Naga MarketsDzisiejszy wpis zdecydowałem się w całości poświęcić analizie składu naszego portfela. W piątek do publicznej wiadomości trafiły dwie interesujące nas informacje. Inwestorzy już od samego początku piątkowej sesji musieli się mierzyć z znacznie gorszym niż przed rokiem raportem z działalności za pierwszy kwartał 2016 roku Gpw. Równocześnie odbywało się walne zgromadzenie akcjonariuszy Interaolt, na którym podjęta została uchwała o podziale zysku wypracowanego w 2015 roku.

Skład portfela dywidendowego
Skład portfela dywidendowego

Ostatni tydzień to dla naszego portfela dywidendowego spory wzrost wartości, który przekroczył 4%. Tak dobre rezultat zaledwie pięciu sesji zawdzięczamy znacznemu wzrostowi cen akcji Euro-tax. Od dnia zakupu spółka zdrożała już o przeszło 36%! Euro-tax 6 maja publikować będzie raport za cały 2015 rok, a już 16 maja poznamy wyniki osiągnięte w pierwszym kwartale 2016. O ile w przypadku pierwszego komunikatu nikt nie spodziewa się zaskoczenia, to w drugim wszyscy mają nadzieję zobaczyć znaczny wzrost przychodów i zysku w porównaniu z rokiem ubiegłym. W mojej opinii właśnie ten fakt w dużej mierze determinuje ostatnie wzrosty.

Te artykuły również Cię zainteresują
Przechodząc do spółek, które jak na razie mają negatywny wpływ na wartość naszego portfela dywidendowego zacznę od tej o większej kapitalizacji. Gpw w ostatni piątek opublikowała raport z działalności w pierwszym kwartale tego roku.

Wybrane skonsolidowane dane finansowe grupy kapitałowej Giełdy Papierów Wartościowych
Wybrane skonsolidowane dane finansowe grupy kapitałowej Giełdy Papierów Wartościowych

Z tabeli przedstawiającej wybrane skonsolidowane dane finansowe grupy kapitałowej, którą Gpw załączyła do raportu jasno wynika skąd wzięły się tak słabe wyniki finansowe osiągnięte w pierwszych trzech miesiącach tego roku. W porównaniu z rokiem ubiegłym najbardziej niekorzystny wpływ na wynik mają koszty działalności operacyjnej. Spółka zanotowała tu wzrost przekraczający 6 mln zł. Malały również przychody ze sprzedaży. W przypadku rynku finansowego mieliśmy do czynienia z ich zmniejszeniem się o 5,7 mln zł. Natomiast wpływy z rynku towarowego zmalały o 1,2 mln zł. Wszystko to sprawiło, że w pierwszym kwartale 2016 roku zysk netto zmalał o przeszło 30% z 38,4 mln zł w 2015 do zaledwie 28,3 mln zł w 2016.

Niepokojące jest również to, że wraz z malejącymi przychodami zwiększone zostały koszty prowadzenia działalności, co bardzo szybko przełożyło się na wskaźniki rentowności, które spadły o ponad 10%.

GPW - zysk netto
GPW – zysk netto

Omawiany raport został upubliczniony jeszcze przed startem piątkowych notowań więc inwestorzy już od początku sesji mogli na niego reagować. Po początkowej przecenie o przeszło 2% kurs dość szybko wrócił nad kreskę. W pewnym momencie wzrost sięgał blisko 2%, by ostatecznie w okolicach godziny 17 wrócić w pobliże poziomu odniesienia.

GPW - wykres dzienny
GPW – wykres dzienny

Takie zachowanie jednoznacznie pokazuje, że rynek w dużej części spodziewał się słabszych wyników Gpw, a dalsze zachowanie się kursu cen akcji pozostaje sprawą otwartą. W związku z powyższym, po tych jednoznacznie słabych wynikach nie planuję sprzedaży posiadanego pakietu akcji.

W ostatni piątek miało miejsce również inne ciekawe wydarzenie z punktu widzenia naszego portfela dywidendowego. Myślę tu o walnym zgromadzeniu akcjonariuszy spółki Interaolt, na którym zdecydowano o wypłacie dywidendy w wysokości, którą zaproponował zarząd spółki. Dla akcjonariuszy została przeznaczona kwota 16,1 mln €, co w przeliczeniu na jedną akcję daje 0,805€ (~3,52zł). Przy obecnym kursie EUR/PLN i Interaolt oznacza to stopę dywidendy na poziomie 18%!

Zgodnie z komunikatem dostępnym na stronie https://www.interrao.lt/ dzień ustalenia prawa do dywidendy został wyznaczony na 13 maja, a jej wypłata nastąpi 24 maja br.

Dyrektor generalny AB INTER RAO Lietuva, Giedrius Balčiūnas powiedział, że wypłata akcjonariuszom większości wypracowanego zysku jest zgodna z polityką dywidendową spółki i zaznaczył, że ma ona być kontynuowana także w latach kolejnych o ile nie pojawią się znaczące i atrakcyjne projekty inwestycyjne.

Interaolt - wykres dzienny
Interaolt – wykres dzienny

Na warszawskiej GPW kurs Interaolt od lutego tego roku pozostaje na stabilnym poziomie i na chwilę obecną nie rozważam ich sprzedaży.

Na koniec chciałbym gorąco zachęcić do aktywnego wpływania na skład naszego portfela dywidendowego poprzez komentarze bezpośrednio pod artykułami, w grupie Zyskowna Strona Giełdy lub na stronie Gospodarka24.

Do napisania artykułu korzystałem z informacji dostępnych na stronach https://www.gpw.pl/ https://www.interrao.ltConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here