Naga MarketsPod jednym z poprzednich wpisów jako propozycję do portfela dywidendowego dostałem spółkę, która organizuje obrót instrumentami finansowymi w Warszawie, czyli GPW. Pierwsze moje odczucie dotyczące tej właśnie spółki było negatywne. Tak też odpowiedziałem w komentarzu. Jednak spojrzałem na wykres i wyniki finansowe za 2015 rok i zacząłem się zastanawiać.

GPW - wykres dzienny
GPW – wykres dzienny

Dokładnie rok temu za jedną akcję GPW trzeba było zapłacić 49,11 zł, a cena z piątkowego zamknięcia to 37,49 zł. Notujemy tu więc spadek o ponad 23%! Kierunek ten jest zgodny z zmianami jakie mieliśmy w tym samym czasie na głównych warszawskich indeksach. Spoglądając natomiast na zysk netto w 2015 roku tendencja była zupełnie odwrotna, ponieważ wzrósł on o ponad 10%. Taka sytuacja skłoniła mnie do lepszego przyjrzenia się spółce oraz jej polityce dywidendowej.

Te artykuły również Cię zainteresują
Zanim jednak przejdę do pokazania wyników finansowych osiągniętych przez Grupę GPW w 2015 roku warto przyjrzeć się jej działalności.

Choć powstanie pierwszej giełdy na terenie Polski datuje się na 12 maja 1817 roku to giełda, którą obecnie wszyscy znamy powstała dopiero 12 kwietnia 1991 roku, a pierwsza sesja, w której uczestniczyło 7 domów maklerskich odbyła się już 4 dni później. Pierwszego dnia notowanych było zaledwie 5 spółek, a całkowity obrót wyniósł 1990 zł.

Aktualnie Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie jest największą giełdą w Europie Środkowej i Wschodniej. Spółka organizuje obrót na jednym z najdynamiczniej rozwijających się rynku kapitałowym w Europie. Pod względem liczby debiutów GPW znalazła się w 2015 roku na trzecim miejscu na Starym Kontynencie. Oprócz rynku regulowanego dla akcji i instrumentów pochodnych spółka prowadzi alternatywny rynek akcji NewConnect. Organizuje także handel na rynkach Catalyst oraz rynku Energii. Od 9 listopada 2010 roku GPW jest notowane na GPW. 🙂

Wybrane skonsolidowane dane finansowe grupy kapitałowej GPW
Wybrane skonsolidowane dane finansowe grupy kapitałowej GPW

W 2015 roku spółka skupiała się głównie na trzech obszarach: budowaniu płynności na rynkach Grupy, utrzymaniu aktywności emitentów na rynku pierwotnym i wtórnym oraz na działaniach optymalizacyjnych. Efekty widać było doskonale w wynikach finansowych. Spółka osiągnęła rekordowe przychody ze sprzedaży przy równoczesnej redukcji kosztów.

Jak widać GPW doskonale poradziła sobie w okresie, w którym kapitalizacja na rynku akcji w Warszawie spadała. Poprawione zostały ubiegłoroczne wskaźniki rentowności. Również patrząc na kolejne kwartały ubiegłego roku sytuacja spółki ulegała ciągłej poprawie. Zysk netto w każdym z nich był wyższy niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Najwyższa dynamika wzrostu osiągnięta została w drugim kwartale.

Skonsolidowany zysk netto GPW w kolejnych kwartałach 2014 i 2015 roku
Skonsolidowany zysk netto GPW w kolejnych kwartałach 2014 i 2015 roku

Spółka wygląda bardzo dobrze pod względem fundamentalnym, ale jak dla mnie istnieje jeden spory czynnik ryzyka. Jak w przypadku innych gałęzi polskiej gospodarki czynnikiem tym jest polityka. W tym konkretnym przypadku chodzi o możliwość dalszego demontażu OFE, które w znacznej części odpowiadają za aktualne wyceny spółek notowanych na GPW. A potencjalne dalsze spadki cen akcji notowanych w Warszawie nie są sytuacją sprzyjającą poprawie wyników spółki.

Przechodząc do tego co interesuje nas najbardziej w tym portfelu, czyli dywidendy trzeba zaznaczyć, że w ostatnich pięciu latach GPW tylko raz spełniła założenie podane w pierwszym wpisie tego cyklu o minimalnej stopie dywidendy na poziomie 5%. Warte uwagi jest to, że stało się to w 2011 roku. Jednak ostatnia wypłacona dywidenda również nie była na bardzo niskim poziomie. W 2015 roku stopa dywidendy wyniosła 4,93%. Mając na uwadze rosnące zyski całej grupy GPW oraz obniżoną wycenę akcji, w mojej opinii istnieje spora szansa, że w tym roku stopa dywidendy może kształtować się tu w rejonie 6-7%. A to już poziomy, które nas zadowalają.

Czy mając na uwadze ryzyko, o którym wspomniałem wyżej kupimy GPW do naszego portfela? Na odpowiedź mamy jeszcze ponad tydzień, bo wtedy w portfelu pojawi się kolejna wpłata. Może wspólnie znajdziemy ciekawszy pomysł na ulokowanie wolnych środków?

Na sam koniec zerknijmy na wykres przedstawiający zyski naszego portfela, bo ciągle wyglądają one zachęcająco. 🙂

Zysk portfela dywidendowego
Zysk portfela dywidendowego

Do napisania artykułu korzystałem z informacji dostępnych na stronie https://www.gpw.pl.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

5 KOMENTARZE

 1. Panie Adamie,

  Odnośnie składu portfela i sposobu jego budowania odsyłam do pierwszego wpisu. Najlepiej skorzystać z TAGÓW pod artykułem (np. “portfel dywidendowy”).

  Co do pytania o Danks to patrząc jedynie na stopę dywidendy wygląda ona bardzo zachęcająco. Ale przed ewentualnym kupnem trzeba zbadać ją dokładniej.

 2. Witam serdecznie,

  Jakie spółki wchodzą w skład tego portfela dywidendowego?
  I jaki jest udział procentowy w portfelu poszczególnych spółek?

  Dziękuję za informacje.

  Pozdrawiam
  Adam Janiszewski

 3. No tak, 2.6 zł na akcję wydaje się możliwe i prawdopodobne, ale czy pewne to zobaczymy po walnym. Osobiście oficjalnego komunikatu o takim właśnie poziomie się jeszcze nie doszukałem.

 4. “istnieje spora szansa, że w tym roku stopa dywidendy może kształtować się tu w rejonie 6-7%”

  Przy cenie 37,49 zł stopa dywidendy w 2016 roku wyniesie NA PEWNO 6,94 % brutto. A teraz zagadka dla autora – skąd to wiem?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here