Naga MarketsOstatni, październikowo-listopadowy tydzień, w którego środku mieliśmy dzień wolny od sesji na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie był dość udany dla Portfela Dywidendowego. Szczególnie dobrze to widać, kiedy wynik ostatnich czterech sesji zestawimy z tym co obserwowaliśmy na głównych warszawskich indeksach. Co prawda dwa z trzech obserwowanych przeze mnie wskaźników mogą pochwalić się wzrostem wartości, jednak nie były one zbyt okazałe. WIG20 zyskał 0,24%, a MWIG40 wzrósł o 0,55%. W obu tych przypadkach sesja czwartkowa i piątkowa była już spadkowa. Dodatkowo na wykresie indeksu obrazującego zachowanie się spółek o średniej kapitalizacji można zauważyć, że obserwowany w ostatnich dniach wzrost zniósł dokładnie 61.8% wcześniejszego spadku. Zestawiając to z wrześniową i październikową nieudaną próbą wyjścia na nowe maksima trendu wzrostowego musimy mieć przed oczami migającą lampkę kontrolną. Daleki jestem od ogłaszania bessy, ale widać słabość rynku.

MWIG40 – wykres dzienny

Tradycyjnie najgorzej zachowywał się SWIG80, który stracił podczas ostatnich czterech sesji 0,48% i tym samym zanotował dziewiąty spadkowy tydzień z rzędu.

W stosunku do zachowania się głównych warszawskich indeksów, Portfelowi Dywidendowemu, który podczas ostatnich czterech sesji zyskał na wartości ponad 158 złotych, czyli 1,58% należą się wielkie brawa.

Skład Portfela Dywidendowego

Patrząc na konkretne komponenty Portfela Dywidendowego widzimy, że po dwóch słabszych tygodniach formę odzyskała Dektra, która na przestrzeni ostatniego tygodnia zdrożała o 2,06%. Dzięki temu wzrostowi wycena naszego rachunku wzrosła o prawie 54 złote.

Dektra – wykres dzienny

Bardzo dobry tydzień ma też za sobą Pro-log. Spółka w omawianym okresie zdrożała o 5,04%, a jej wartość znajduje się na poziomach widzianych ostatnio w marcu 2016 roku. Aprecjacja jej akcji spowodowana jest prawdopodobnie bardzo dobrymi wynikami w całym roku obrotowym 2016/2017. W ostatni czwartek Pro-log podał w komunikacie, że zmianie ulega termin publikacji raportu rocznego z 30 na 6 listopada. Wydarzenie to znacznie przyśpiesza moment, w którym możemy dowiedzieć się czegoś nowego na temat ewentualnej dywidendy z zysku wypracowanego w okresie od 1 lipca 2016 do 30 czerwca 2017 roku.

Pro-log – wykres dzienny

Ostatnie dni to też dobre zachowanie się akcji Interaolt. Tydzień przyniósł wzrost kapitalizacji tej litewskiej spółki energetycznej o 1,2%, co przełożyło się na wzrost wartości Portfela o 28 złotych.

Interaolt – wykres dzienny

Obserwowany ruch jest jednak tylko odreagowaniem spadków z poprzedniego tygodnia. Na wykresie dziennym widzimy, że nie zmienia się sytuacja techniczna waloru, a cena balansuje poniżej dolnego ograniczenia luki powstałej w dniu odcięcia dywidendy. W mojej opinii większej zmienności możemy się spodziewać w momencie opublikowania wyników kwartalnych z działalności Spółki w okresie od lipca do września tego roku.

Znaczną poprawę formy możemy obserwować w przypadku ABC Daty. Ostatni tydzień to wzrost aż o 8,59%! Jednak ze względu na nasze niewielkie zaangażowanie w akcje tej Spółki zysk Portfela Dywidendowego został powiększony tylko o niespełna 23 złote. Wzrosty zostały zapoczątkowane komunikatem z 23 września o szacunkowym zysku netto wypracowanym w III kwartale tego roku oraz informacjach, że Spółka jest na dobrej drodze do wywiązania się z obietnicy osiągnięcia zysku netto w całym 2017 roku na poziomie 27,7 mln złotych. Realna staje się też wypłata zaliczki na dywidendę z zysku wypracowanego w 2017 roku w wysokości 8 groszy na każdą akcję.

Szczegółowy raport kwartalny poznamy 9 listopada.

ABC Data – wykres dzienny

Na wykresie widzimy, że ABC Data ruszyła mocniej na północ i wybiła ostatnie szczyty. W mojej opinii ruch ten jest w pełni uzasadniony wynikami Spółki i można oczekiwać jego kontynuacji, a po wybiciu górnego ograniczenia luki bessy w obrębie której obecnie się znajdujemy na celowniku kupujących powinien znaleźć się kolejny poziom oporu zlokalizowany na poziomie 2,25-2,28 zł. Osobiście uważam, że jeśli ABC Data wypełni roczną prognozę zysków możliwy jest ruch w kierunku 2,45 zł.

W ostatnim tygodniu wzrosty odnotowały także Eurotel, Euco i Kogeneracja. W przypadku pierwszej z wymienionych spółek akcję popytu odczytywać można jako próbę wyjścia górą z lekko spadkowego kanału, w którym znajdujemy się z niewielkimi przerwami od kwietnia tego roku. Na ostateczne rozstrzygnięcia i trwałość tej inicjatywy przyjdzie nam jeszcze jednak poczekać.

Eurotel – wykres dzienny

Natomiast kolejny nieudany tydzień mają za sobą akcjonariusze Echo Investment. Na przestrzeni ostatnich czterech sesji kapitalizacja tej Spółki deweloperskiej spadła o 3,26%. Przełożyło się to na spadek wartości Portfela Dywidendowego o kolejne 30 złotych.

Echo Investment – wykres dzienny

Na wykresie widzimy, że zmiany w akcjonariacie Echo Investment przeprowadzane przez Lisala nie służą kursowi. Czy aktualna wycena Spółki jest okazją inwestycyjną? Z komunikatów opublikowanych przez Echo Investment wynika, że wśród kupujących udziały w Spółce znalazł się m.in. Nationale-Nederlanden OFE. Czy warto się podpiąć pod te zakupy?

Ostatni tydzień to też lekki spadek wartości Skarbca. Deprecjacja jego akcji osiągnęła 1,28%, co przełożyło się na spadek wyceny naszego rachunku o blisko 12 złotych.

Skarbiec – wykres dzienny

Na wykresie widzimy, że po odcięciu dywidendy akcjom Spółki towarzyszy przecena. Przy jakim poziomie będzie się opłacać zwiększyć nasze zaangażowanie w akcje Skarbca?Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here