Naga MarketsOstatni tydzień był bardzo interesujący z punktu widzenia wszystkich, którzy wzorują się na portfelu dywidendowym tworzonym na portalu Comparic.pl. Zaliczyliśmy „wirtualny” spadek jego wartości, poznaliśmy wyniki oraz plany na przyszłość spółek, których jesteśmy akcjonariuszami. Zapraszam na krótki przegląd składu portfela, który ma dać nam ponadprzeciętny zysk.

Zysk portfela dywidendowego
Zysk portfela dywidendowego

Od ubiegłego piątku wycena naszego portfela spadła o 44,50 zł. Z tą sytuacją do czynienia mamy w wyniku środowego odcięcia dywidendy z Interaolt. Posiadamy 20 akcji litewskiej spółki energetycznej i zgodnie z postanowieniami walnego zgromadzenia akcjonariuszy 24 maja na nasze konto wpłynie 16,1 €. Wtedy też wycena naszego portfela wróci do normalnego poziomu.

Te artykuły również Cię zainteresują
Pozostając przy litewskiej spółce nie sposób nie wspomnieć też o opublikowanych w piątek wynikach z działalności za pierwszy kwartał 2016 roku. Na stronie https://www.interrao.lt/ możemy przeczytać, że po nadzwyczaj dobrym ubiegłym roku w pierwszych trzech miesiącach 2016 wyniki wróciły do poziomów z lat poprzednich. Z ważniejszych danych zwrócić uwagę trzeba na zysk netto, który spadł do poziomu 3 771 tys. € wobec 5 158 tys. € rok wcześniej. Spadek o blisko 27% jest duży jednak należy pamiętać, że rok 2015 był dla spółki wyjątkowo dobry. W raporcie spółka podaje, że niższe przychody ze sprzedaży spowodowane są niższymi cenami energii na rynkach oraz niższymi prędkościami wiatru w rejonie farmy wiatrowej Vydmantai. Niekorzystnym czynnikiem wpływającym na ostateczny wynik był też spadający poziom marży. Rentowność netto w pierwszym kwartale skurczyła się do poziomu 8,19% wobec 10,57% przed rokiem.

Interaolt - wykres dzienny
Interaolt – wykres dzienny

Wyniki działalności Interaolt w pierwszym kwartale 2016 roku są znacznie gorsze niż przed rokiem jednak nie odbiegają w sposób znaczący od poziomu z 2014 roku, kiedy to litewska spółka również była w stanie hojnie dzielić się z akcjonariuszami wypracowanym zyskiem. Jeśli Interaolt w sposób znaczący nie zmniejszy swoich zysków w kolejnych miesiącach nie będę zastanawiał się nad sprzedażą posiadanego pakietu akcji.

Kolejną spółką o której chciałem napisać kilka słów jest Euro-tax. Już w ubiegły piątek opublikowany został raport z działalności za 2015 rok. Oczywiście nie można było po nim oczekiwać dużych niespodzianek jednak zwyczajowo przy tej okazji pojawiła się rekomendacja Zarządu co do poziomu dywidendy. Zarząd proponuje przeznaczyć na nią 94% zysku tj. 2 700 tys. zł, czyli 0,54 zł na jedną akcję. Przy aktualnych poziomach cen akcji Euro-tax daje to stopę dywidendy na poziomie 13,5%. Znacznie ciekawiej statystyka ta wygląda kiedy w zestawieniu z poziomem proponowanej dywidendy umieścimy cenę, po której kupowaliśmy akcje poznańskiej spółki. 🙂 O ostatecznym poziomie dywidendy zdecyduje walne zgromadzenie akcjonariuszy zaplanowane na 6 czerwca.

Euro-tax - wykres dzienny
Euro-tax – wykres dzienny

W kalendarium Euro-tax jest jeszcze jedna ważna data. W najbliższy poniedziałek opublikowany zostanie raport z działalności w pierwszym kwartale tego roku. Z przekazywanych do publicznej wiadomości raportów miesięcznych wnioskować można, że spółka zwiększa przychody, co powinno mieć przełożenie na zysk netto. W poprzednich latach w pierwszym kwartale notowana była strata. Jeśli moje przypuszczenia się potwierdzą i tym razem wynik netto będzie dodatni to byki dostaną kolejny argument do kupna Euro-tax.

Podobnie jak Euro-tax powody do zadowolenia zaczyna dawać nam Gwarant. Ta agencja ochrony podała wczoraj wyniki z działalności w pierwszym kwartale tego roku. Na poziomie jednostkowym można mówić wręcz o skoku zysku netto, bo tak należy określić jego wzrost o 94,75%. Wzrost pokazują także dane skonsolidowane. Wynika z nich, że zysk netto osiągnął poziom 681 tys. zł, czyli był o 29,7% wyższy niż rok wcześniej. Udało się to osiągnąć m.in. dzięki dyscyplinie finansowej.

Gwarant - wykres dzienny
Gwarant – wykres dzienny

Na 20 maja zapowiedziany jest raport za cały 2015 rok. Wtedy powinniśmy też poznać rekomendację Zarządu spółki dotyczącą podziału wypracowanego w 2015 roku zysku oraz termin walnego zgromadzenia akcjonariuszy spółki.

Z punktu widzenia naszego portfela jest jeszcze jedna ważna data. W najbliższy poniedziałek na koncie znajdzie się kolejna wpłata w wysokości 400 zł. Powinniśmy wstrzymać się z zakupem do dnia wypłaty dywidendy z Interaolt czy kupić coś natychmiast? Lepiej zwiększyć zaangażowanie w którąś z posiadanych już spółek czy poszukać czegoś nowego? Zapraszam do dyskusji zarówno w komentarzach na portalu jak i na Facebooku.

Do napisania artykułu korzystałem z informacji dostępnych na stronach  https://www.interrao.lt/, https://www.gwarant.pl/, https://www.euro-tax-sa.pl/.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

1 KOMENTARZ

 1. Witam Panie Wojciechu!

  Fantastyczny cykl z akcją portfela spółek dywidendowych. Niech Pan się nie zniechęci po kilku latach, nie zarzuci przypadkiem tego pomysłu i prowadzi go aż do osiągnięcia wieku emerytalnego, bo właśnie wtedy zadziała – jak mówił A. Einstein największy wynalazek ludzkości – magia procentu składanego :-). Ja dopiero od 3 lat buduję na jednym z rachunków portfel spółek dywidendowych – początkowo z blue chipów (co do tych spółek z zamiarem trzymania ich tak długo jak Buffet Coca – Colę :-), ale powoli skłaniam się ku spółkom bez udziału Skarbu Państwa. Pana cykl przekonał mnie do szukania również do fundamentalnie stabilnych perełek na rynku New Connect jak właśnie EURO – TAX. Powinien Pan zaakcentować korzyści jakie płyną z budowania takiego portfela na rachunku maklerskim IKE.
  Z New Connect warto jeszcze przyjrzeć się AQUA BB #AQU – Firma będąca operatorem I posiadaczem sieci wodociągowo-kanalizacyjnej w bielsko-białej. Z racji branży w której działa nie ma co się spodziewać wysokich dynamik i rentowności, w zamian za to spółka płaci wysokie dywidendy. Miasto jest posiadaczem ~50% akcji; DEKTRA #DKR – Firma zajmująca się sprzedażą systemów dociepleń budynków, posiada również własny brand. W ostatnim roku poprawiła rentowności oraz nie posiadała zobowiązań długoterminowych. Spółka jest silnie uzależniona jednak od branży budowlanej która generuje aż 80% jej przychodów. FF ok. 9%;
  CYFROWE CENTRUM SERWISOWE #CCS – Naprawa serwisowa pogwarancyjna telefonów oraz ich dystrybucja.
  Serdecznie pozdrawiam
  Marcin

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here