Naga MarketsOd początku działania naszego portfela dywidendowego na jego konto wpłynęło 800 zł i za całość tych środków kupiliśmy akcje dwóch spółek notowanych na New Connect. Nie zamykamy się w swoich decyzjach inwestycyjnych na główny rynek GPW, lecz tak się składa, że na mniejszym parkiecie spółki często płacą solidne dywidendy i to właśnie one trafiły w pierwszej kolejności do naszego portfela.

W ostatnim wpisie analizowałem spółkę Gwarant. Ustaliłem wtedy zlecenie kupna pakietu akcji. Jednak po publikacji wyników z działalności za IV kwartał 2015 roku cena skoczyła do góry i do realizacji zlecenia konieczne było jej podniesienie (informowałem o tym w grupie Zyskowna Strona Giełdy). Ostatecznie od wtorku w naszym portfelu znajdują się dwie spółki.

Te artykuły również Cię zainteresują
Portfel dywidendowy - Historia transakcji
Portfel dywidendowy – Historia transakcji

Wycena naszego portfela oparta na cenach z piątkowego zamknięcia wygląda korzystnie. Oczywiście warto w tym momencie przypomnieć po raz kolejny, że w tym cyklu wpisów nie będziemy ekscytować się krótkoterminowymi wahaniami cen. Jednak ze względu na psychologię inwestowania dobrze jest kiedy odchylenia pojedynczych komponentów portfela są dodatnie.

Skład portfela dywidendowego
Skład portfela dywidendowego

Ponieważ obie spółki w poniedziałek 15 lutego pokazały raporty okresowe za IV kwartał 2015 roku warto sprawdzić czy spełniają one nasze założenia.

Jako pierwszą z nich przeanalizuję Gwarant, ponieważ to jego akcje kupiliśmy właśnie po wynikach. Już na wstępie można się domyślać, że zyski wypracowane w ostatnim kwartale 2015 roku będą wyglądały zachęcająco.

Zysk netto Gwarant w kolejnych kwartałach 2014 i 2015 roku
Zysk netto Gwarant w kolejnych kwartałach 2014 i 2015 roku

Na wykresie przedstawiam porównanie zysków netto uzyskanych w kolejnych kwartałach 2015 i 2014 roku. W trzech ostatnich kwartałach wskaźnik ten był lepszy niż przed rokiem. Sumarycznie daje to w całym roku skok zysku do 3 753 tys. zł (wobec 2 307 tys. zł przed rokiem), czyli o przeszło 60%. Wyniki całego roku są na tyle dobre, że można liczyć na to, że dywidenda będzie wyższa niż przed rokiem.

Gwarant - Wykres dzienny
Gwarant – Wykres dzienny

Na przestrzeni ostatniego roku wykres notowań spółki był na dość stabilnym poziomie. Osobiście jednak myślę, że obserwowany wzrost zysków doprowadzi do wzrostu kursu, a ostatni tydzień był dopiero początkiem ruchu.

Drugą spółką, którą mamy w portfelu dywidendowym jest Euro-tax.pl. W tym przypadku raport nie był już tak jednoznacznie lepszy od oczekiwań. W IV kwartale 2015 roku wypracowany zysk netto był niższy niż rok wcześniej. Jego spadek sięgnął 31%. Jednak spółka zaznaczyła, że istotnie zmieniła się sezonowość prowadzonej działalności w porównaniu z latami poprzednimi, a realizacja umów w dużej mierze przesunęła się kolejny rok. W świetle tych wyjaśnień można spodziewać się, że pierwszy kwartał 2016 roku powinien być lepszy niż rok wcześniej.

Zysk netto Euro-tax.pl w kolejnych kwartałach 2014 i 2015 roku
Zysk netto Euro-tax.pl w kolejnych kwartałach 2014 i 2015 roku

Przesunięcie realizacji umów nie przeszkodziło w osiągnięciu w całym 2015 roku zysku netto o blisko 80% wyższego niż w roku poprzednim. Notujemy tu wzrost do 2 926 tys. zł (wobec 1 638 tys. zł rok wcześniej). Tak duży wzrost zysków netto widać na wykresie notowań spółki, której akcje zdrożały w ostatnim roku o 121%.

Euro-tax.pl - Wykres dzienny
Euro-tax.pl – Wykres dzienny

W mojej opinii wyniki przedstawione przez obie spółki znajdujące się w omawianym portfelu zapewnią nam zadowalający poziom dywidendy i na chwilę obecną nie ma potrzeby myślenia o ich sprzedaży. Wobec powyższego gotówka na kolejne inwestycje pojawi się dopiero 15 marca. Do tego czasu trzeba spokojnie zająć się poszukiwaniami nowych spółek, w które można zainwestować lub zastanowić się nad sensownością zwiększenia zaangażowania, w któreś z już posiadanych już akcji. W naszej Facebookowej grupie Zyskowna Strona Giełdy otrzymałem ostatnio kilka ciekawych propozycji, którym na pewno warto się przyjrzeć w kolejnych analizach.

Wynik portfela dywidendowego
Wynik portfela dywidendowego


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

2 KOMENTARZE

  1. Spółka co roku wypłaca dywidendę. Stopa dywidendy w ostatnich pięciu latach wahała się między 2 a 6 procent. Nie jest źle. Na zyskowność GPW mogą jednak w znacznym stopniu wpłynąć działania rządu, a szczególnie działania przy funduszach emerytalnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here