Naga MarketsZa nami tydzień, który zakończył pierwsze półrocze roku 2017. Można by w tym momencie pokusić się o jakieś mini podsumowanie ostatnich sześciu miesięcy, ale nie będę tego robił ponieważ jesteśmy w środku sezonu dywidendowego i podsumowanie byłoby mocno zniekształcone.

W ostatnim tygodniu na rachunek Portfela Dywidendowego wpłynęła część zysku wypracowanego w 2016 roku przez Euco i Eurotel. Łączny wpływ z tego tytułu wyniósł prawie 93 złote. Równocześnie od naszych akcji została odcięta kolejna dywidenda. Wartość każdej akcji Dektry została skorygowana w dół o 1,05 zł. I to właśnie to zdarzenie miało największy wpływ na zmniejszenie się wartości Portfela Dywidendowego o 0,88%.

Te artykuły również Cię zainteresują
Zysk Portfela Dywidendowego

W porównaniu z głównymi warszawskimi indeksami Portfel Dywidendowy wypadł tym razem blado, ponieważ najsłabszy z obserwowanych przeze mnie wskaźników zachował się podczas ostatnich pięciu sesji lepiej. WIG20 zanotował co prawda krok do tyłu, ale jego długość wyniosła zaledwie 0,2%. Indeksy spółek małych i średnich tydzień zakończyły już po zielonej stronie. MWIG40 wzrósł o 0,39%, a SWIG80 o 0,54%.

Skład Portfel Dywidendowego

Najmocniejszym komponentem Portfela Dywidendowego podczas ostatnich pięciu sesji był Pro-log. Jego wartość wzrosła o 5,89%, co zwiększyło zysk Portfela o 47 złotych. W wyniku tego wzrostu kurs prawie powrócił do poziomu sprzed dwóch tygodni. Podobnie jak przed siedmioma dniami pisałem, że w oficjalnych informacjach nie znalazłem powodów do spadku wartości Pro-loga, tak teraz nie pojawiło się nic co mogłoby powodować jego wzrost. Najbliższą planowaną informacją ze Spółki jest raport z działalności w IV kwartale roku obrotowego 2016/2017, który ma być opublikowany 14 sierpnia.

Interaolt – wykres dzienny

Dobry tydzień ma za sobą też Interaolt, który podczas ostatnich pięciu sesji zdrożał o 2,53%. Zwiększyło to aktualny zysk Portfela Dywidendowego o prawie 34 złote. Na wykresie notowań Spółki widzimy, że odbicie z ostatniego tygodnia można traktować (przynajmniej na razie) jedynie jako lokalną korektę w trwającym trendzie spadkowym.

Kolejnym składnikiem pozytywnie wpływającym na wycenę naszego rachunku ponownie było Echo Investment. Na przestrzeni całego tygodnia wartość Spółki wzrosła co prawda o tylko 1,79% jednak jeszcze podczas czwartkowej sesji dorobek kupujących był znacznie większy. Na wykresie notowań Spółki widzimy, że bykom udało się nawet naruszyć poziom grudniowych maksimów. Warto zaznaczyć, że są to poziomy cenowe widoczne ostatni raz jeszcze przed odcięciem zaliczki na wypłatę dywidendy z zysku za rok 2016.

Echo Investment – wykres dzienny

Ciekawie było nie tylko ze względu na spore wahania się kursu Echo Investment. Interesujące były również wydarzenia związane z Zwyczajnym Walnym Zgromadzeniem Akcjonariuszy. Początkowo wydawało się, że nie będzie na nim żadnych niespodzianek i zostanie zatwierdzona rekomendacja Zarządu Spółki w sprawie wypłaty dywidendy w wysokości równej zaliczce na dywidendę. W środę jednak jasne stało się, że sytuacja nie jest tak prosta i jednoznaczna. Do publicznej wiadomości trafił bowiem komunikat, że Lisala, czyli akcjonariusz mający prawie 66-procentowy udział w akcjonariacie Echo Investment, zgłosił zmianę do projektu uchwały na WZ o przeznaczeniu zysku, która zakłada łączną wypłatę dywidendy na poziomie 557,1 mln zł. Wobec tego, że spółka wypłaciła już w ramach zaliczki 350,8 mln zł, do wypłaty pozostała kwota 206,3 mln zł. W czwartek projekt został przegłosowany. Uchwalono, że dniem dywidendy będzie 5 lipca, a wypłata kwoty 0,5 zł na akcję trafi na konta uprawnionych do tego akcjonariuszy Spółki w dniu 21 lipca.

Dektra – wykres dzienny

W przeciwnym kierunku Portfel Dywidendowy został pociągnięty dzięki Dektrze. Od ubiegłego piątku kapitalizacja Spółki zmniejszyła się o 10,2%. Oczywiście spora część tego spadku to odcięcie dywidendy, o którym wspomniałem na początku. Zaznaczyć trzeba, że wydarzenie to ma jednak tylko chwilowy, negatywny wpływ na wycenę Portfela.

ABC Data – wykres dzienny

Ostatnią spółką Portfela Dywidendowego, z której napłynęły w tym tygodniu ważne, aczkolwiek spodziewane informacje jest ABC Data. W środę odbyło się Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Spółki, na którym uchwalono sposób podziału zysku wypracowanego w 2016 roku. Zgodnie z rekomendacją Zarządu Spółki przeznaczono 5 mln zł na kapitał rezerwowy na nabycie akcji własnych, a 14,5 mln zł na kapitał zapasowy. W komunikacie podano także, że łączna liczba nabywanych akcji własnych wynieść ma nie więcej niż 2 500 000, przy czym łączna wartość nominalna nie przekroczyć ma 20 % kapitału zakładowego ABC Data. Cena jednostkowa nabycia akcji nie może przekroczyć 2,57 zł i nie może być niższa niż 1 zł. Nabywanie akcji własnych może następować do 30 czerwca 2018 r. W komunikacie opublikowanym przez ABC Datę podano również, że akcjonariusze zdecydowali o utworzeniu kapitału rezerwowego w kwocie 20 mln zł na finansowanie wypłaty zaliczek na poczet przewidywanej dywidendy. Jest to informacja zgodna z wcześniejszymi komunikatami ze Spółki o planie wypłaty zaliczki na dywidendę za 2017 rok.

MWIG40 – wykres dzienny

Wracając do MWIG40 i pierwszej, nieudanej próby wyjścia z kilkumiesięcznej korekty trendu wzrostowego…. Oczywiście idealnie by było, gdyby już pierwsza próba kupujących zakończyła się sukcesem, a obserwowany od środy ruch był jedynie ruchem powrotnym do strefy wsparcia. Ale tak nie jest. Byki mają przed sobą bardzo czytelną strefę oporu, która już czterokrotnie zatrzymała dalsze wzrosty. Jeśli nadchodzący tydzień doprowadzi do trwałego wybicia górą z trwającej konsolidacji to na GPW ma prawo powrócić znacznie większy optymizm. I to nie tylko do akcjonariuszy spółek należących do MWIG40.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here