Naga MarketsWynik ubiegłego tygodnia w wykonaniu Portfela Dywidendowego na pierwszy rzut oka wygląda słabo. Zysk spadł o blisko 205 złotych, co odpowiada 2,79% wartości Portfela. W tym samym czasie główne indeksy na warszawskim parkiecie zyskiwały. WIG20 urósł o 4,41%, MWIG40 o 2,60%, a SWIG80 o 1,60%. W tym kontekście strata wygenerowana przez Portfel Dywidendowy jest słabym rezultatem.
Zysk Portfela Dywidendowego

Chcąc jednak lepiej zrozumieć dlaczego punkt odchylony najbardziej na prawo na powyższym wykresie znajduje się na poziomie 1 347 złotych, a nie np. na 1 627 trzeba przyjrzeć się bliżej konkretnym spółkom wchodzącym w jego skład.

Skład Portfela Dywidendowego

Różnica wskazana powyżej jest nieprzypadkowa i wynosi dokładnie 280 złotych. Właśnie tyle Portfel stracił w ubiegłym tygodniu (a konkretniej w piątek) na akcjach Euro-tax. I podobnie jak przestrzegałem przed hura optymizmem kiedy spółka rosła przy niskich obrotach o kilkanaście procent, tak teraz zachęcam do zachowania spokoju. Oczywiście spadek wartości akcji o 18% nie jest niczym miłym, ale trzeba mieć świadomość, że stoi za tym kwota jedynie 2 700 złotych, bo tyle wyniosły obroty na piątkowej sesji. Dopiero kilkusesyjne utrwalenie notowań akcji Euro-tax w okolicach 5 zł będzie oznaczać stały spadek jej wartości.

Te artykuły również Cię zainteresują
Euro-tax – wykres dzienny

Jest to chyba pierwszy raz kiedy muszę przypomnieć jedno z głównych założeń Portfela Dywidendowego. W pierwszym artykule z cyklu Dywidenda = zysk? pisałem: nie boimy się niskiej płynności. Piątkowa sesja dokładnie pokazała to co wtedy miałem na myśli. Portfel Dywidendowy ma za zadanie przynieść ponadprzeciętny zysk w długim terminie i nie będziemy zrażać się jednorazowo występującymi słabymi dniami.

Z innych wydarzeń mających wpływ na zachowanie się Portfela Dywidendowego warty odnotowania jest zakup 22 akcji Euco za kwotę 812,76 zł (wliczając koszty transakcji). Na zamknięciu piątkowej sesji akcje były wyceniane już przeszło 12% wyżej niż w momencie zakupu, co pozwoliło na zwiększenie wyceny Portfela Dywidendowego o 101 złotych.
Euco – wykres dzienny

Choć nie widać tego w ogólnym tygodniowym odchyleniu się wartości spółki to ciekawy tydzień odnotowała także ABC Data. Ostatecznie straciła ona na wartości co prawda tylko 1,77%, co przełożyło się na pomniejszenie wartości Portfela o 5,40 zł jednak podczas piątkowej sesji spadek był znacznie większy. Przed godziną 10 akcje notowane były nawet na poziomie 2,06 zł, czyli blisko 10% poniżej czwartkowego zamknięcia. Ostatecznie większość strat udało się odrobić i kurs o godzinie 17 wyniósł 2,22 zł.

ABC Data – wykres dzienny

Wahania te spowodowane były opublikowanymi w czwartek wstępnymi wynikami z działalności w IV kwartale i całym 2016 roku. Dane którymi spółka podzieliła się z inwestorami są delikatnie mówiąc poniżej oczekiwań. Negatywnie na wyniki wpłynął jednorazowy odpis na aktualizację wartości udziałów w BizneslinkCO sp. z o.o. w wysokości 6,4 mln złotych. W raporcie napisano: (…) na wyniki finansowe wpłynęła aktualizacja wartości udziałów w BizneslinkCO sp. z o.o., w której ABC Data S.A. objęła udziały w I kwartale 2016 roku w zamian za aport w postaci domeny internetowej i znaku towarowego BiznesLink. W związku z niezrealizowaniem zakładanych wyników finansowych przez spółkę BizneslinkCO sp. z o.o., Emitent stwierdził konieczność dokonania odpisu z tytułu utraty wartości tych udziałów w wysokości 6,4 mln PLN. Przyczyną utraty ww. wartości udziałów był brak rozwoju spółki BizneslinkCO sp. z o.o. i w efekcie istotne pogorszenie jej sytuacji finansowej.

Z porównaniem poziomu zysku do lat ubiegłych i prognozą poziomu dywidendy wstrzymam się do publikacji rozszerzonego skonsolidowanego raportu za 2016, który mamy poznać 21 marca.

Na koniec jeszcze jeden wykres. WIG20 w interwale tygodniowym i nowe szczyty zapoczątkowanej w listopadzie hossy.

WIG20 – wykres tygodniowy

Rynek chce narysować lustrzane odbicie okresu maj 2015-grudzień 2015? Zostało 250 punktów 🙂

Do napisania artykułu korzystałem z http://www.abcdata.com.pl/.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here