Naga MarketsZa nami kolejny tydzień na GPW, w którym widać było dysproporcję w zachowaniu się spółek o małej i dużej kapitalizacji. Ostatnie dni cechowała jednak pewna różnica. Relatywną słabość względem WIG20 zaczął przejawiać także MWIG40. Indeks SWIG80 na przestrzeni tygodnia stracił 1,10 %, a MWIG40 aż 1,31%. Szczególnie w przypadku drugiego z wymienionych wskaźników, wynik ten jest mocno rozczarowujący, bo jeszcze w połowie środowej sesji wydawało się, że rozgrywany jest schemat ataku na nowe szczyty hossy.

Zdecydowanie lepszym pomysłem w ostatnim czasie była inwestycja w największe spółki na warszawskim parkiecie. Indeks Blue Chips zyskał w przeciągu ostatniego tygodnia 0,84%. I właśnie dzięki takiemu zachowaniu się największych spółek, WIG20 indeks znalazł się bardzo blisko majowych szczytów. Szczególnie interesująco sytuacja wygląda na wykresie tygodniowym.

Te artykuły również Cię zainteresują
WIG20 – wykres tygodniowy

Niestety ze względu na swój skład Portfelowi Dywidendowemu jest zdecydowanie bliżej do indeksów zrzeszających spółki o małej kapitalizacji. Strata wygenerowana na naszym rachunku podczas ostatnich pięciu sesji sięgnęła 0,43%. Tak mały poziom zysku Portfel Dywidendowy miał po raz ostatni w lutym tego roku.

Zysk Portfela Dywidendowego

Wśród komponentów Portfela Dywidendowego wyróżniała się w ubiegłym tygodniu ABC Data. Na przestrzeni ostatnich pięciu sesji jej kapitalizacja wzrosła o 5,03%. Niestety wobec małego zaangażowania Portfela w akcje ABC Daty pozwoliło to wygenerować zysk w wysokości zaledwie 12 złotych.

ABC Data – wykres dzienny

Ruch ten jest już wyraźnie widoczny na wykresie i wobec zapowiadanej wypłaty zaliczki na dywidendę z zysku wygenerowanego w 2017 roku zwiększenie zaangażowania w ABC Datę może okazać się dobrym pomysłem.

Również 12 złotych Portfel Dywidendowy zyskał dzięki wzroście wartości Dektry o 0,48%. Jeszcze lepszy tydzień ma za sobą Interaolt. Ta litewska Spółka podrożała o 1,33%, dzięki czemu zysk generowany na naszym rachunku powiększył się o 18 złotych.

W przeciwnym kierunku wartość Portfela była ciągnięta przez Euco i Eurotel. Obie spółki solidarnie wypracowały w tym tygodniu stratę w wysokości po 29 złotych. Euco ostatecznie spadło poniżej minimów z października ubiegłego roku i w efekcie straciło na wartości 4,43%. Natomiast kapitalizacja Eurotelu spadła o 3,07% do minimów z końcówki czerwca tego roku.

EUCO – wykres dzienny

Ostatnią spółką, o której chciałbym napisać dziś kilka słów jest Skarbiec. Znajduje się on w Portfelu Dywidendowym od 17 lipca tego roku. Aktualnie posiadamy tylko 16 akcji, jednak ostatni komunikat sprawia, że można się zastanowić nad zwiększeniem zaangażowania w akcje Skarbca.

Skarbiec – wykres dzienny

Z informacji opublikowanej 31 lipca dowiedzieliśmy się, że Zarząd Spółki nie zmieni polityki dywidendowej w najbliższych trzech latach obrotowych. W komunikacie podano, że Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy otrzyma od Zarządu rekomendację wypłaty dywidendy w wysokości co najmniej 75% wypracowanego zysku, dążąc do wypłaty 100%. Z niecierpliwością czekamy więc na skonsolidowany raport roczny za okres od 1 lipca 2016 do 30 czerwca 2017 roku.

Na koniec wykres SWIG80, który dotarł do ważnego miejsca. Zbiega się w nim równość fal spadkowych (zarówno w czasie jak i przebytym dystansie) z luką z 10 lutego. Myślicie, że popyt spróbuje się odrodzić na tym poziomie?

SWIG80 – wykres dziennyConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

1 KOMENTARZ

  1. Polecam zakup Telestrady, w środę 16 sierpnia jest ostatni dzień na załapanie się na 1,5 zł dywidendy (stopa dywidendy 8%) i za rok powinna być nie mniejsza gdyż firma podała dzisiaj fantastyczne wyniki które mogą się utrzymać do końca roku. Wpływ na poprawę wyników będzie miała niższa amortyzacja ( o jakieś 1 mln kwartalnie) gdyż nie amortyzują już przejętej spółki w 2014r.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here