Naga MarketsOstatnie tygodnie nie są zbyt udane dla inwestorów posiadających akcje spółek notowanych na warszawskim parkiecie. Nienajlepsze nastroje towarzyszą też wszystkim inwestującym na globalnych rynkach akcji. W aktualnej sytuacji nikt nie jest pewny, czy ostatnie przeceny to początek czegoś większego, czy może jedynie krótkotrwałe potrząśnięcie rynkiem mające na celu przejęcie akcji przez silne ręce. Aby mieć świadomość skali ostatnich przecen warto zerknąć na wykresy głównych indeksów. Ja w tym celu posłużę się naszym rodzimym rynkiem i indeksami WIG20 i MWIG40. Podobne obrazki (a może wyglądające nawet jeszcze groźniej) obserwujemy na wykresach głównych światowych wskaźników obrazujących zachowanie się rynków akcji np. S&P500 czy DAX.

WIG20 – wykres dzienny

WIG20 w ostatnim tygodniu zyskał co prawda 1,01%, ale o ile początek tygodnia wyglądał zachęcająco to sesje z jego końcówki już nie. Nie sposób też nie wspomnieć, że indeks znajduje się obecnie o przeszło 9% poniżej szczytu z 23 stycznia tego roku. Z czysto technicznego punktu widzenia istotne jest to, że niedźwiedzie bez problemu utrzymały dolne ograniczenie luki bessy z 6 lutego i nie powinno być wielkim zaskoczeniem jeśli w niedalekiej przyszłości na indeksie WIG20 zobaczylibyśmy poziom 2 300 punktów.

Te artykuły również Cię zainteresują
MWIG40 – wykres dzienny

Sytuacja MWIG40 wygląda i lepiej i gorzej. Lepiej, bo udało się już prawie domknąć lukę bessy z 6 lutego, a odbicie sięgnęło już przeszło 38% wcześniejszych spadków, ale gorzej, bo niewiele wyżej jest luka z 5 lutego, a całość przeceny została zapoczątkowana fałszywym wybiciem w górę i późniejszemu zanegowaniu tego sygnału z przeszło rocznej już konsolidacji. W tym kontekście bykom na pewno nie będzie łatwo odzyskiwać utracony ostatnio w ekspresowym tempie teren.

Wracając już do Portfela Dywidendowego zauważamy, że ostatnie spadki na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie widoczne są także na wykresie obrazującym poziom zysku wypracowanego na naszym rachunku.

Zysk Portfela Dywidendowego

Widzimy jednak także, że Portfel w znakomitym stylu poradził sobie z tą przeceną i wypracowany aktualnie przez niego poziom zysku jest zbliżony do maksimów z połowy stycznia. Tak dobre rezultaty zawdzięczać możemy Pro-logowi, Interaolt, Dektrze i Skarbcowi. W tym wpisie większą uwagę postaram się poświęcić Skarbcowi i Pro-logowi, ponieważ te zaprezentowały w ostatnim tygodniu wyniki z działalności w pierwszym półroczu roku obrotowego 2017/2018.

Skarbiec Holding

Skarbiec Holding to grupa zajmująca się zarządzaniem funduszami inwestycyjnymi oraz usługami zarządzania portfelami instrumentów finansowych. Spółka jest akcjonariuszem towarzystwa funduszy inwestycyjnych – Skarbiec TFI.

W Portfelu posiadamy 34 akcje Skarbca zakupione w dwóch turach. Pierwsza 17 lipca 2017, a druga 28 sierpnia 2017. W ubiegłym roku w postaci dywidendy z zysku wypracowanego w roku obrotowym 2016/2017 Spółka wypłaciła 2,62 zł na każdą akcję. Na konto Portfela Dywidendowego wpłynęła z tego tytułu kwota równa 72,08 zł netto.

Skarbiec Holding – wykres dzienny
Skarbiec Holding – rachunek zysków i strat

Ostatnie tygodnie są bardzo udane dla akcjonariuszy Spółki. Doskonale widać to na powyższym wykresie. Kupującym po ustanowionym w listopadzie ubiegłego roku dołku udało się wyprowadzić ponad 30% impuls wzrostowy i domknąć lukę bessy powstałą w dniu odcięcia dywidendy. W czwartek liczący na dalsze wzrosty dostali kolejny argument pozwalający myśleć o nowych, wyższych poziomach trendu wzrostowego.

Zysk netto Skarbiec Holding co prawda spadł w pierwszym półroczu roku obrotowego 2017/2018 o 21,5% do 10,1 mln zł z 12,9 mln zł w analogicznym okresie rok wcześniej, ale równocześnie wzrósł w drugim kwartale roku 2017/2018 o 52% do 5 mln zł z 3,3 mln zł w analogicznym okresie przed rokiem. I to właśnie wynik wypracowany od października do grudnia ubiegłego roku ma być paliwem byków wynoszącym kurs Skarbca na nowe poziomy.

Pro-log

Pro-log obecny jest na polskim rynku usług logistycznych od 1997 roku. Swoim partnerom oferuje kompleksową obsługę logistyczną łańcucha dostaw, na którą składają się magazynowanie i obsługa logistyczna. Spółka posiada bazę magazynową zlokalizowaną w Millennium Logistic Park przy ul.3-go Maja 8 w Pruszkowie pod Warszawą. Pro-log specjalizuje się w obsłudze łańcucha dostaw towarów akcyzowych: napojów alkoholowych i olejów smarowych i posiada skład podatkowy dla tych produktów.

Pro-log – wykres dzienny

Pro-log na naszym rachunku znajduje się od 25 października 2016 roku. Kupiliśmy wtedy 74 akcje tej Spółki. W tym okresie Pro-log raz wypłacał dywidendę w wysokości 1,75 zł na każdą akcję. Na nasze konto wpłynęła w ten sposób kwota netto równa 104,50 zł.

Pro-log – fragment raportu półrocznego

Spółka w środę 14 lutego przekazała do publicznej wiadomości raport z działalności w pierwszym półroczu roku obrotowego 2017/2018. Wynika z niego, że zysk netto Pro-loga wzrósł w okresie lipiec – grudzień o 7,11% do poziomu 1 637 tys. zł z 1 506 tys. zł w analogicznym okresie rok wcześniej. Równocześnie drugi kwartał roku był dla Spółki lepszy w stosunku do analogicznego okresu rok wcześniej o 18,14% i przyniósł 1 155 tys. zł zysku netto wobec 977 tys. zł przed rokiem.

Ponieważ Pro-log jest ciągle rozwijającą się spółką, która stara się regularnie dzielić z akcjonariuszami wypracowanymi zyskami, a jej działalność ma stabilne fundamenty postanawiam dokupić kilka akcji tej Spółki. Dodatkowym argumentem jest dla mnie fakt, że spodziewam się, że stopa dywidendy jaką powinno się udać osiągnąć Pro-logowi (licząc w stosunku do aktualnego kursu) waha się w okolicach 12-14%.

Mam oczywiście świadomość, że notowania Pro-loga cechują się niską płynnością, dlatego postaram się kupić jego akcje po cenie niższej niż ta, którą widzieliśmy ostatnio na rynku. W poniedziałek zostanie złożone następujące zlecenie:

Portfel Dywidendowy – zlecenia oczekująceConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here