Naga MarketsNa początku kolejnego wpisu w cyklu Dywidenda = zysk? chciałbym zachęcić do aktywności w wyszukiwaniu spółek, które spełniają założenia opisane w pierwszym wpisie. Jeśli ktoś ich nie pamięta to w każdej chwili może do nich wrócić klikając tutaj.

W wpisie tym chciałbym przybliżyć kolejną spółkę, która może (lecz nie musi) stać się celem do naszego portfela. Pro-log S.A. z siedzibą w Pruszkowie to firma zajmująca się kompleksową obsługą logistyczną podmiotów gospodarczych.

Pro-log posiada bazę magazynową w Pruszkowie, która poprzez nowoczesny system zarządzania zapewnia klientom stały dostęp do stanów magazynowych, a dzięki systemom IT partnerzy spółki mogą śledzić każdą wprowadzoną do magazynu partię towaru. Spółka w swojej ofercie ma również bogaty zakres usług celnych poprzez kompleksowe doradztwo w stosowaniu przepisów kodeksu celnego.

Akcje Pro-log S.A. notowane New Connect od grudnia 2012 roku i od tego momentu dywidendę wypłacano trzykrotnie, a stopa dywidendy wynosiła średnio 13,29%. Najsłabszy pod tym względem był rok 2014 kiedy to spółka dzieliła się zyskiem wypracowanym w roku 2013. Stopa dywidendy wyniosła wówczas 10,32%. Pod tym względem akcje Pro-log S.A. idealnie pasują do koncepcji naszego portfela spółek dywidendowych.

Spoglądając na wyniki przedstawiane przez spółkę w tym roku widzimy znaczny wzrost przychodów oraz zysku z działalności operacyjnej oraz zysku netto. W porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego wskaźniki te rosną nawet kilkadziesiąt procent. Doskonale obrazuje to tabela pochodząca z raportu okresowego z działalności po trzech pierwszych kwartałach 2015 roku. Historycznie zawsze najlepszym okresem dla spółki był IV kwartał, w którym wypracowywano większość zysku.

Fragment raportu za III kwartał 2015
Fragment raportu za III kwartał 2015

Zerknijmy jeszcze na zachowanie się kursu akcji. Na wykresie zaznaczyłem pionowymi kreskami dzień uzyskania prawa do dywidendy. Jak widać do inwestycji w spółkę można podejść na różne sposoby. Do tej pory za każdym razem opłacało się kupować akcje kilka tygodni po wypłacie dywidendy, a sprzedawać tuż przed jej uzyskaniem. Oczywiście w takim przypadku nie uzyskujemy tego na czym nam najbardziej zależy w tym portfelu, czyli dywidendy, ale zyskujemy na sporej zmianie kursu. Czy i w tym roku będzie podobnie? Czy spółka w ogóle wypłaci dywidendę w miesiącach letnich?

Wykres Pro-log w skali tygodniowej
Wykres Pro-log w skali tygodniowej

Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na zmianę roku rozliczeniowego, który będzie trwał od 1 lipca do 30 czerwca następnego roku kalendarzowego. Ponieważ znajdujemy się aktualnie w okresie przejściowym trzeba przypomnieć, że aktualny rok rozliczeniowy trwa od 1 stycznia 2015 do 30 czerwca 2016, czyli równo sześć kwartałów. Publikację raportu okresowego z działalności za IV kwartał roku obrotowego 2015/16 zaplanowano na 12 lutego 2016, czyli jeszcze przed dniem kolejnej wpłaty na nasz rachunek maklerski. Może ona dać nam jeszcze lepszy obraz działalności spółki. Na dzień dzisiejszy nie zapadnie więc ostateczna decyzja zakupu akcji Pro-log.

W naszym portfelu mamy za to od 18 stycznia 136 akcji Euro-tax. Jej analizę można przeczytać w poprzednim wpisie tego cyklu. Z perspektywy tych dwóch tygodni jakie minęły od dnia zakupu można powiedzieć, że pakiet został nabyty w dość korzystnej cenie. Na chwilę obecną wszystko wygląda bardzo dobrze.

Aktualny stan portfela wygląda następująco:

Skład portfela dywidendowego
Skład portfela dywidendowego

Na koniec chciałbym jeszcze raz przypomnieć harmonogram wpłat na najbliższy rok. Nowe środki pojawią się na naszym koncie 15 lutego i wtedy będziemy mogli powrócić do pytania: „Czy warto kupić Pro-log? Czy może znaleźć coś innego?” A do szukania czegoś innego gorąco zachęcam 🙂

Porównanie wartości wpłat do wartości portfela
Porównanie wartości wpłat do wartości portfela

Do napisania artykułu korzystałem z informacji zawartych na stronie https://www.pro-log.com.pl/.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here