Naga MarketsNa Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w dalszym ciągu obserwujemy dość słabą formę kupujących akcje. Szczególnie mocno widoczne jest to w segmencie spółek o małej kapitalizacji. Od początku miesiąca indeks SWIG80 stracił 2,19%, a MWIG40 1,29%. Jedynie największe spółki notowane przy ulicy Książęcej radzą sobie lepiej. Indeks WIG20 w sierpniu wzrósł o 0,99%. Portfel Dywidendowy w swoim składzie zrzesza spółki o niewielkiej kapitalizacji dlatego stopą zwrotu przypomina niestety indeksy wymienione jako pierwsze. Poprawę tej nienajlepszej sytuacji obserwowaliśmy w ostatnim tygodniu, w którym to wartość Portfela Dywidendowego wzrosła o 0,96% przy spadającym SWIG80 i kosmetycznie rosnącym MWIG40. Poza naszym zasięgiem pozostawał natomiast Indeks Blue Chips.

Skład Portfela Dywidendowego

W dzisiejszym wpisie postanowiłem omówić dwie spółki wchodzące w skład Portfela Dywidendowego. Obie w ostatnich dniach podzieliły się z inwestorami istotnymi komunikatami, które miały i jeszcze będą miały wpływ na notowania cen ich akcji.

Te artykuły również Cię zainteresują
Dektra – spadek wartości w sierpniu o 2,17%

Dektra to Spółka notowana na New Connect zajmująca się produkcją i hurtową dystrybucją materiałów izolacyjnych przeznaczonych dla branży budowlanej, rolniczej, ogrodniczej oraz przemysłowej. Spółka swą ofertę kieruje do następujących segmentów budownictwa: systemy dociepleń, sucha zabudowa, izolacje, dekarstwo, budownictwo drogowe oraz budownictwo hydrologiczne. Natomiast w obszarze rolnictwa i ogrodnictwa spółka oferuje towary stosowane do osłaniania plonów i wytwarzania kiszonek. Spółka produkuje również folie opakowaniowe dla przemysłu.

Dektra – wykres dzienny

Widoczne na powyższym wykresie spadki wartości akcji mają swoje uzasadnienie fundamentalne. Z raportu opublikowanego 10 sierpnia wynika, że skonsolidowany zysk netto Grupy Dektra w pierwszym półroczu spadł o blisko 53% r/r do poziomu 347 tys. zł w porównaniu z 733 tys. rok wcześniej. Działo się to przy malejących przychodach ze sprzedaży. W raporcie napisano:

Grupa Emitenta wskazuje, że wartość przychodów skonsolidowanych ze sprzedaży towarów w II kwartale 2018 roku była o 3% niższa w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego. Jednocześnie z uwagi na obniżoną o 23% wielkość sprzedaży w I kwartale, łączna wartość sprzedaży w I i II kwartale 2018 roku jest o 12% niższa od sprzedaży w tym samym okresie roku 2017.

Powodem zmniejszenia sprzedaży w II kwartale jest wystąpienie na terenie całego kraju suszy, która spowodowała istotne zmniejszenie popytu na towary wykorzystywane w ogrodnictwie i rolnictwie. Pomimo zainteresowania wyrobami budowlanymi oferowanych przez Grupę Emitenta, nie udało się powtórzyć ubiegłorocznego rekordowego wyniku sprzedaży.

Pomimo tego wartość przychodów osiągnięta w I półroczu br. pozostaje nadal o ponad 6% wyższa od średniej wartości sprzedaży osiąganej w I półroczu okresu 2013-2017.

Dektra przyzwyczaiła nas do solidnych dywidend, ale już teraz wiadomo, że wypracowany w 2018 roku zysk, będzie niższy niż ten z roku 2017. Niewątpliwie podobną tendencję zobaczymy również w poziomie dywidendy.

Do tej pory dwukrotnie uczestniczyliśmy w podziale zysku wypracowanego przez Dektrę. W 2017 roku Spółka wypłacała 1,05 zł na każdą akcję, natomiast w 2018 roku 1,30 zł. Druga z wymienionych wypłat trafiła na nasze konto 10 sierpnia. Łącznie w postaci dywidendy Dektra wypłaciła nam już po odliczeniu należnego podatku 465,75 zł.

Eurotel – spadek wartości w sierpniu o 7,46%

Eurotel to spółka zajmująca się sprzedażą detaliczną, głównie w branży telefonii komórkowej. Na parkiecie GPW jest obecna od 2006 roku. Obecnie zarządza siecią łącznie ponad 300 salonów sprzedaży różnych zleceniodawców. Jej klientami są T-mobile, Play, NC+. Eurotel prowadzi także sklepy iDream, które są autoryzowanymi punktami sprzedaży Apple oraz autoryzowany serwis marki Apple.

Eurotel – wykres dzienny

Cena akcji Eurotel w ostatnim pozostaje w pod silną presją sprzedających. Aktualnie rynek broni się przed spadkiem poniżej ostatnich minimów z drugiej połowy lipca. Utrata tego poziomu mogłaby oznaczać kolejną spadkową falę.

Takie właśnie zachowanie się inwestorów, którzy są skorzy do sprzedaży akcji Eurotel po coraz niższych cenach spowodowane jest wynikami kontroli celno – skarbowej za 2013 rok dotyczącej rzetelności deklarowanych podstaw opodatkowania oraz prawidłowości obliczania i wpłacania podatku od towarów i usług (VAT) przez Spółkę. Stosowny komunikat w tej sprawie opublikowano 17 lipca. Napisano w nim m.in.:

W wyniku Kontroli zarzucono, że kwoty podatku VAT naliczonego, zawarte w fakturach zakupu wskazanych w protokole dotyczących zakupu towarów wrażliwych, nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego.

W związku z powyższym Spółka może być zobowiązana do zapłaty nienależnie odliczonego podatku VAT w kwocie 2.040.558 zł (należność główna: dwa miliony czterdzieści tysięcy pięćset pięćdziesiąt osiem zł), wraz z odsetkami oszacowanymi przez Zarząd Spółki na dzień sporządzania niniejszego raportu na kwotę 600 000 zł (odsetki: sześćset tysięcy zł).

Choć Eurotel nie zgadza się z stanowiskiem organu podatkowego to zwiększone ryzyko inwestycji w akcje Spółki powoduje znaczne zaniżenie jej wyceny.

Od początku obecności w Portfelu Dywidendowym Eurotel dzielił się z akcjonariuszami wypracowanym zyskiem dwukrotnie. W roku 2017 dywidenda wynosiła 1,90 zł na każdą akcję, a w 2018 – 2,20 zł. Z tytułu dywidendy na nasze konto  po odliczeniu należnego podatku wpłynęła łącznie kwota 149,50 zł.

Na koncie Portfela Dywidendowego znajduje się aktualnie 1303,24 zł. Na chwilę obecną wstrzymam się z kolejnymi zakupami minimum do dnia kolejnej comiesięcznej wpłaty na rachunek naszego Portfela, która nastąpi już 31 sierpnia.

Na sam koniec proponuję jeszcze rzut oka na wykres indeksu WIG20 na którym to rysuje się formacja oRGR, a poziom na którym się obecnie znajdujemy jest linią szyi. W przypadku jego pokonania mielibyśmy prawo oczekiwać kilku procentowego ruchu w górę.

WIG 20 – wykres dzienny

Podobną strukturę możemy zaobserwować na wykresie PKOBP.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here