Naga MarketsKolejny tydzień to odcięcie kolejnej dywidendy w naszym Portfelu oraz związany z tym spadek jego wartości. Spadek jednak niewielki, szczególnie w porównaniu z głównymi indeksami warszawskiego parkietu. Wartość Portfela Dywidendowego na przestrzeni ostatnich pięciu sesji zmniejszyła się o 0,57%. Tydzień lepiej zakończył WIG20, który spadł o zaledwie 0,17% i w dalszym ciągu kurczowo trzyma się okolic okrągłego poziomu 2300 punktów. Zdecydowanie słabiej poradziły sobie indeksy małych i średnich spółek. SWIG80 stracił 0,92%, a MWIG40 aż 1,76%. Takie zachowanie się wskaźnika obrazującego zachowanie się spółek o średniej kapitalizacji na GPW nie zmienia jednak faktu, że pozostaje on najsilniejszym z głównych warszawskich indeksów.

Harmonogram wpłat do Portfela Dywidendowego

Największe (i praktycznie jedyne) zmiany w wycenie Portfela zawdzięczamy dwóm spółkom. Pozytywny wpływ na jego wartość ponowinie miała Dektra. Kapitalizacja spółki wzrosła o 4,85%, co przy ponad 30% udziale w Portfel Dywidendowym spowodowało wzrost jego zysku o przeszło 122 złote.

Dektra – wykres dzienny

Spółka kolejny raz do publicznej wiadomości podała informację o sprzedaży pakietu akcji przez głównego akcjonariusza i równocześnie Wiceprezesa Zarządu. Tym razem Pan Maciej Stefański pozbył się 2013 akcji po kursie 10,90 zł.

W przeciwną stronę Portfel Dywidendowy był ciągnięty przez Echo Investment. Wartość spółki spadła o 11,98% i nie ma już praktycznie ani śladu po wzrostach, o których pisałem dwa tygodnie temu. Oczywiście pamiętamy, że część tego spadku to odcięta dywidenda, jednak nie zmienia to faktu, ze kurs zmierza w kierunku ważnego wsparcia.

Echo Investment – wykres dzienny

We wtorek Echo Investment podało, że w drugim kwartale tego roku sprzedało wraz z spółkami zależnymi 297 mieszkań wobec 162 rok wcześniej. Biorąc pod uwagę całe pierwsze półrocze sprzedaż wyniosła 554 mieszkania wobec 309 w analogicznym okresie 2016 roku.

Pozostałe spółki znajdujące się w Portfelu nie zmieniły znacząco swojej wartości. W całkowitym bezruchu od ubiegłego piątku utkwił Eurotel i Pro-log. Cena akcji tych spółek jest dziś identyczna jak przed tygodniem. Pierwsza z nich poinformowała we wtorek o znaczącej skali współpracy handlowej z Polkomtel Spółka z o.o. Obroty z tą spółką, w związku z złożonym zamówieniem przekroczyły już 10% obrotów Eurotel. Jest to istotna informacja, mająca wpływ na wyniki spółki.

Na koniec proponuję przyjrzeć się długoterminowemu wykresowi ceny akcji Euro-tax, czyli spółki, której nie ma już w naszym Portfelu, a która historycznie dała nam sporo zarobić.

Euro-tax – wykres tygodniowy

Teraz mogę spokojnie napisać, że decyzja o sprzedaży całego pakietu posiadanych akcji została podjęta w idealnym momencie. O jej powodach pisałem w wpisie z 31 maja, a chętnych do odświeżenia sobie tego materiału zapraszam do tego artykułu. Powiedziałem sobie wtedy, że wrócę do analizy spółki po odcięciu dywidendy i spadku kursu w okolice 4 złotych. Oba te warunki zostały spełnione bardzo szybko, bo niewiele ponad miesiąc od momentu sprzedaży przez nas akcji Euro-tax.

Wodospad na wykresie tygodniowym nie wygląda oczywiście dobrze, a dobicie do poziomu 4 złotych nie musi kończyć spadkowej fali (na razie na wykresie nie ma sygnałów odwrotu). Dodatkowym argumentem mogącym mieć negatywny wpływ na wyniki spółki w przyszłości są zmiany w ustawodawstwie niemieckim dotyczące zasiłku rodzinnego Kindergeld. Zgodnie z jednym z zapisów zmienionej ustawy, osoby ubiegające się o zasiłek Kindergeld, będą mogły o niego wnioskować za okres do 6 miesięcy wstecz (do tej pory były to 4 lata). Zmiana ta wchodzi w życie dla wniosków składanych po 1 stycznia 2018 roku.

Z analiz Euro-tax wynika, że zmiany te nie będą mieć żadnego wpływu na poziom osiągniętych przez Spółkę przychodów w 2017 roku oraz tylko nieznaczny wpływ na wyniki osiągane w 2018 roku. Zmiany te spowodują jednak jednorazowe ograniczenie przychodów w roku 2019.

W świetle powyższych zmian w niemieckich przepisach istotne jest, że przychody z tytułu zasiłku Kindergeld stanowiły 24% przychodów w I kwartale 2017 roku, 31% przychodów w 2016 roku, 24% przychodów w 2015 roku i 8% przychodów w 2014 roku (w Grupie Kapitałowej).

W mojej opinii ponowny zakup akcji Euro-tax wiąże się z znaczącym ryzykiem, a ewentualna taka decyzja mogłaby zostać podjęta po opublikowaniu wyników z działalności spółki w drugim kwartale 2017 lub po dalszej istotnej przecenie akcji.

Zapraszam do składania propozycji spółek dywidendowych, które mogą poprawić wyniki Portfela Dywidendowego. Można się ze mną komunikować w komentarzach bezpośrednio pod artykułem lub za pośrednictwem strony Gospodarka24.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

1 KOMENTARZ

  1. Proponuję zakup spółki Skarbiec. Ma ona przesunięty okres rozliczeniowy i za jakiś 1 miesiąc można się spodziewać propozycji jednej z największych dywidend na gpw, stopa dywidendy 13-14%. Wynika to z faktu iż płacą oni 100% zysku a obecna wycena to tylko c/z 8,30 i można oczekiwać iż ostatni kwartał był lepszy r/r dzięki hossie na gpw i znacznie wyższym aktywom wysokomarżowym r/r z których jest największy zarobek dla firmy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here