Naga MarketsW ubiegły weekend zabrakło tradycyjnego podsumowania wydarzeń Portfela Dywidendowego. Zabrakło go, ponieważ uważam, że rynki finansowe to nie centrum świata dla inwestora długoterminowego, dla inwestora, którego celem jest oszczędzanie w horyzoncie minimum dziesięcioletnim. Podsumowania tego zabrakło, mimo iż rynek stworzył idealną okazję, aby mocniej zareklamować Portfel Dywidendowy.

Jednak jego filozofia jest inna. Nie zmusza bowiem do patrzenia w monitor kilka razy dziennie, nie zmusza nawet do śledzenia wydarzeń codziennie, a czasem (jak w przypadku tego długiego weekendu) można odpuścić nawet cotygodniową analizę i zwyczajnie odpocząć.

Te artykuły również Cię zainteresują
Ale wracając do Portfela Dywidendowego i jego wyników widzimy, że na przestrzeni tych dwóch tygodni obserwowaliśmy wzrost jego wartości o 3,55% (w pierwszym tygodniu o 3,01%, a w drugim o kolejne 0,53%). W analogicznym okresie wszystkie główne warszawskie indeksy traciły. WIG20 0,85%, MWIG40 0,05%, a SWIG80 0,69%. W tym więc kontekście wynik Portfela Dywidendowego jest bardzo dobry.

Zysk Portfela Dywidendowego

Jak widzimy na powyższym wykresie zysk Portfela Dywidendowego tylko trzykrotnie na koniec tygodnia był na poziomie wyższym niż jest aktualnie. Dodatkowo w pamięci trzeba mieć jeszcze odciętą dywidendę z Dektry dzięki której wzrośnie on o dodatkowe 208 złotych.

Podczas tych dziewięciu sesji (15 sierpnia był dniem, w którym GPW była zamknięta) Portfel Dywidendowy zarobił w sumie 316 złotych. Za największą część z tego wzrostu odpowiada Dektra. Mówimy tu bowiem o procentowym skoku o 5,26%. Dzięki takiemu ruchowi wartość naszego rachunku wzrosła prawie o 135 złotych. Ten skok wartości Dektry spowodowany był publikacją kwartalnego raportu z działalności spółki. Osobiście uważam, że ruch ten jest w pełni uzasadniony.

Dektra – wykres dzienny

W raporcie przeczytać można, że w drugim kwartale 2017 roku zysk netto spółki wzrósł do 369 tys. zł z 337 tys. zł przed rokiem. W całym pierwszym półroczu zysk netto osiągnął już 733 tys. zł w stosunku do 485 tys. zł rok wcześniej.

Dektra – zysk netto

Z danych wynika, że pierwsze półrocze tego roku na poziomie zysku netto jest o ponad 51% lepsze niż pierwsze sześć miesięcy 2016 roku, a jeśli w kolejnych tygodniach nie wydarzy się nic zaskakującego to w 2018 dywidenda z Dektry powinna być jeszcze hojniejsza niż w tym roku.

Drugą spółką, która w znaczący sposób przyczyniła się do wzrostu wartości Portfela Dywidendowego był Pro-log. Fundamentalnie mamy tu analogiczną sytuację jak w przypadku Dektry. Raport kwartalny trafił na rynek w śródweekendowy poniedziałek. Akcje Pro-loga w omawianym okresie wzrosły aż o 12,15%. Ze względu na nasze mniejsze zaangażowanie w akcje tej Spółki zarobiliśmy na tym ruchu mniej niż w przypadku Dektry, bo przeszło 96 złotych.

Pro-log – wykres dzienny

Raport z działalności w IV kwartale roku obrotowego 2016/2017 jest (jak można się domyślić po wzroście wartości akcji) oczywiście bardzo dobry. Zysk netto wzrósł o 38% do 749 tys. zł wobec 541 tys. zł rok wcześniej. W całym roku obrotowym spółka wypracowała 2 654 tys. zł zysku netto wobec 1 932 tys. zł rok wcześniej.

Pro-log – zysk netto

W jednym z ostatnich zdań raportu finansowego napisano: Firma bierze pod uwagę możliwość wypłaty części zysku w formie dywidendy na zakończenie roku obrachunkowego.

To oznacza, że istnieje spore prawdopodobieństwo jeszcze minimum jednej dywidendy w tym roku lub na początku 2018. Zysk netto w przeliczeniu na akcję to 2,65 zł, a aktualny kurs akcji Pro-log to teraz zaledwie 12 zł. Wskaźnik Cena/Zysk wydaje się więc być na atrakcyjnym poziomie. 😉

Nieźle spisuje się ostatnio także Interaolt. Kapitalizacja tej litewskiej spółki energetycznej w ostatnich dwóch tygodniach wzrosła o 3,49%. Na rynku nie pojawiły się komunikaty mogące być powodem takiego wzrostu, jednak ostatnio można zaobserwować, że większość spółek energetycznych radzi sobie lepiej od pozostałej części rynku.

Interaolt – wykres dzienny

Dzięki wzrostom ceny akcji Interaolt zysk Portfela Dywidendowego został powiększony o 48 złotych.

Dobry okres ma za sobą także Eurotel, którego wartość podczas ostatnich dziewięciu sesji wzrosła o 4,73%, co przełożyło się na zwiększenie zysku Portfela Dywidendowego o prawie 44 złote. Wśród komunikatów ze spółki ciężko doszukać się informacji, która mogłaby powodować właśnie takie zmiany wartości akcji.

Eurotel – wykres dzienny

Mimo słabszej piątkowej sesji można odnieść wrażenie, że kurs powoli przymierza się do odrabiania strat spowodowanych odcięciem dywidendy.

Istotnym elementem mającym wpływ na aktualną wartość Portfela Dywidendowego była też wypłata dywidendy z Kogeneracji. Po opłaceniu podatku na nasz rachunek wpłynęło w ten sposób 42,64 zł. Dodatkowo na koncie Portfela pojawiła się też comiesięczna wpłata w wysokości 400 zł. Wszystko to powoduje, że posiadamy aktualnie 540 zł wolnej gotówki, a cała struktura Portfela Dywidendowego przedstawia się następująco:

Skład Portfela Dywidendowego

To co kupujemy? Dektra? Pro-log? Może Skarbiec? A może macie pomysł na coś całkowicie innego? Może jak proponuje Pani Gosia Telestradę?

Co sądzicie o tych spółkach?Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here