Naga MarketsDzisiejszą „spółką dnia” był zdecydowanie British Automotive Holding, który niestety znajduje się wśród komponentów Portfela Dywidendowego.

Wszystko zaczęło się jeszcze przed startem sesji na GPW, kiedy to na rynku pojawiła się informacja o wypowiedzeniu przez Jaguar Land Rover Limited umowy importerskiej zawartej 31 maja 2016 roku, której przedmiotem jest, między innymi, uregulowanie zasad świadczenia przez BAP usług autoryzowanego importera, dystrybutora i autoryzowanej stacji obsługi w Europejskim Obszarze Gospodarczym pojazdów Jaguar i Land Rover.

Te artykuły również Cię zainteresują
Już wtedy można było spodziewać się gigantycznej wręcz przeceny na akcjach British Automotive Holding. Otwarcie wypadło 49% poniżej piątkowego kursu zamknięcia.

BAH w komunikacie podało: „Jesteśmy zszokowani decyzją Jaguar Land Rover Ltd. Będąc jednym z najdynamiczniej rozwijających się dystrybutorów Jaguar Land Rover w Europie oczekiwaliśmy, iż nasza relacja biznesowa będzie kontynuowana w niezmiennym kształcie przez kolejne lata.

Reakcja inwestorów na tak dramatyczny dla spółki komunikat nie jest na pewno zaskakująca. Czy jest ona przesadzona czy nie zobaczymy w najbliższych dniach.

O znaczeniu współpracy opartej na zerwanej właśnie umowie doskonale świadczą liczby: W pierwszym kwartale 2018 roku BAH sprzedał w ramach działalności importowej 831 sztuk aut Jaguar i Land Rover, czyli o 36 proc. więcej niż rok wcześniej w analogicznym okresie. Sprzedaż do dilerów niepowiązanych kapitałowo wzrosła rok do roku o 25 proc. do 443 aut.

Ostatecznie na zamknięciu sesji przecena na akcjach BAH sięgnęła przeszło 57%, co na wykresie wygląda tak:

British Automotive Holding – wykres dzienny

Na dzień dzisiejszy o British Automotive Holding znanych jest tyle informacji. Na pewno z ciekawością będę wyczekiwał kolejnych komunikatów, bo to w nich muszą pojawić się informacje jak Spółka widzi dalszą swoją działalność.

Ale ponieważ od ostatniego wpisu w cyklu Dywidenda=zysk? nie tylko BAH przekazał do publicznej wiadomości ciekawe komunikaty warto przytoczyć przynajmniej jeden z nich.

Taką istotną informacją mogła pochwalić się ABC Data. Zarząd przekazał w niej, że kontrola Naczelnika Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego w zakresie rzetelności deklarowanych podstaw opodatkowania oraz prawidłowości obliczania i wpłacania podatku od towarów i usług za II kwartał 2014 roku została zakończona. W wyniku czynności przeprowadzonych w ramach postępowania kontrolnego w oparciu o zgromadzoną dokumentację nieprawidłowości nie stwierdzono, a ponadto kontrolujący nie sformułowali żadnych wniosków i zaleceń dla Spółki. Wynik kontroli nie rodzi konsekwencji podatkowych. Dodatkową pozytywną informacją jest to, że obecnie w ABC Data S.A. nie jest prowadzone żadne postępowanie kontrolne w zakresie podatku VAT.

Na te niewątpliwie pozytywne informacje opublikowane po sesji 23 lipca kurs miał okazję zareagować dopiero podczas kolejnej sesji. Inwestorzy oczekujący mocnego otwarcia nie zawiedli się, a pozytywne nastroje zostały utrzymane do końca sesji. Aktualnie kurs akcji ABC Daty znajduje się w spokojnej korekcie tego jednorazowego wyskoku, a luka powstała w wyniku wspomnianego komunikatu stanowi dla inwestorów silne wsparcie.

ABC Data – wykres dzienny

Od początku swojej obecności w Portfelu Dywidendowym ABC Data trzykrotnie wypłacała dywidendę. Na nasze konto po odliczeniu podatku wpłynęło w ten sposób 163,45 zł, co stanowi blisko 12% zainwestowanej kwoty.

Ważną zmianą jaka zaszła w Portfelu Dywidendowym od ostatniego wpisu jest zwiększenie się ilości posiadanych akcji litewskiej spółki energetycznej Interaolt. W ostatnim wpisie zapowiedziałem zakup 80 akcji Interaolt po 10,30 zł za sztukę. Do transakcji dokładnie o takich parametrach doszło kolejnego dnia. Obecnie posiadamy 280 akcji Interaolt z średnią ceną zakupu równą 12,23 zł. Niestety po zrealizowanej przez nas transakcji cena akcji Interaolt spadła poniżej 10 zł.

Dzisiejsza sesja na pewno nie była udana dla Portfela Dywidendowego, z nadzieją jednak patrzymy w przyszłość i czekamy na pozytywne komunikaty zarówno z BAH jaki i innych spółek znajdujących się w Portfelu Dywidendowym.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here