Naga MarketsW ostatnim wpisie w naszym cyklu Dywidenda = zysk? zapowiedziałem zakup dodatkowych pakietów akcji dwóch spółek. Były to Interaolt i Pro-log. Teraz gdy wiadomo, że obie transakcje zostały już zrealizowane proponuję na wstępie do dzisiejszego wpisu zerknąć na aktualny skład Portfela Dywidendowego, którego wartość przekroczyła poziom 20 tys. złotych.

Skład Portfela Dywidendowego

Na powyższej grafice widzimy, że akcje spółek w których ostatnio zwiększaliśmy nasze zaangażowanie mają zdecydowanie największy udział w naszym Portfelu.

Jeszcze tytułem wstępu istotna zdaje się być odpowiedź na pytanie, które zadaje sobie minimum kilku czytelników, a które to brzmi: Jak na tle spadających polskich indeksów ma się zysk Portfela Dywidendowego?

Porównanie miesięcznych stóp zwrotu Portfela Dywidendowego z głównymi indeksami

Patrząc na tabelę obok odpowiedź na to pytanie wcale nie jest prosta. Z jednej strony wrzesień był drugim (po sierpniu) miesiącem w tym roku, w którym odnotowaliśmy stratę. Patrząc z drugiej jednak strony to: SWIG80 miał w tym roku 3 takie miesiące, a WIG20 i MWIG40 aż po 5.

Spoglądając natomiast na wykres zysku Portfela Dywidendowego można dojść do znacznie lepszych wniosków. Co prawda rekordowy poziom zysku został ustanowiony pod koniec lipca, ale odejście od tych rekordowych poziomów jak na panujące warunki wcale nie jest duże.

Zysk Portfela Dywidendowego

Od ostatniego wpisu w naszym dywidendowym cyklu na nasz rachunek została przelana część zysku wypracowanego przez Dektrę i British Automotive Holding. Zyskaliśmy z tego tytułu kwotę 188,25 zł, która w całości zostanie reinwestowana.

Ostatnie tego typu wpływy na rachunek Portfela to jeszcze prawdopodobnie nie koniec dywidend w 2019 roku. Echo Investment poinformowało w komunikacie z 17 września, że zostały spełnione wszystkie warunki potrzebne do wypłaty zaliczki na dywidendę z zysku wypracowanego w 2019 roku. Wysokość zaliczki została ustalona na 0,50 zł na każdą akcję. Biorąc pod uwagę dzień ustalenia prawa do wypłaty zaliczki stopa dywidendy wyniosła blisko 10,5%.

Echo Investment – wykres dzienny

Patrząc na ostatni rok notowań akcji Echo Investment widzimy, że znajdują się one w trendzie wzrostowym. Być może odcięcie zaliczki na dywidendę będzie kolejną okazją do niewielkiej korekty, jednak w długoterminowym horyzoncie Echo Investment w dalszym ciągu wydaje się być dobrą inwestycją.

Kolejna dywidenda jaką spodziewamy się zaksięgować na naszym rachunku jeszcze w tym roku będzie prawdopodobnie pochodzić ze spółki Skarbiec Holding. Zarząd Spółki w komunikacie podał, że będzie rekomendował Zwyczajnemu Walnemu Zgromadzeniu Akcjonariuszy wypłatę w postaci dywidendy 50 groszy na każdą akcję. W projekcie uchwał na Zwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy zapisano, że dniem ustalenia prawa do dywidendy miałby być 22 listopada, a sama wypłata miałaby nastąpić 6 grudnia tego roku.

Skarbiec Holding – wykres dzienny

Na wykresie notowań Skarbiec Holding widzimy, że cena po spadku z końca ubiegłego roku utknęła w wielomiesięcznej konsolidacji w zakresie 16-18 złotych. Aktualne poziomy być może są ciekawym miejscem do zajęcia długoterminowych pozycji na akcjach Skarbca.

Biorąc pod uwagę ilość wolnych środków jakie pozostały na naszym rachunku oraz aktualny skład i wyniki Portfela Dywidendowego na chwilę obecną nie planuję dużych zmian. Na pewno na przełomie roku czeka nas głębsza analiza wszystkich składników Portfela.

Jak zwykle zapraszam do dyskusji przez stronę Gospodarka24 lub bezpośrednio w komentarzach pod tym wpisem.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here