Naga MarketsW ostatnim wpisie w cyklu Dywidenda = zysk? została podjęta decyzja o sprzedaży posiadanych akcji British Automotive Holding. Transakcję udało się przeprowadzić po kilku dniach oczekiwania na dotarcie ceny do wyznaczonego przeze mnie limitu wynoszącego 0,97 zł. Patrząc z perspektywy tego co później stało się z wartością akcji British Automotive Holding podjęta przez nas decyzja była bardzo trafiona. Nie zmienia to jednak faktu, że całą transakcję trzeba ocenić negatywnie, ponieważ przyniosła nam stratę.

Od ostatniego wpisu na nasze konto wpłynęła też dywidenda z zysku wypracowanego przez Dektrę w 2019 roku. Kwota ta może zostać przeznaczona na zakup nowych akcji lub daje możliwość zwiększenia naszego zaangażowania, w którejś z posiadanych już spółek.

Te artykuły również Cię zainteresują

Iron VR S.A.: Trwa emisja akcji


Sprzedaż akcji British Automotive Holding, dywidenda z Dektry oraz kolejne comiesięczne wpłaty doprowadziły do sytuacji, że na naszym rachunku jest aktualnie przeszło 4 tysiące złotych w gotówce, czyli przeszło 14% wartości Portfela.

Skład Portfela Dywidendowego

Tym krótkim wstępem opisującym bieżące wydarzenia dotyczące Portfela Dywidendowego zapraszam do kolejnego wpisu z cyklu Dywidenda = zysk?.

  • Zysk aktualnie wypracowywany przez Portfel Dywidendowy
  • Czy w obliczu rozszerzającej się pandemii warto kupować kolejne akcje?
  • Jaką spółką zasilić Portfel Dywidendowy?

Jakie zyski w ostatnim czasie generuje Portfel Dywidendowy?

Po spadkach spowodowanych pierwszą falą pandemii koronawirusa nasz Portfel częściowo odrobił poniesione w tym czasie straty. W okresie zapoczątkowanym w maju nastąpiła stabilizacja, a poziom wygenerowanego przez nasze akcje zysku oscylował w zakresie 6-7 tysięcy złotych.

Zysk Portfela Dywidendowego

Portfel Dywidendowy zachowuje się w tym roku relatywnie dobrze w porównaniu do głównych warszawskich indeksów. Podczas gdy zarówno WIG20 i MWIG40 generują ujemne stopy zwrotu Portfel Dywidendowy zyskał do tej pory przeszło tysiąc złotych. Z głównych indeksów jedynie SWIG80 można porównywać z wynikami naszego rachunku.

Czy w obliczu rozszerzającej się pandemii powinniśmy kupować kolejne akcje?

Odpowiedź na to pytanie nurtuje aktualnie wielu inwestorów. Być może zbliżamy się właśnie do momentu w którym zyski wielu spółek zostaną mocno ograniczone przez zwiększającą się liczbę zachorowań spowodowaną wirusem SARS-CoV-2. Dużo zależy tutaj od dalszego rozwoju pandemii i decyzji rządzących dotyczących zamykania poszczególnych obszarów gospodarki.

I choć w przypadku dalszych trudności z opanowaniem pandemii może ona doprowadzić do kolejnej fali spadków na światowych giełdach to jedną z zasad Portfela Dywidendowego jest to, że dokonuje się dość regularnych zakupów. Wychodzę tu z założenia, że w bardzo długim terminie trudno trafić zarówno w dno jak i w szczyt, a regularne (na ile jest to możliwe) transakcje minimalizują to ryzyko. W związku z tym, posiadając przeszło 4 tysiące złotych w gotówce szukamy spółki, która mogłaby w przyszłości poprawić wyniki naszego Portfela.

Caspar Asset Management, czyli spółka która chce wypłacić zaliczkę na poczet dywidendy za 2020 rok

Caspar Asset Management zarządza aktywami klientów i nadzoruje portfele inwestycyjne. Oprócz tego zajmuje się doradztwem inwestycyjnym, proponowaniem nowych rozwiązań finansowych, a także przyjmuje zlecenia kupna i sprzedaży instrumentów finansowych. Spółka obsługuje klientów posiadających środki finansowe na poziomie miliona złotych. Według Gazety Giełdy Parkiet jest ona w gronie trzech firm z największą liczbą klientów i jako jedyna w tym gronie jest niezrzeszona w żadnej zachodniej korporacji. Swoją działalność rozpoczęła w sierpniu 2009 roku.

Aktualnie nie mamy jeszcze w Portfelu spółki o podobnym profilu działalności.

Caspar Asset Management – zysk netto

Analizując zysk netto jaki generował Caspar Asset Management w ostatnich kwartałach uwagę przykuwa II kwartał tego roku. Ponieważ informacja o tak dobrych wynikach jest dostępna już od połowy sierpnia spokojnie można założyć, że jest już w cenach. Oczywiście trzeba mieć również świadomość, że kolejne kwartały nie przyniosą takiej dynamiki wzrostu zysku netto, ale w każdym okresie obserwujemy stopniowy wzrost wypracowywanych zysków.

Dodatkowym atutem Caspar Asset Management jest fakt, że Spółka jeszcze w tym roku zamierza wypłacić zaliczkę na poczet przyszłej dywidendy. Ma ona pochodzić z zysku wypracowanego w pierwszym półroczu 2020. Łącząc zaliczkę na dywidendę z możliwą wypłatą dywidendy w normalnym terminie można się spodziewać, że stopa dywidendy za 2020 rok będzie na bardzo dobrym poziomie. Więcej na ten temat napisałem w osobnym wpisie opublikowanym w sobotę.

Caspar Asset Management – wykres dzienny

Na wykresie dziennym notowań Caspar Asset Management widzimy, że od dołka w 2018 roku cena akcji wzrosła już przeszło dwukrotnie. Od dnia ustalenia prawa do dywidendy za 2019 roku cena oscyluje poniżej 40 złotych. Potencjalne pokonanie tej bariery może wyprowadzić kurs w rejon historycznych maksimów, które widziane były w 2012 roku.

Czynnikiem, który wielu inwestorów może zniechęcać przed chęcią zainwestowania w Spółkę są niewielkie obroty. W naszym jednak przypadku i chęci inwestowania w bardzo długim terminie nie jest to przeszkodą. W związku z tym postanowiłem złożyć zlecenie o następujących parametrach.

Portfel Dywidendowy – zlecenia oczekujące

Zapraszam również do lektury innych wpisów dotyczących zbliżających się dywidend, które najłatwiej znaleźć na tej stronie lub na Gospodarka24.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here