Naga MarketsZa nami pół roku działania portfela dywidendowego. Na rachunku zaksięgowaliśmy już dwie dywidendy. Jako pierwsze zyskami wypracowanymi w roku 2015 podzieliły się z nami Interaolt i Euro-tax. Łącznie po odprowadzeniu podatku zyskaliśmy w ten sposób 120,08 zł. Całość tej kwoty oczywiście powinna być przeznaczona na zakup kolejnych akcji. Po raz pierwszy pieniądze uzyskane z dywidendy reinwestowaliśmy w przypadku zakupu akcji ABC Data. Teraz także mamy podobną sytuację. W portfelu znajduje się trochę wolnej gotówki, która pochodzi z wpłaty dokonanej na konto 15 czerwca oraz z dywidendy z Euro-tax, która została zaksięgowana na rachunku 30 czerwca.

Skład portfela dywidendowego
Skład portfela dywidendowego

W portfelu dywidendowym znajdują się obecnie akcje 5 spółek. Trzy z nich (GPW, ABC Data i Interaolt) notowane są na rynku głównym. Natomiast pozostałe (Euro-tax i Gwarant) na NewConnect. I właśnie te drugie dają nam znacznie większe powody do zadowolenia.

Te artykuły również Cię zainteresują
Wobec wolnej gotówki w portfelu dywidendowym i propozycji Pana Wojciecha postanowiłem przyjrzeć się bliżej Powszechnemu Zakładowi Ubezpieczeń, którego akcjonariusze zatwierdzili już podział zysku wypracowanego przez spółkę w 2015 roku.

2016.07.01 - propozycja Wojtka_PZU

Grupa Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń to jedna z największych instytucji finansowych w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.  Wiodącą spółką grupy jest PZU SA, czyli największa w Polsce firma ubezpieczeniowa. Dominującym akcjonariuszem PZU jest Skarb Państwa posiadający aktualnie 34,19% akcji. W skład akcjonariatu bardzo chętnie wchodzą OFE i TFI. W przypadku zapowiadanego stworzenia jednego super OFE udział Skarbu Państwa w PZU wynosiłby około 50%.

PZU - wykres dzienny
PZU – wykres dzienny

Na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy postanowiono, że dywidenda wynosić będzie 2,08 zł na akcję, prawo do niej będą mieć inwestorzy posiadający udziały w spółce 30 września (-2 dni), a sama wypłata nastąpi 21 października. Akcje spółki znajdują się obecnie po dość dużej przecenie. Tylko od 30 listopada 2015 roku (kiedy to przeprowadzony był split) do zamknięcia z piątkowej sesji ich wartość spadła z 38,60 zł do 28,65 zł. Oznacza to przecenę o przeszło 25%. Biorąc pod uwagę aktualną wycenę PZU stopa dywidendy wyniosłaby 7,26%. Nieźle! Ale zazwyczaj nic nie dzieje się bez przyczyny!

Zysk netto PZU w kolejnych kwartałach
Zysk netto PZU w kolejnych kwartałach
Rachunek zysków i strat, I kwartał 2016 - PZU
Rachunek zysków i strat, I kwartał 2016 – PZU

Na powyższym wykresie przedstawiłem wartość zysku netto grupy PZU z podziałem na kwartały. Patrząc na ostatnie 4 takie trzymiesięczne okresy, za które znamy wyniki finansowe widzimy, że trzykrotnie mieliśmy do czynienia z spadkiem zysku netto. Pierwsze trzy miesiące tego roku wyglądają szczególnie blado na tym tle, ponieważ najważniejszy dla nas parametr spadł o 43%. Jeśli tendencja ta nie zostanie powstrzymana w kolejnych kwartałach to w 2017 roku dywidenda nie będzie wyższa niż 1,5 zł na akcję. A to już za niskie poziomy jak na zakup po aktualnej cenie.

Zysk netto Euro-tax.pl w kolejnych kwartałach
Zysk netto Euro-tax.pl w kolejnych kwartałach

Drugą spółkę, którą biorę pod uwagę jako potencjalny zakup jest Euro-tax. Pierwszy raz napisałem o niej 16 stycznia. Od tego czasu zarobiliśmy przeszło 56% i myślę, że to nie koniec. 16 maja spółka przedstawiła raport z działalności w pierwszym kwartale tego roku. Wynika z niego, że w okresie od stycznia do marca 2016 roku spółka zarobiła 504 tys. zł wobec straty 339 tys. zł rok wcześniej. Taki wynik oznacza, że pierwsze trzy miesiące tego roku są lepsze o 843 tys. zł, czyli o prawie 0,17 zł na akcję.

Rachunek zysków i strat, I kwartał 2016 - Euro-tax.pl
Rachunek zysków i strat, I kwartał 2016 – Euro-tax.pl

Dodatkowo zauważyć trzeba, że spółka w publikowanych raportach miesięcznych pisze:

W maju, Grupa Kapitałowa Emitenta zrealizowała rekordową ilość umów na zasiłek niemiecki Kindergeld (125 umów). Przychód z realizacji tych umów wyniósł 385 tys. zł. W ciągu dwóch tygodni czerwca Grupa Kapitałowa Emitenta zrealizowała już 76 umów na zasiłek niemiecki Kindergeld. Łącznie przychód z tytułu umów na zasiłek niemiecki Kindergeld (najbardziej marżowa usługa w Grupie Kapitałowej) w pierwszych pięciu miesiącach 2016 r. wyniósł 1 549 tys. zł (w analogicznym okresie poprzedniego roku – 671 tys. zł).”

Euro-tax.pl - wykres dzienny
Euro-tax.pl – wykres dzienny

Czytając takie komunikaty spodziewam się poprawy wyników także w drugim kwartale 2016 roku. Pewnie jeszcze za wcześnie żeby mówić o poprawie wyniku w całym roku 2016, ale i na to jest spora szansa. A to dawałoby nadzieję na porównywalny poziom dywidendy do tej otrzymanej kilka dni temu. Przy obecnym kursie oznacza to stopę dywidendy na poziomie blisko 13%. I to wygląda znacznie ciekawiej niż trochę ponad 7% z PZU 🙂

Pozostaje tylko jedno otwarte pytanie: Czy kupując kolejny pakiet Euro-tax.pl nie będziemy mieć go w portfelu za dużo? Czy może lepiej zastosować większą dywersyfikację?

Po ewentualnym kupnie Euro-tax.pl za całość wolnej gotówki, akcje te stanowić będą około 40% wartości portfela. I choć myślę, że to już sporo to zdecyduję się złożyć następujące zlecenie:

Zlecenia oczekujące
Zlecenia oczekujące

Do napisania artykułu korzystałem z informacji zawartych na stronach: https://www.euro-tax-sa.pl/, https://www.pzu.pl/.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

2 KOMENTARZE

 1. Witam .Posiadam kilka spółek dywidendowych między innymi Polna która w 2 lata wypłacił dywidendy 7 zł na akcje .Mam też Unimę która w tym roku wypłaci 0,20 groszy na akcje .Zastanawiam się nad intraoil albo protektor lub Decora.

 2. Zastanawiam się dlaczego tak niedoceniane jest przez inwestorów Asseco Słowacja (Asseco Central Europe). Mam te akcje od kilku lat i śmiało mogę polecić jako spółkę dywidendową. By nie być gołosłownym:

  2015 – 7,27%
  2014 – 2,04%
  2013 – 7,28%
  2012 – 8,67%
  2011 – 12,47%

  Jak widać można zbierać i zarabiać. Dodajmy, że spółka zarabia w walucie obcej więc i inaczej jest przeliczany podatek od zysku 🙂

  Kolejna spółka, której akcje posiadam i z której dywidend jestem zadowolony:
  Asseco SEE:
  2015 – 4,39%
  2014 – 4,25%
  2013 – 4,12%
  2012 – 7,96%
  2011 – 4,29%

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here