Naga MarketsOd ostatniego wpisu w naszym dywidendowym cyklu w Portfelu Dywidendowym zmieniło się dość dużo. Przede wszystkim zmienił się skład naszego Portfela. Pojawiły się też nowe raporty z działalności dwóch spółek mających największy udział na naszym rachunku co niewątpliwie ma i jeszcze będzie miało wpływ na wycenę naszego Portfela. W związku z tymi wydarzeniami zapraszam do przeczytania krótkiego wpisu dotyczącego Portfela Dywidendowego.

Skład Portfela Dywidendowego

W pierwszych tygodniach tego roku zysk Portfela Dywidendowego mocno rósł. Następnie mogliśmy obserwować zatrzymanie tej tendencji, ale już ostatnie dni to powrót do bardzo dobrej formy spółek znajdujących się na naszym rachunku.

Zysk Portfela Dywidendowego

Poziom zysku, który do dnia dzisiejszego został wypracowany przez Portfel Dywidendowy wynosi aktualnie 12 833,66 zł, z czego aż 7 740,67 zł to zasługa tego roku. Oczywiście w miarę wpłacania kolejnych comiesięcznych rat na konto naszego Portfela te wahania się wartości naszego rachunku będą coraz większe.

Za wyznaczenie kolejnych najwyższych poziomów zysków całego Portfela w znacznej mierze odpowiada Pro-log, który jeszcze w trakcie trwania piątkowej sesji opublikował raport za II kwartał roku obrotowego 2019/2020. Efektem upublicznienia tego dokumentu był rosnący przeszło 15% kurs akcji tej Spółki z siedzibą w Pruszkowie. Ostatecznie wzrost wyniósł 10,28%, a jedna akcja Pro-loga jest aktualnie warta 23,60 zł.

Pro-log – wykres dzienny

Na powyższym wykresie widzimy, że cały poprzedni rok akcje Pro-loga zyskiwały na wartości. Od grudnia ubiegłego roku cena znajduje się w konsolidacji powyżej 20 zł. Po części jest to związane z wypłacaną na przełomie roku hojną dywidendą. Opublikowany w piątek raport może być sygnałem do kolejnej fali wzrostów. Dowiadujemy się z niego, że Spółka w okresie od 1 października do 31 grudnia 2019  roku wypracowała zysk netto równy 1 867 885,44 zł. Jest to poziom o 8,46% wyższy niż w analogicznym okresie rok wcześniej. Biorąc pod uwagę minione sześć miesięcy roku obrotowego 2019/2020 wzrost na poziomie zysku netto jest jeszcze wyższy i wynosi 10,92%. Najlepiej wypracowane wyniki obrazuje poniższa tabela:

Pro-log – fragment raportu kwartalnego

Za nami pierwsza (ta ważniejsza) połowa roku w wykonaniu Pro-loga. Wyniki są zadowalające. Na tym etapie nie powinno się jeszcze spekulować na temat poziomu dywidendy, ale dużo wskazuje na to, że może być ona jeszcze wyższa niż ta wypłacona na przełomie 2019 i 2020 roku.

Drugą i to najważniejszą spółką Portfela Dywidendowego, która opublikowała w piątek swoje wyniki kwartalne był Interaolt. Raport został przesłany do publicznej wiadomości już po zakończeniu piątkowej sesji więc inwestorzy nie mieli jeszcze okazji pokazać swojej reakcji. Spółka na swojej stronie internetowej pisze, że ma za sobą „drugi najlepszy rok od debiutu na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie”.

W całym 2019 roku Interaolt wypracował 17 647 tys. euro zysku netto wobec 11 454 tys. euro rok wcześniej. Możemy tu więc mówić o ponad 54% wzroście. Od momentu jak Spółka jest notowana na warszawskim parkiecie tylko 2015 rok był nieznacznie lepszy kiedy to zysk netto wynosił 18 819 tys. euro.

W artykule opublikowanym na stronie internetowej Interaolt napisano:

Wzrost wolumenu obrotu energią elektryczną z 6 235 GWh do 8 539 GWh to przede wszystkim efekt wzrostu sprzedaży na rynku litewskim i polskim. Dzięki lepszym warunkom wiatrowym niż sugerowała szacowana długoterminowa średnia, odnotowaliśmy jeden z najlepszych wyników farmy wiatrowej Vydmantai od rozpoczęcia jej działalności w 2006 roku: wolumen energii elektrycznej wytworzonej przez farmę wiatrową wyniósł 64 GWh.

Interaolt – wybrane dane finansowe

W komentarzu do raportu rocznego napisano również:

W ujęciu segmentowym, ze względu na lepsze warunki meteorologiczne na obszarze farmy wiatrowej Vydmantai, segment wytwarzania energii zwiększył swój udział w zysku operacyjnym Grupy do poziomu 17,5% z 9,6% rok wcześniej, mimo iż odpowiada on zaledwie za 1,8% przychodów Grupy.

Interaolt – wyniki segmentów operacyjnych

Na wykresie dziennym Interaolt widzimy, że w styczniu tego roku kapitalizacja tej litewskiej spółki zajmującej się obrotem i produkcją energii elektrycznej wzrosła o 60%. Aktualnie cena znajduje się w lokalnej korekcie tych wzrostów, ale opublikowany w piątek raport na pewno nie dał żadnych argumentów giełdowym niedźwiedziom do jej przedłużenia na kolejne tygodnie.

Interaolt – wykres dzienny

Na koniec postanowiłem pokazać jeszcze jeden wykres. W poprzednim wpisie w cyklu Dywidenda=zysk napisałem, że postaramy się kupić 454 akcje Europejskiego Centrum Odszkodowań. Do transakcji doszło już w pierwszym dniu sesyjnym po publikacji tego artykułu. Po transakcji na naszym koncie znajduje się 500 akcji tej Spółki działającej na rynku odszkodowań.

Ostatnią transakcję i moment w jakim została zawarta najlepiej obrazuje poniższy wykres dzienny Euco.

Europejskie Centrum Odszkodowań – wykres dzienny


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here