Naga MarketsZa nami kolejny tydzień działania Portfela Dywidendowego. Tydzień ważny ze względu na publikacje raportów z działalności w ostatnim kwartale 2016 roku przez cztery spółki wchodzące w skład Portfela. Jak się okazuje to tydzień ważny również z powodu pojawienia się nowych rekordów osiągniętego zysku. Tydzień, który był również udany dla długich pozycji na WIG20. I można tak powiedzieć nawet pomimo faktu, że od czwartkowego maksimum indeks stracił 44 punkty.
Zysk Portfela Dywidendowego

Jak widzimy na wykresie obrazującym zysk wypracowany przez Portfel Dywidendowy wyniki działalności spółek poznane w tym tygodniu były dobre (a te gorsze zostały skutecznie zignorowane).

Największą część z wypracowanego zysku zawdzięczamy Euro-taxowi. Na przestrzeni ostatnich pięciu sesji jego akcje podrożały o przeszło 23%, co wobec sporego zaangażowania w jego papiery wygenerowało wzrost wartości Portfela o przeszło 275 złotych.
Euro-tax – zysk netto

W całym 2016 roku Euro-tax osiągnął prawie 3,5 mln zł zysku, co jest wynikiem o 18% lepszym niż rok wcześniej. Akcje spółki w tym czasie podrożały o prawie 88%! I takich właśnie wyników się spodziewałem. Jedynie drugi kwartał 2016 roku był słabszy niż rok wcześniej. Z mojej symulacji wynika, że w przypadku Euro-tax możemy liczyć, że dywidenda za 2016 rok będzie na poziomie 0,64 zł na akcję. Przy aktualnym kursie oznaczałoby to stopę dywidendy na poziomie 10,8%. Jest to poziom zdecydowanie niższy niż rok wcześniej, ale uważam, że ciągle zadowalający.

Zarobić dał w ostatnim tygodniu także Pro-log. Jego akcje w ciągu pięciu sesji zyskały na wartości prawie 8,5%, co dla Portfela Dywidendowego oznacza wzrost zysku o 66 złotych.

Pro-log – zysk netto

Spółka publikowała w tym tygodniu raport z działalności w drugim kwartale roku obrotowego 2016/2017. Na poziomie zysku netto okres ten okazał się jedynie nieznacznie słabszy niż analogiczny okres rok wcześniej. Biorąc pod uwagę całe pierwsze półrocze roku obrotowego mamy już wzrost zysku netto o ponad 31%! Jeśli w pozostałych dwóch kwartałach roku 2016/2017 Pro-log minimum powtórzy wyniki osiągnięte rok wcześniej to spółka będzie mieć wygenerowany zysk na poziomie 2,30 zł na akcję. Przy obecnych notowaniach oscylujących w okolicach 11,5 zł będzie dawać to atrakcyjnie wyglądające wskaźniki fundamentalne (np. C/Z).

Jesteśmy w połowie omawiania raportów poznanych w ubiegłym tygodniu i przechodzimy do tych spółek, które mnie rozczarowały. Na pierwszy ogień pójdzie Gwarant, który zmaga się z rosnącymi ciągle kosztami pracy. Na przestrzeni tygodnia ta agencja ochrony straciła blisko 4% swojej wartości, co oznacza dla nas stratę przeszło 18 zł.
Gwarant – zysk netto

Spółka podała, że w ostatnim kwartale 2016 roku zysk netto spadł do poziomu 359 tys. złotych wobec 1 024 tys. zł rok wcześniej. Mamy więc do czynienia z spadkiem rzędu 65%. Również w całym roku 2016 mamy spadek zysku netto. Zostało to wygenerowane głównie w drugim kwartale. Na przestrzeni 2016 roku Gwarant wypracował tylko 0,46 zł zysku na akcję, co jest wynikiem o 38% gorszym niż rok wcześniej. Przy zachowaniu tendencji, że na dywidendę jest przeznaczone poniżej 80% zysku możemy spodziewać się, że do akcjonariuszy trafi kwota około 0,35 zł na akcję. Przy obecnych poziomach cenowych oznacza to stopę dywidendy w okolicach 9,5%.

Ostatnią spółką, która publikowała wyniki kwartalne w minionym tygodniu była Dektra. Na przestrzeni tygodnia spółka straciła na wartości 1,11%, co dla Portfela Dywidendowego oznacza stratę 15 złotych.

Dektra – zysk netto

W czwartym kwartale 2016 roku Dektra wygenerowała stratę wynoszącą 27 tys. złotych wobec zysku na poziomie 70 tys. złotych rok wcześniej. W skali całego roku wynik ten oznacza co prawda wzrost zysku netto o przeszło 7% jednak, gdy przyjrzymy się bliżej widzimy mocny trzeci kwartał i pozostałe trzy, w których Dektra generowała słabsze wyniki niż w analogicznych okresach rok wcześniej. W uzasadnieniu do słabszych niż się spodziewałem wyników można przeczytać, że spółka poniosła dodatkowe koszty na usługi informatyczne i oprogramowanie poprawiające bezpieczeństwo i funkcjonalność sklepu internetowego. W połączeniu z 10% spadkiem przychodów nie pozwoliło to wygenerować zysku. W grudniu ubiegłego roku Dektra w komunikacie podała, że Zarząd Spółki będzie rekomendował Walnemu Zgromadzeniu Akcjonariuszy wypłatę w postaci dywidendy kwoty 1 159 200 zł, tj. 1,05 zł na akcję. Oznacza to, że w postaci dywidendy zostanie wypłacone 92,8% wypracowanego zysku. Jest to wskaźnik niższy niż rok wcześniej. Jeśli walne potwierdzi propozycję Zarządu to stopa dywidendy oscylować powinna w okolicach 10,7%.

W ubiegłym tygodniu pojawiła się jeszcze jedna informacja dotycząca spółki wchodzącej w skład Portfela Dywidendowego. Analitycy Domu Maklerskiego banku PKO BP w rekomendacji z 10 lutego obniżyli cenę docelową Echo Inwestment do poziomu 5,91 zł, a samą rekomendację do „sprzedaj”. W uzasadnieniu podano m.in. że aktualna cena akcji w całości dyskontuje już przyszłe wysokie marże z działalności deweloperskiej.

Echo Investment – wykres dzienny

Po odtajnieniu rekomendacji kurs Echo Investment spadł w piątek o 1,8% do poziomu 5,99 zł.

Jako ostatnie podsumowanie tygodnia w wykonaniu Portfela Dywidendowego opublikuję następujące zlecenie:

Portfel Dywidendowy – zlecenia oczekujące

Uważam, że obecna dobra sytuacja na rynku pracy będzie jeszcze zwiększać problem rosnących kosztów wynagrodzeń. W związku z tym myślę, że branża, w której działa Gwarant będzie musiała zmierzyć się z wyraźnie spadającymi rentownościami.

Na koniec podrzucę krótkie spojrzenie na WIG20, który dotarł do bardzo ważnego poziomu 2200 punktów. Podczas czwartkowej sesji został on wyraźnie naruszony, ale piątek nie był dla byków już tak optymistyczny.
WIG 20 – wykres tygodniowy

Czas na długo wyczekiwaną przez niektórych korektę wśród największych spółek na warszawskim parkiecie?Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here