Naga MarketsOstatnie dwa tygodnie nie były zbyt udane dla Portfela Dywidendowego. Podczas, gdy główne warszawskie indeksy zyskiwały na wartości na naszym rachunku została wygenerowana strata w wysokości blisko 196 złotych. Kwota ta odpowiada stracie 1,77%. Ostatnie 10 dni sesyjnych upłynęło pod dyktando dużych spółek. Indeks WIG20 zyskał 1,53%, MWIG40 1,07%, a SWIG80 0,71%.

Zysk Portfela Dywidendowego

Na powyższym wykresie widzimy, że szczególnie w ostatnim tygodniu mogliśmy obserwować przecenę wśród walorów Portfela Dywidendowego. Na taki spadek zysku naszego rachunku wpływ miała większość zgromadzonych przez nas spółek. Na przestrzeni ostatnich dwóch tygodni aż sześć z dziewięciu straciło na wartości. Na tym polu szczególnie negatywnie wyróżniły się Interaolt i Euco.

Posiadane przez nas akcje litewskiej Spółki z branży energetycznej straciły na wartości 3,93%, co przełożyło się na spadek wartości Portfela Dywidendowego o 94 złote. W serwisach informacyjnych nie pojawiły się nowe informacje mogące się przyczynić do takiego zachowania się notowań akcji Spółki.

Interaolt – wykres dzienny

Na wykresie widzimy, że cena akcji Interaolt w dalszym ciągu pozostaje niewiele poniżej dolnego ograniczenia luki powstałej w dniu odcięcia dywidendy w maju tego roku.

Nieznacznie mniej straciliśmy na walorach Europejskiego Centrum Odszkodowań. Podczas ostatnich dwóch tygodni wycena Euco spadła o 3,81%. Naszą stratę związaną z Euco dodatkowo wzmocnił fakt, że w poniedziałek 18 grudnia doszło do kupna dodatkowego pakietu akcji Spółki, który zapowiedziałem przed dwoma tygodniami. Aktualnie w Portfelu Dywidendowym znajduje się 46 akcji Euco, co stanowi 8,24% jego wartości.

Europejskie Centrum Odszkodowań – wykres dzienny

Podczas ostatnich sesji Portfel Dywidendowy tracił także za sprawą Echo Investment. Kapitalizacja Spółki spadła w tym okresie o 0,43%, co przyczyniło się do spadku zysku naszego rachunku o 4 złote. Notowania Echo omawianym okresie przyciągają mój wzrok, ponieważ akcjonariusze Spółki przechodzili znaczną huśtawkę nastrojów, a najlepiej obrazuje to wykres.

Echo Investment – wykres dzienny

Kiedy w poniedziałek wydawało się, że wszystko jest na dobrej drodze, aby kurs trwale wyszedł powyżej poziomu 5 złotych i przełamał najbliższy czytelny opór na polecenie Prokuratury Regionalnej w Katowicach doszło do zatrzymania Pana Przemysława Krycha, członka Rady Nadzorczej Spółki oraz Pana Mikołaja Martynuski, członka Zarządu Spółki. Obaj Panowie zrezygnowali już ze swoich funkcji w Echo Investment oraz złożyli oświadczenia, że nie popełnili żadnych przestępstw, a swojej niewinności dowiodą w trybie wynikającym z przepisów prawa.

Znaczna część spadku wartości Portfela Dywidendowego spowodowana jest odcięciem dywidendy z Pro-loga. Kapitalizacja Spółki w ostatnich dwóch tygodniach spadła o 9,52%, co przełożyło się na spadek wartości Portfela o blisko 104 złote. Wypłaty dywidendy w wysokości 129,50 zł brutto (104,50 zł netto) spodziewamy się w dniu 5 stycznia 2018 r.

Pro-log – wykres dzienny

W przeciwnym kierunku Portfel Dywidendowy próbował ciągnąć Skarbiec Holding. W omawianym okresie jego wartość wzrosła o 6,11%, co ograniczyło stratę powstałą w ostatnich dwóch tygodniach o prawie 53 złote. O przyczynach wzrostów można spekulować, ponieważ w ostatnich dniach nie mieliśmy istotnych informacji, które znacząco mogłyby wpłynąć na działalność Spółki.

Na uwagę zasługiwać może zatwierdzona pod koniec listopada przez Zarząd Spółki strategia rozwoju Grupy Kapitałowej Skarbiec Holding – Skarbiec Holding 2020. Niewątpliwie przyjęcie dokumentu nie wpłynęło źle na notowania Spółki.

Skarbiec Holding – wykres dzienny

Na wykresie widzimy, że aktualne wzrosty zostały zatrzymane przy dolnym ograniczeniu lubi powstałej w dniu odcięcia dywidendy.

W ostatnich dniach nasze konto zostało zasilone dwoma wpłatami. Pierwsza z nich to comiesięczny przelew na nasz rachunek maklerski w wysokości 400 złotych. Druga to zaliczka na dywidendę z zysku ABC Daty wypracowanego w 2017 roku. Po odliczeniu podatku na nasze konto wpłynęło z tego tytułu 8,8 zł. Aktualnie na koncie Portfela Dywidendowego znajduje się 414,06 zł w gotówce.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here