Naga MarketsZa nami najsłabsze półrocze w krótkiej jak na razie historii Portfela Dywidendowego. Półrocze zakończone sporą stratą. Wyniki osiągane na naszym rachunku doskonale widać w tabeli obrazującej miesięczne stopy zwrotu.

Portfel Dywidendowy – wyniki miesięczne

W tabeli widać także, że straty nie są domeną jedynie naszego rachunku. W czerwcu przeceny podobnej skali zanotowały indeksy zarówno małych jak i średnich spółek. Choroba rynku finansowego, potocznie zwana bessą zawsze kiedyś nadchodzi i odbija się praktycznie na każdym rachunku inwestycyjnym. Na szczęście z dotychczasowej historii rynków finansowych wiemy, że po spadkach nadchodzą wzrosty, a indeksy wędrują w stronę nowych rekordów.

Skład Portfela Dywidendowego

W składzie Portfela Dywidendowego od poprzedniego wpisu z cyklu Dywidenda = zysk? nie zaszły żadne niespodziewane zmiany. Ostatnią transakcją wykonaną przez nas na tym rachunku był zakup dodatkowych 465 akcji ABC Daty. W ten sposób zgromadziliśmy pakiet 600 akcji tej Spółki i uzyskaliśmy prawo do udziału w zysku wypracowanym w 2017 roku w wysokości proporcjonalnej do naszego udziału w akcjonariacie Spółki. Do dnia dzisiejszego nie doszła natomiast do skutku transakcja zakupu dodatkowego pakietu akcji Eurotel.

Zanim przejdziemy do konkretnych komponentów Portfela Dywidendowego proponuję zerknąć jeszcze na wykres do którego moim zdaniem powinniśmy się porównywać. Chodzi oczywiście o indeks SWIG80, który to najlepiej obrazuje zachowanie się spółek o mniejszej kapitalizacji.

SWIG80 – wykres dzienny

Widzimy na nim, że od lokalnego szczytu 15 stycznia jego wartość systematycznie spada, a w czerwcu ta tendencja znacznie przyspieszyła. Od tegorocznego maksimum jego wartość spadła o ponad 15%, z czego wynik samego czerwca to -6,88%.

W dzisiejszym wpisie chciałbym przypomnieć o dwóch komponentach Portfela Dywidendowego, o których już jakiś czas nie pisałem.

Pro-log

Pierwszym z nich jest Pro-log, który ma aktualnie blisko 15% udziałów w Portfelu Dywidendowym. Ostatnia wzmianka dotycząca Spółki opublikowana została przez nas po przekazaniu do publicznej wiadomości raportu kwartalnego za okres od 1 października do 31 grudnia ubiegłego roku.

Pro-log obecny jest na polskim rynku usług logistycznych od 1997 roku. Swoim partnerom oferuje kompleksową obsługę logistyczną łańcucha dostaw, na którą składają się magazynowanie i obsługa logistyczna. Spółka posiada bazę magazynową zlokalizowaną w Millennium Logistic Park przy ul. 3-go Maja 8 w Pruszkowie pod Warszawą. Pro-log specjalizuje się w obsłudze łańcucha dostaw towarów akcyzowych: napojów alkoholowych i olejów smarowych i posiada skład podatkowy dla tych produktów.

Pro-log – wykres dzienny

Spółka 15 maja podała komunikat o wynikach za III kwartał roku obrotowego. Ze względu na czas jaki upłynął od komunikatu wyniki w nim zaprezentowane są już oczywiście w cenie akcji. W raporcie zapisano, że zysk netto Spółki w okresie od 1 stycznia do 31 marca tego roku spadł o 61% r/r do 144 tys. złotych z 374 tys. złotych rok wcześniej. Narastająco od początku roku obrotowego zysk netto Pro-loga spadł o 6,3%.

Na powyższym wykresie widzimy, że słabszy wynik na poziomie zysku netto nie robi na inwestorach żadnego wrażenia, a kurs utrzymywany jest na stałym poziomie.

W raporcie napisano, że wyniki III kwartału 2017/2018 roku są dobre, zgodne z oczekiwaniami Zarządu, a Firma odnotowuje wzrost.

Kolejnym oczekiwanym komunikatem ze Spółki będą wyniki za IV kwartał roku obrotowego 2017/2018. Zgodnie z harmonogramem przedstawionym na początku roku jego publikacja przewidywana jest na 14 sierpnia. Wtedy też będziemy mogli powiedzieć coś więcej na temat spodziewanej dywidendy, która powinna zostać wypłacona na przełomie 2018/2019 roku. Na chwilę obecną zadowalająca byłaby dla mnie wypłata na poziomie 1,60 – 1,70 zł na każdą akcję.

Skarbiec Holding

Jest to kolejna spółka o której nie wspominaliśmy przez dłuższy okres czasu, a trochę się w niej zmieniło. Najważniejszą informacją jest zmiana głównego udziałowca. Murapol, czyli dotychczasowy główny akcjonariusz Spółki poinformował w połowie czerwca o sprzedaży 2 251 152 akcji Skarbiec Holding, stanowiących 32,99 proc. kapitału zakładowego. Nowy główny udziałowiec Skarbca to Aoram, czyli spółka której właściciele powiązani są z grupą Trigon. Wartość transakcji zrealizowanej pomiędzy Murapolem, a Aoram wyniosła 63,55 mln zł, czyli po 28,23 zł za jedną akcję. Jest to cena trochę wyższa niż obserwowana aktualnie na GPW.

W jednym z wcześniejszych komunikatów Skarbiec Holding podał, że „potencjał dywidendowy” Spółki wynosi aktualnie 29,1 mln złotych. Wiążąc to z informacją, że w ubiegłym roku Skarbiec w postaci dywidendy wypłacił 17,9 mln zł patrząc z perspektywy Naszego Portfela należy pozostać optymistą. Jedyną niewiadomą pozostaje stosunek nowego głównego akcjonariusza do takich planów Zarządu.

Skarbiec Holding – wykres dzienny

Jak widzimy na powyższym wykresie Skarbiec Holding porusza się w stałym obszarze wahań znajdując się aktualnie bliżej dolnej granicy jego zakresu. Łącząc to z faktem, że tydzień temu Spółka zakończyła rok obrotowy i nieuchronnie zbliżamy się do momentu poznania szczegółów dotyczących planowanej dywidendy możemy obserwować całkiem ciekawą okazję inwestycyjną, której krótkoterminowy potencjał (około 3 miesiące) można szacować na ponad 20%, bo to oznaczałby ruch w kierunku 30 złotych za akcję.

Na rachunku Portfela Dywidendowego znajduje się aktualnie 1328,93 zł w postaci gotówki. Trzy tygodnie temu część z tej kwoty została przeznaczona na zakup akcji Eurotel. Transakcja do dnia dzisiejszego nie została zrealizowana ze względu na zbyt niski limit ceny. Biorąc pod uwagę upływający czas i pojawiające się nowe okazje inwestycyjne (w mojej opinii jest nią także Skarbiec) naszej transakcji związanej z Eurotelem dam już tylko tydzień. Jeśli w tym czasie cena nie osiągnie zakładanego przeze mnie poziomu pomysł inwestycji w Eurotel prawdopodobnie zastąpimy innym zleceniem. Dodatkowo zlecenie zostanie lekko zredukowane. Od początku jutrzejszej sesji będzie ono mieć następujące parametry:

Portfel Dywidendowy – zlecenia oczekujące

Jeśli widzisz jakąś spółkę, która Twoim zdaniem jest godna uwagi daj znać w komentarzu lub przez stronę Gospodarka24.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here