych powyżej indeksów oddalił się już od maksimów hossy na odległość przekraczającą 3%. Jeszcze bardziej negatywnie wyróżnia się indeks Blue Chips, który do maksimum trendu wzrostowego traci już blisko 5%.

Również Portfel Dywidendowy nie ma za sobą zbyt udanego tygodnia. W przeciągu ostatnich czterech sesji jego wartość spadła o 1,21%, a poziom zysku znalazł się w okolicach widzianych po raz ostatni w końcówce kwietnia. Jako częściowe wytłumaczenie takiego stanu rzeczy wskazać należy odcięcie kolejnej dywidendy. We wtorek od 45 posiadanych przez nas akcji Eurotel odcięto dywidendę o łącznej wartości 85,5 zł.

Aktualnie czekamy na wypłatę dywidendy z wspomnianego Eurotelu oraz Euco. Obie spółki podzielą się z nami częścią wypracowanego przez siebie zysku w ostatnim tygodniu czerwca.
Pomijając Eurotel, o którym wspomniałem powyżej w wycenach poszczególnych spółek wchodzących w skład Portfela Dywidendowego nie stało się nic szczególnego. Największym, niestety negatywnym odchyleniem od ceny z ubiegłego piątku może poszczycić się ABC Data. Jej kapitalizacja spadła o 3,11%. Dla Portfela Dywidendowego oznacza to jednak spadek wartości zaledwie o 8 złotych.

Na wykresie dziennym notowań ABC Daty widzimy, że kurs przebywa aktualnie powyżej kluczowego wsparcia.
Przyglądając się komunikatom z poszczególnych spółek warto zwrócić uwagę na Dektrę. Od kilku tygodni pojawiały się informacje o sprzedaży akcji przez głównego udziałowca Spółki. W poniedziałek dowiedzieliśmy się kto kupił przynajmniej część z tych akcji. Zarząd Dektry otrzymał zawiadomienie od Copernicus Capital TFI SA, występującego w imieniu zarządzanego przez siebie funduszu Zolkiewicz & Partners Inwestycji w Wartość FIZ – o zwiększeniu przez Zolkiewicz & Partners Inwestycji w Wartość FIZ stanu posiadania akcji DEKTRA SA powyżej progu 5% ogólnej liczby głosów w Spółce. Przekroczenie wspomnianego powyżej progu nastąpiło 7 czerwca. Według komunikatu Zolkiewicz & Partners Inwestycji w Wartość FIZ posiada 90 000 akcji Spółki, stanowiących 8,15% kapitału zakładowego i uprawniających do 5,61% głosów na walnym zgromadzeniu Spółki.
Dla porównania my posiadamy 142 akcje Spółki co stanowi 0,01286 % kapitału zakładowego. 🙂

W środę Spółka podzieliła się z inwestorami jeszcze jednym komunikatem. Można się z niego dowiedzieć, że skonsolidowane przychody Grupy Kapitałowej Dektry wyniosły w maju 2,314 mln zł, czyli więcej o 21,1% niż w analogicznym okresie przed rokiem. Wzrost przychodów na podobnym poziomie Spółka odnotowała w całym okresie od stycznia do maja tego roku.
Patrząc na raport kwartalny z działalności w pierwszych trzech miesiącach tego roku oraz utrzymujące się pozytywne tendencje uważam, że warto zwiększyć nasze zaangażowanie w Dektrę. Jeśli trend poprawy wyników zostanie utrzymany to w kolejnych miesiącach możemy się spodziewać zarówno wzrostu ceny akcji, jak i solidnej dywidendy z zysku wypracowanego w 2017 roku.

Na koniec proponuję zerknąć na aktualny wykres MWIG40, który ma za sobą dwie nieudane próby sforsowania niedawnej linii trendu wzrostowego…..

….ale dopóki wsparcie na poziomie 4670 punktów się trzyma mamy do czynienia tylko z korektą.