Naga MarketsZa nami tydzień, w którym odbyły się dwa Walne Zgromadzenia Akcjonariuszy zatwierdzające podział zysku w spółkach będących w Portfelu Dywidendowym. Tydzień, w którym odcięto kolejną dywidendę i tydzień przybliżający zysk Portfela do rekordowych poziomów.

Ostatecznie podczas minionych pięciu sesji zysk Portfela Dywidendowego wzrósł o 57 złotych, czyli 0,69%. Patrząc na główne warszawskie indeksy widzimy, że to tempo był w stanie utrzymać jedynie WIG20, który wzrósł w tym okresie o 1,19% i w zdecydowany sposób wrócił powyżej poziomu 2300 punktów. Udało się tego dokonać mimo, iż jeszcze w początkowej fazie wtorkowej sesji wskaźnik ten spadał poniżej ostatnich minimów i istniało spore ryzyko rozbudowy korekty. Znacznie gorzej – choć ciągle wzrostowo – tydzień zakończył indeks SWIG80. Ostatecznie wzrósł on o 0,13%. Najsłabszym z głównych warszawskich indeksów był tym razem MWIG40. Wskaźnik obrazujący zachowanie się spółek o średniej kapitalizacji uległ przecenie o 0,30%.

Zysk Portfela Dywidendowego

Największy wpływ na takie właśnie zachowanie się wartości Portfela Dywidendowego miał Eurotel. Jego wartość w przeciągu tygodnia wzrosła o 7,25%, co zwiększyło zysk Portfela o 72 złote. Osobiście nie doszukałem się nowych informacji, które mogłyby powodować właśnie taki ruch. Można jedynie przypuszczać, że zbliżający się dzień ustalenia prawa do dywidendy w wysokości 1,9 zł na akcję zachęca do zakupu udziałów spółki.

Te artykuły również Cię zainteresują
Eurotel – wykres dzienny

Na wykresie widzimy, że kurs wyznacza aktualnie nowe maksima trendu wzrostowego.

Udany tydzień ma za sobą również Dektra. Na przestrzeni tygodnia kapitalizacja spółki wzrosła o 2%. Działo się to mimo sprzedaży kolejnych pakietów akcji przez głównego akcjonariusza. Z interesujących nas informacji dotyczących spółki wspomnieć należy o piątkowym Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy. Jedna z podjętych uchwał dotyczyła podziału zysku wypracowanego w 2016 roku. Wynika z niej, że każdy akcjonariusz dostanie w postaci dywidendy 1,05 zł na akcję. Dniem ustalenia prawa do uczestnictwa w podziale zysku będzie 30 czerwca. Dywidenda zostanie wypłacona 4 września. Przy aktualnym kursie stopa dywidendy oscyluje około 9,8%.

W ostatnim tygodniu drożało również Echo Investment, które przeprowadziło udaną emisję obligacji serii E. Ze względu na większe niż przewidywano zainteresowanie obligacjami skrócono okres przyjmowania zapisów na te papiery wartościowe.

Wycenę Portfela w przeciwnym kierunku ciągnęło Euco. Kapitalizacja spółki spadła w porównaniu z poprzednim piątkiem o 5,84%. Duża część tej zmiany spowodowana jest odcięciem dywidendy w wysokości 1,33 zł. Jej wypłata nastąpi 27 czerwca.
Euco – wykres dzienny

Notowania spółki powtórnie znalazły się w obrębie minimów z października ubiegłego roku. Poziom ten został już lekko przetestowany w maju tego roku. Teraz kurs powraca do niego już bez dywidendy.

W ubiegłym tygodniu wskazywałem na wolną gotówkę znajdującą się w Portfelu. Jego aktualny skład przedstawia się następująco:
Skład Portfela Dywidendowego

Patrząc na aktualne zaangażowanie poszczególnych spółek w składzie Portfela Dywidendowego oraz biorąc pod uwagę ich możliwości wypłaty dywidendy w przyszłości chciałbym zwiększyć udział Interaolt w Portfelu. W ostatnich latach spółka bardzo hojnie dzieliła się z akcjonariuszami wypracowywanym zyskiem. Osiągana stopa dywidendy w znaczący sposób przekraczała 10%. Po bardzo udanym 2015 roku spółka zanotowała w 2016 znaczny spadek zysku netto. W 2017 spodziewam się odbudowy wyników spółki, które pozwolą w 2018 wypłacić dywidendę minimum na tegorocznym poziomie. Podsumowując postanawiam za część wolnej gotówki kupić akcje Interaolt.

Zlecenia oczekujące

Moja decyzja o zakupie akcji nie jest odosobniona. Z komunikatu opublikowanego przez spółkę 5 czerwca wynika, że podczas sesji 30 maja pakiety akcji warte dziś blisko 200 tys. złotych zakupiły osoby powiązane ze spółką.

Na koniec przypomnę, że czwartek jest dniem wolnym od sesji, a w piątek, czyli w środku długiego weekendu nastąpi rozliczenie czerwcowej serii kontraktów terminowych. Niewątpliwie będziemy oglądać wtedy ciekawą sesję.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here