Naga MarketsPod jednym z ostatnich wpisów na stronie Gospodarka24 pojawiły się dwie propozycje spółek, które w najbliższym czasie mogłyby wejść w skład Portfela Dywidendowego. Były to Komputronik i Orbis. Obie z wymienionych spółek są dość dobrze znane na polskim rynku. Postanowiłem przyjrzeć się im bliżej, aby sprawdzić czy zgodnie z rekomendacją są one interesujące z punktu widzenia Portfela Dywidendowego.

Komputronik to spółka powstała w październiku 1996 roku w Poznaniu, gdzie został otwarty pierwszy sklep sieci. Dwa lata później działał już sklep internetowy. W lipcu 2007 roku Komputronik zadebiutował na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Obecnie w Polsce spółka jest jednym z największych sprzedawców detalicznych sprzętu komputerowego, oprogramowania, produktów AGD i RTV, a także różnego typu akcesoriów elektronicznych.

Komputronik – zysk netto

Rok finansowy dla Komputronika trwa od 1 kwietnia do 31 marca. Aktualnie znamy więc wyniki z działalności w trzech kwartałach roku rozpoczętego 1 kwietnia 2016. Po 9 miesiącach zysk netto spółki wzrósł do 9 544 tys. złotych wobec 7 544 tys. złotych w analogicznym okresie rok wcześniej. Możemy więc mówić o wzroście zysku netto o 26,5%!

Komputronik – wykres dzienny

Jedyny mankament jaki widzę w tej propozycji to brak dywidend lub ich niski poziom. W ostatnich sześciu latach spółka podzieliła się z akcjonariuszami zyskiem pięciokrotnie. W latach 2011, 2013 i 2014 stopa dywidendy nie przekroczyła 3,5%. W latach 2012 i 2015 kształtowała się ona na poziomach odpowiednio 8,1% i 7,2%. Rok 2016 był dla udziałowców spółki rokiem bez dywidendy. Poziom dywidendy to najważniejszy parametr w ocenie przydatności spółki do Portfela. Nie kupujemy.

Grupa Orbis to największa sieć hoteli w Polsce i Europie Wschodniej. Obecnie oferuje ona niemal 20 tys. pokoi w prawie 120 hotelach. Początek firmy można datować na rok 1920, kiedy powstało Polskie Biuro Podróży Orbis. Debiut na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie odbył się 15 listopada 1997 roku. Hotele Grupy Orbis działają pod znanymi na całym świecie markami należącymi do Grupy Accor: Sofitel, Novotel, Mercure, ibis, ibis Styles, ibis budget, a także pod marką Orbis Hotels.

Orbis – zysk netto

Zysk netto spółki w 2016 roku wzrósł do 207,1 mln zł z 181,6 mln zł rok wcześniej, czyli o 14,1%. Orbis zarobił 4,5 zł w przeliczeniu na jedną akcję. I gdyby całość tej kwoty przeznaczona była dla akcjonariuszy to może patrząc z perspektywy Portfela Dywidendowego bylibyśmy zainteresowani jej kupnem. Historycznie niestety tak nie było, a stopa dywidendy na przestrzeni ostatnich pięciu lat wahała się między 2,4%, a 4,2%. Są to wskaźniki zbyt niskie, aby Orbis mógł zostać zakwalifikowany do Portfela Dywidendowego jako spółka atrakcyjna.

Orbis – wykres dzienny

Orbis znacznie lepiej wygląda z punktu widzenia innych strategii inwestycyjnych. Na wykresie widzimy trend wzrostowy i przełamany ostatnio poziom szczytów z października ubiegłego roku. I mając takie podejście można upatrywać w Orbisie okazji inwestycyjnej.

Biorąc pod uwagę to co napisałem wyżej nie skorzystam z propozycji zasilenia Portfela Dywidendowego Orbisem i Komputronikiem. Równocześnie nie twierdzę, że te spółki nie dadzą zarobić w najbliższych tygodniach.

Portfel Dywidendowy pozostaje więc w następującym składzie:

Skład Portfela Dywidendowego

Dzięki rosnącej ostatnio wartości spółki Euro-tax wykres zysku Portfela Dywidendowego wygląda następująco:

Zysk Portfela Dywidendowego

Czekam na kolejne propozycje do Portfela Dywidendowego. Proszę pamiętać, że dywidenda to słowo klucz i właśnie ono jest odmieniane w tym cyklu przez wszystkie przypadki.

Z kim się widzimy na FxCuffs?tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

2 KOMENTARZE

  1. Moja propozycja do portfela to Pa Nova S.A.,która za 2016 wypracuje rekordowy zysk, poza tym kurs znajduje się
    praktycznie od grudnia 2014! w trendzie wzrostowym.
    Pozdrawiam

  2. Ciekawe spółki do portfela dywidendowego:
    Euco takie Polskie Geico

    Stone Harbor Emerging – dywidenda co miesiąc w wysokości ~1% (rocznie +/-12%)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here