Naga MarketsUpływają kolejne tygodnie, a na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie nie widać oznak poprawy sentymentu inwestycyjnego. Doskonałym tego przykładem jest indeks obrazujący zachowanie się spółek o średniej kapitalizacji, który tylko w ostatni piątek spadł o 2,42% i wyznaczył kolejne minima trendu spadkowego. W całym tygodniu było to aż 4,08%. Jedynymi spółkami, które w dalszym ciągu należy wyróżniać są firmy z branży gamingowej, na czele z CD Projekt bijącym właściwie codziennie kolejne rekordy swojej kapitalizacji.

W tym miejscu przypominają mi się słowa piosenki w wykonaniu Sidney Polak:

Nic nie trwa wiecznie, niebezpiecznie

jest wierzyć w to, że coś trwa wiecznie.

Dotyczy to zarówno spadków, jak i wzrostów obserwowanych na niektórych walorach i rynkach.

MWIG40 – wykres dzienny

Wracając już do Portfela Dywidendowego, który w ostatnim czasie mocno upodobnił się w swoim zachowaniu do indeksu MWIG40, ponieważ stracił na przestrzeni ostatnich pięciu sesji aż 4,13% należy zaznaczyć, że część z tej straty ma wymiar czysto księgowy.

Skład Portfela Dywidendowego

Przechodząc do konkretnych komponentów naszego Portfela wyjaśnię dlaczego tak właśnie twierdzę.

ABC Data – ostatnie dwa tygodnie +1,05%

ABC Data to lider dystrybucji sprzętu IT i elektroniki użytkowej w Polsce. Spółka działa bezpośrednio na terenie ośmiu krajów regionu CEE, a jako główny cel stawia sobie dostarczenie kompleksowej usługi z zakresu dystrybucji (IT, RTV, AGD i wielu innych kategorii), logistyki, finansów oraz doradztwa. ABC Data posiada platformę internetową InterLink poprzez którą dostępnych jest aż 100 tys. produktów, a ich dostawa w obszarze CEE trwa od 24 do 48 godzin.

ABC Data – wykres dzienny

Na wykresie dziennym notowań ABC Daty widzimy, że od trzech miesięcy cena próbuje mierzyć się z poziomem 2 złotych. W ostatnim tygodniu odbył się kolejny test tego oporu i kolejny raz byki musiały się cofnąć. W kontekście walki o przebicie ponad tą okrągłą granicę ciekawie wygląda uchwała Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy Spółki, które odbyło się 11 czerwca. Dotyczy ona podziału zysku wypracowanego przez ABC Datę w 2017 roku.

Z wspomnianej uchwały wynika, że dywidenda za 2017 rok wyniesie 38,8 mln zł, czyli 0,31 zł na akcję. Po wyłączeniu wypłaconej już zaliczki w wysokości 10 mln zł, czyli 0,08 zł na akcję, do wypłaty pozostała kwota 28,8 mln zł, czyli 0,23 zł na akcję. Dzień ustalenia prawa do dywidendy to już 29 czerwca, a sama wypłata ma nastąpić 25 lipca. Ze względu na wysokość dywidendy prawdopodobne jest, że w arkuszach zleceń może pojawić się więcej ofert kupna akcji.

Stopa dywidendy liczona przy aktualnym kursie wynosi 11,98%.

Drugim pozytywnym komunikatem ze Spółki była publikacja raportu kwartalnego z działalności w pierwszych trzech miesiącach tego roku. Wynika z niego, że skonsolidowany zysk netto Spółki w I kwartale tego roku wzrósł o blisko 60% wobec analogicznego okresu rok wcześniej i wyniósł 2 307 tys. zł wobec 1 466 tys. zł przed rokiem. Raport został opublikowany 29 maja i niewątpliwie jego treść ma już swoje odzwierciedlenie na wykresie ABC Daty.

Dektra – ostatnie dwa tygodnie -10,26%

Dektra to Spółka notowana na New Connect zajmująca się produkcją i hurtową dystrybucją materiałów izolacyjnych przeznaczonych dla branży budowlanej, rolniczej, ogrodniczej oraz przemysłowej. Spółka swą ofertę kieruje do następujących segmentów budownictwa: systemy dociepleń, sucha zabudowa, izolacje, dekarstwo, budownictwo drogowe oraz budownictwo hydrologiczne. Natomiast w obszarze rolnictwa i ogrodnictwa spółka oferuje towary stosowane do osłaniania plonów i wytwarzania kiszonek. Spółka produkuje również folie opakowaniowe dla przemysłu.

Dektra – wykres dzienny

Powód wysokiej przeceny akcji Dektry jest jeden: odcięcie dywidendy, które nastąpiło 14 czerwca. Stopa dywidendy wyniosła 11,11%. Wypłata części zysku wypracowanego przez Spółkę w 2017 roku w wysokości 1,30 zł na akcję nastąpi 10 sierpnia. Wtedy też opublikowany zostanie raport z działalności w II kwartale tego roku. Po odliczeniu należnego podatku na nasz rachunek wpłynie kwota 257,50 zł.

Z komunikatów, o których należy jeszcze wspomnieć jest raport kwartalny z działalności w I kwartale tego roku. Podano w nim, że zysk netto Dektry spadł w pierwszych trzech miesiącach tego roku o 84%! Wypracowany zysk wyniósł 58 tys. złotych wobec 364 tys. złotych przed rokiem. Wyraźnie spadały również przychody ze sprzedaży. Znacznie gorsze wyniki wypracowane w pierwszych trzech miesiącach tego roku wynikały w dużej mierze z warunków pogodowych.

Kolejne miesiące były już znacznie lepsze dla Dektry. Przynajmniej takie wnioski można wysnuć z raportów miesięcznych publikowanych w 14 maja i 14 czerwca. W pierwszym z nich podano:

Skonsolidowane przychody Grupy Kapitałowej Dektra w kwietniu wyniosły:

1 454 282,87 zł w kwietniu 2018 r., co oznacza wzrost o 3,8% rdr,

4 883 971,33 zł narastająco w okresie styczeń – kwiecień 2018 r., spadek o 16,6% rdr.

Na spadek wartości przychodów w ujęciu skonsolidowanym wpłynęła niższa wartość sprzedaży w I kwartale 2018 r. w stosunku do I kwartału 2017 r.

W drugim pisano już:

Skonsolidowane przychody Grupy Kapitałowej Dektra w maju wyniosły:

2 590 059,05 zł w maju 2018 r., co oznacza wzrost o 11,9% rdr,

7 474 031,28 zł narastająco w okresie styczeń – maj 2018 r., spadek o 8,6% rdr.

Na spadek wartości przychodów w ujęciu skonsolidowanym wpłynęła niższa wartość sprzedaży w I kwartale 2018 r. w stosunku do I kwartału 2017 r.

Widzimy więc, że opóźnienie z I kwartału jest nadrabiane w kolejnych miesiącach i nie można wykluczyć, że do końca trzeciego kwartału zostanie zniwelowane w całości.

Eurotel – ostatnie dwa tygodnie -11,30% + wypłata dywidendy

Eurotel to spółka zajmująca się sprzedażą detaliczną, głównie w branży telefonii komórkowej. Na parkiecie GPW jest obecna od 2006 roku. Obecnie zarządza siecią łącznie ponad 300 salonów sprzedaży różnych zleceniodawców. Jej klientami są T-mobile, Play, NC+. Eurotel prowadzi także sklepy iDream, które są autoryzowanymi punktami sprzedaży Apple oraz autoryzowany serwis marki Apple.

Eurotel – wykres dzienny

Cena akcji Eurotel w ostatnim czasie mocno spadała. Wyjątkiem było jedynie kilka dni przed ustaleniem prawa do bardzo hojnej dywidendy. W komunikacie z 24 maja podano, że Spółka wypłaci dywidendę w wysokości 2,20 zł na każdą akcję. Dzień dywidendy został ustalony na 7 czerwca, a wypłata nastąpiła 14 czerwca. Z tytułu dywidendy na nasze konto po zapłaceniu podatku wpłynęło 80 złotych.

Z informacji, o których jeszcze nie wspomniałem w cyklu Dywidenda = zysk?, a o których należy wspomnieć w odniesieniu do Eurotel wymienić należy publikację raportu kwartalnego z działalności w pierwszych trzech miesiącach tego roku. Z raportu opublikowanego 30 maja wynika, że skonsolidowany zysk netto Eurotel wzrósł w I kwartale tego roku o 6,13% i wyniósł 2 875 tys. zł wobec 2 709 tys. zł w roku 2017.

Widoczna na wykresie w ostatnim czasie przecena akcji Eurotel jest w mojej opinii dobrą okazją do zwiększenia naszego zaangażowania w tą Spółkę.

W związku z utrzymywaniem się na naszym rachunku wysokim poziomem wolnej gotówki w poniedziałek w arkuszu zleceń pojawią się następujące oferty kupna akcji:

Portfel Dywidendowy – zlecenia oczekujące

Pierwsze z tych zleceń jest wykonywane typowo pod dywidendę, natomiast drugie motywuję nieuzasadnionymi spadkami ceny akcji jakie obserwowaliśmy w ostatnim czasie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here