Naga MarketsMarzec nie był udany dla inwestorów posiadających akcje na swoich rachunkach. Doskonale to widać po stopach zwrotu jakie osiągnęły główne warszawskie indeksy. Bardzo podobne obrazki mogliśmy oglądać również na światowych giełdach. Wojna handlowa, którą zapoczątkował Prezydent Stanów Zjednoczonych rzuciła swój cień praktycznie na wszystkie światowe parkiety.

Portfel Dywidendowy – miesięczne stopy zwrotu

Rozczarowanie się inwestorów rynkami akcji widać także na forach internetowych czy w grupach o tematyce giełdowej na Facebooku.

Prowadzony przeze mnie od ponad dwóch lat cykl Dywidenda = zysk? w znacznym stopniu opiera się ostatnim przecenom. Świadczą o tym wyniki przedstawione w powyższej tabeli. Jeśli z taką skutecznością Portfel będzie opierał się spadkom w dłuższym terminie, a podczas wzrostów będzie podążał wraz z rynkiem wszyscy jego naśladowcy będą spokojnie za kilka lat mogli powiedzieć, że w długim terminie pokonali rynek.

Skład Portfela Dywidendowego

W ostatnim czasie zdecydowanie najmocniejszą spółką Portfela Dywidendowego było Echo Investment. Kurs jednego z największych deweloperów działających na polskim rynku rósł po publikacji raportu za 2017 rok. Wynika z niego, że jednostkowy zysk netto Echo Investment wzrósł w 2017 roku do 632,5 mln zł z 284,1 mln zł przed rokiem.

Na kurs pozytywnie oddziaływać powinny też aktualne rekomendacje dla akcji Echo Investment. Wood&Company 11 stycznia wycenił jedną akcję Spółki na 6,80 zł, a analitycy Domu Maklerskiego mBanku na 6,31 zł. Najniższą cenę w ostatnim czasie podał Haitong, wyceniając jedną akcję Echo na poziomie 5,21 zł.

Echo Investment – wykres dzienny

Z naszej perspektywy najciekawszą informacją jest propozycja podziału zysku wypracowanego w 2017 roku. Zgodnie z opublikowanym projektem uchwały kwota przekraczająca 206 mln zł ma zostać przeznaczona do podziału na wszystkich akcjonariuszy Spółki. Na każdą akcję w formie dywidendy wypłacone zostałoby 0,50 zł. W odniesieniu do aktualnego kursu stopa dywidendy wyniosłaby więc przeszło 9,5%. Dniem ustalenia prawa do dywidendy miałby być 4 maja, a sama wypłata nastąpiłaby 11 maja.

Bardzo istotną informacją jest też to, że kwota 213 mln zł zostanie przeznaczona na tzw. Fundusz Dywidendowy, który będzie można przeznaczyć na wypłatę dywidend lub zaliczek na dywidendę w kolejnych miesiącach.

Walne zgromadzenie akcjonariuszy Echo Investment ma odbyć się 25 kwietnia.

Znacznie bliższa wydaje się też dywidenda z Dektry. Przypomnę, że jeszcze w ubiegłym roku zapowiedziano, że wysokość dywidendy za rok 2017 wyniesie 1,30 zł na każdą akcję. W ostatnich dniach informacja ta znalazła potwierdzenie w projekcie uchwał na walne zgromadzenie akcjonariuszy. Przy aktualnym kursie akcji stopa dywidendy w przypadku Dektry wyniosłaby przeszło 11,1%. Zatwierdzenie dywidendy w tej wysokości oznaczałoby najwyższy w historii jednorazowy wpływ pochodzący z dywidendy na konto Portfela Dywidendowego.

W tym przypadku dniem ustalenia prawa do dywidendy miałby być 15 czerwiec, a sama wypłata zostałaby zrealizowana 10 sierpnia.

Zwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy, które ma podjąć uchwałę w tej sprawie ma odbyć się 11 maja. Jednak ze względu na strukturę akcjonariatu Spółki podjęcie tej uchwały wydaje się być tylko formalnością.

Dektra – wykres dzienny

Również z perspektywy wykresu przedstawionego powyżej wszystko wygląda dobrze. Od dłuższego czasu utrzymywany jest tu trend wzrostowy.

Na rachunku Portfela Dywidendowego od początku kwietnia posiadamy dodatkowe 400 złotych wolnej gotówki. Dzięki kolejnym miesięcznym wpłatom zebrało się już 810,63 zł. Ponieważ znajdujemy się aktualnie na progu sezonu dywidendowego myślę, że warto tę kwotę zagospodarować.

Przez moją stronę na Facebooku, Gospodarka24 dotarły do mnie dwie propozycje, którymi warto się zainteresować. Pierwsza z nich pochodzi od Pana Mateusza, w której pisze o British Automotive Holding. Natomiast autorem drugiej jest Pan Dariusz, który proponuje wzmocnić skład Portfela Dywidendowego akcjami Budimexu, pisząc o prawie pół miliarda złotych przeznaczonych na dywidendę. Ponieważ branża budowlana jest mi bliższa i osobiście mam z nią więcej do czynienia powstrzymam się od zakupu akcji spółki działającej w tym segmencie rynku. Na co dzień spotykam się z wieloma problemami, które dotyczą przede wszystkim znalezienia odpowiednio wykwalifikowanych pracowników. Co też istotne, koszty pracy wzrosły na tyle, że może to stanowić duży problem dla spółek branży budowlanej. W związku z tym w dzisiejszym wpisie zajmę się propozycją Pana Mateusza, która wydaje się mi znacznie bardziej perspektywiczna.

Obu Panom w tym miejscu dziękuję za ciekawe sugestie.

British Automotive Holding to spółka, która poprzez spółki zależne, prowadzi na polskim rynku dystrybucję samochodów, części zamiennych i akcesoriów oraz kompleksową obsługę serwisową marek Jaguar, Land Rover i Aston Martin. Wchodzące w skład Grupy spółki są od 2003 r. Generalnym Importerem Jaguar Land Rover, bezpośrednim Dilerem (Direct Dealer) Aston Martin. Spółki z Grupy prowadzą również działalność dilerską Jaguar Land Rover w Warszawie, Łodzi i Trójmieście.

British Automotive Holding – struktura Grupy

Od 1 czerwca 2016 r. status British Automotive Polska (spółki zależnej British Automotive Holding S.A.) jako Generalnego Importera Jaguar Land Rover reguluje nowa umowa, zawarta z koncernem Jaguar Land Rover. Umowa została zawarta na czas nieokreślony, z dwuletnim okresem wypowiedzenia. Strategia rozwoju segmentu motoryzacyjnego na lata handlowe 2017-2021 zakłada podwojenie sprzedaży samochodów Jaguar Land Rover.

British Automotive Holding – sieć sprzedaży

W opublikowanym 28 marca raporcie rocznym BAHOLDING można sporo przeczytać nt. perspektyw, planów i możliwości jakie Spółka ma przed sobą w najbliższych latach. Dla mnie istotne jest to, że British Automotive Holding działa w segmencie Premium oferując samochody w ponadprzeciętnym standardzie, a ponieważ pozostaję optymistą i uważam, że Polacy w długim terminie będą się bogacić to i rynek w który celuje Spółka powinien się powiększać.

W raporcie znajdują się też wyniki finansowe Spółki. Można z nich wyczytać, że w 2017 roku BAHOLDING wypracował 79,7 mln złotych zysku wobec 69,0 mln złotych rok wcześniej. W ostatnim roku obserwowaliśmy więc 15,5% dynamikę wzrostu zysku netto.

British Automotive Holding – rachunek zysków i strat

Z naszego punktu widzenia bardzo ciekawa jest też polityka dywidendowa Spółki, która zakłada wypłatę udziałów w wypracowanym zysku aż cztery razy w roku! W 2018 roku moglibyśmy spodziewać się jeszcze wypłaty dywidendy w dwóch transzach (pierwsza w maju/czerwcu, druga w sierpniu/wrześniu) oraz zaliczki na poczet dywidendy za rok 2018 w grudniu. Druga transza zaliczki na poczet dywidendy miałaby być wypłacona w marcu przyszłego roku. Ten harmonogram wypłat zysku akcjonariuszom Spółki miałby być powtarzany również w kolejnych latach.

W polityce dywidendowej British Automotive Holding zapisano także, że na dywidendę miałoby być przeznaczone 80% skonsolidowanego zysku netto.

To wszystko sprawia, że propozycja Pana Mateusza przekonała mnie do zakupu akcji BAHOLDING. Od otwarcia poniedziałkowej sesji aktywne będzie następujące zlecenie:

Portfel Dywidendowy – zlecenia oczekujące

Zapraszam wszystkich chętnych do składania kolejnych propozycji, którymi można wzmocnić Portfel Dywidendowy. Istotne też będą sugestie dotyczące spółek, które w tym momencie należałoby usunąć z naszego rachunku.

Przy pisaniu artykułu korzystałem z informacji dostępnych na stronie http://ba-holding.pl/.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

3 KOMENTARZE

 1. Co do Echo jak najbardziej się zgadzam. 0,50 zł z 5,30 zł to dobra stopa dywidendy. Plus tzw. Fundusz dywidendowy. Może jeszcze coś się wypłaci w kolejnych miesiącach.
  CDRL – przyznam, że nie znam na razie spółki. Z tego co widziałem na szybko w komunikatach to jest propozycja dywidendy w wysokości 1 zł na każdą akcję z zysku za rok 2017. Historycznie stopa dywidendy kształtowała się w okolicach 3-4%. Pytanie jaka jest szansa na rozwój biznesu. To tak naprawdę może determinować dalszy wzrost kursu.

 2. Ani razu, jak do tej pory, nie zainteresowaliśmy się CDRL.
  Ponieważ jestem tatą dwójki maluchów i wśród naszych znajomych też jest sporo dzieci, to często uczestniczę w tematach zakupu ubranek – czyli co, gdzie, za ile i dlaczego Cocodrillo 😉
  Od samego debiutu dobrze wróżyłem tej spółce i jak dotąd nie rozczarowałem się.
  Uważam, że jak na stosunkowo młodą spółkę giełdową, dywidenda jest też niczego sobie, a firma wypłaca ją od samego początku.
  Fundamenty są bardzo dobre, a obraz techniczny od samego początku czytelny.
  Co myślicie o przyłączeniu się?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here