Naga MarketsPodczas ostatnich pięciu sesji Portfel Dywidendowy zanotował spadek o 0,82%. Główne warszawskie indeksy także poruszały się ze zmiennym szczęściem. Najmocniejszym z nich, zgodnie z ubiegłotygodniowymi przewidywaniami był MWIG40. Wskaźnik obrazujący zachowanie się spółek o średniej kapitalizacji wzrósł o 1,08%, a do maksimów z przełomu lutego i marca pozostało mu mniej niż 1,5%. Inne indeksy zachowywały się już znacznie gorzej. SWIG80 stracił na przestrzeni tygodnia 0,45%, a WIG20 aż 0,99%.

Zysk Portfela Dywidendowego

Na wykresie prezentującym poziom zysku Portfela Dywidendowego widzimy, że praktycznie cała kwota zarobiona w poprzednim tygodniu została oddana podczas ostatnich pięciu sesji. Ostatecznie spadek ten wyniósł 68 złotych.

Te artykuły również Cię zainteresują
Ostatni tydzień to też zmiany wśród komponentów Portfela Dywidendowego. W artykule opublikowanym w środę napisałem, że żegnamy się (przynajmniej chwilowo) z Euro-taxem, a Portfel zostanie zasilony Eurotelem. Obie transakcje zostały zrealizowane już podczas czwartkowej sesji, o czym informowałem poprzez stronę Gospodarka24.

Skład Portfela Dywidendowego

Ostatecznie na Euro-tax zarobiliśmy 637,19 zł. Jego akcje kupowaliśmy dwukrotnie. Łącznie z prowizjami na ten cel wydaliśmy 857,36 zł, a z czwartkowej sprzedaży uzyskaliśmy kwotę 1 494,55 zł. Dodatkowym zyskiem była dywidenda wypłacona przez spółkę w 2016 roku. Po odliczeniu podatku od zysków kapitałowych wyniosła ona 59,44 zł (osoby korzystające z rachunków typu IKE/IKZE zyskały jeszcze więcej).

Portfel Dywidendowy – Historia transakcji

Drugą transakcją zrealizowaną w czwartek był zakup 45 akcji Eurotela za kwotę 993,86 zł. Po wspomnianych wyżej transakcjach w Portfelu Dywidendowym znajduje się kwota 1 513,93 zł wolnej gotówki.

Spoglądając na poszczególne spółki wchodzące w skład Portfela Dywidendowego widać, że był to raczej spokojny tydzień. Najsilniejszy pozytywny wpływ na jego wartość miało Euco, które zdrożało o 4,31 % i powiększyło zysk Portfela o prawie 31 złotych. Możemy w tym przypadku mówić o odbiciu się kursu od poziomu zlokalizowanego przy minimach z października 2016.

Euco – wykres dzienny

Po przeciwnej stronie znalazły się Interaolt i Kogeneracja, które traciły odpowiednio 3,7% i 2,9%. Łączna strata wynikająca z spadku wartości tych dwóch spółek wyniosła 45 złotych. Pozostałe komponenty Portfela Dywidendowego nie zmieniły wartości o więcej niż 2%.

Z istotnych informacji ostatniego tygodnia wspomnieć należy o publikacji raportu z działalności Echo Investment w I kwartale 2017 roku. Wynika z niego, że zysk netto spółki w pierwszych trzech miesiącach tego roku spadł do 62,3 mln zł z 188,5 mln zł przed rokiem. Wynik ten został osiągnięty przy spadających przychodach.

Echo Investment – wykres dzienny

Na powyższym wykresie widzimy, że spadające wyniki Echo Investment nie wpłynęły znacząco na zachowanie się kursu akcji, który znajduje się obecnie w testowanej już kilkukrotnie strefie wsparcia. W ubiegłym tygodniu Echo Investment podjęło też uchwałę o wypłacie II transzy zaliczki na dywidendę za rok 2016. Wynosi ona 0,16 zł i zostanie wypłacona 26 czerwca 2017, a uprawnieni będą do niej inwestorzy posiadający akcje spółki 22 grudnia 2016 roku. Z punktu widzenia Portfela Dywidendowego informacja ta nie ma znaczenia, gdyż w momencie ustalenia prawa do zaliczki na dywidendę nie byliśmy akcjonariuszami spółki.

Interesującą informacją jest też próba powrotu do dywidendy przez ABC Datę. Zarząd spółki chce wypłacić w postaci zaliczki na poczet dywidendy z zysku wypracowanego w 2017 roku kwotę w wysokości 0,08 zł na akcję. Wypłata nastąpi oczywiście po spełnieniu wszystkich warunków podanych w komunikacie. Na tym etapie można powiedzieć, że jest to kolejna pozytywna informacja ze spółki.

WIG 20 – wykres tygodniowy

Na koniec proponuję zerknąć na długoterminowy wykres WIG20, który po dynamicznym wybiciu maksimów z marca wykonał ruch powrotny do strefy wsparcia. Aktualnie trwa walka na tych poziomach, a jej rezultat może mieć bardzo duże znaczenie dla losów GPW w najbliższych tygodniach.

Do napisania artykułu korzystałem z strony http://infostrefa.com/.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here