Naga MarketsPierwszy tydzień kwietnia przyniósł nam kontynuację zwiększania zysków Portfela Dywidendowego. I choć wzrost osiągnął jedynie 0,1% to należy zachować optymizm.

WIG20 w tym czasie zyskał 3,33%. W dużej części zostało to osiągnięte za sprawą poniedziałkowej sesji. MWIG40 w analogicznym okresie wzrósł o 0,64%, chociaż w tym przypadku poniedziałkowa sesja została zakończona spadkami. SWIG80 cały tydzień zakończył wzrostem o 0,94% i notowania znajdują się w rejonie maksimów trendu.

Zysk Portfela Dywidendowego

W ubiegłym tygodniu Portfel Dywidendowy zyskiwał dzięki zaledwie trzem spółkom, notowania jednej pozostały bez zmian, a czterech spadały.

Te artykuły również Cię zainteresują
Szczególnie dobry tydzień ma za sobą Echo Imvestment, którego kapitalizacja wzrosła o 7,5%. Dla naszego Portfela oznacza to wzrost o 84 złote.
Echo Investment – wykres dzienny

Powodem do wzrostu wartości Echo Investment mogła być informacja opublikowana w środę, w której Spółka chwaliła się wynikami sprzedażowymi w pierwszym kwartale 2017 roku. I tak:

– w I kwartale 2017 r. Emitent oraz spółki zależne Emitenta sprzedali umowami przedwstępnymi 259 mieszkań (wobec 147 mieszkań sprzedanych w I kwartale 2016 r.).
– w I kwartale 2017 r. Emitent oraz spółki zależne Emitenta zawarli z klientami 90 umów ostatecznych, przenoszących własność mieszkania (wobec 46 umów zawartych w I kwartale 2016 r.)

Z kolei największe straty w Portfelu zostały wygenerowane przez dwie spółki o dość niskiej płynności i „losowo” przebiegającym handlu. 37 złotych straty “wypracował” Euro-tax, który na przestrzeni tygodnia stracił na kapitalizacji 2,63%. Podobnych rozmiarów przecenę obserwowaliśmy w przypadku Dektry, która po spadku o 2,4% wpłynęła ujemnie na wycenę Portfela o 34 złote.
Euro-tax – wykres dzienny

Ostatni tydzień to też informacja z Inter rao, w której podano termin zwołania Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy. Odbędzie się ono w piątek 28 kwietnia. W porządku obrad znajduje się punkt dotyczący podziału zysku wypracowanego w 2016 roku. W mojej opinii dywidenda powinna wynieść około 0,39 euro na akcję. Przy aktualnym poziomie notowań pary EURPLN dałoby to w postaci dywidendy wypłatę w okolicy 1,67 zł. Zestawiając to z notowaniami spółki otrzymalibyśmy stopę dywidendy na poziomie 12,8%.

Inter rao – wykres dzienny

Na wykresie notowań spółki widzimy, że po wzrostach z końcówki ubiegłego roku nie ma już praktycznie ani śladu, a kurs testuje wsparcie zlokalizowane na poziomie grudniowego minimum.

W Portfelu Dywidendowym Inter rao ma 8,59% udziału. Czy wobec posiadanych wolnych środków warto zwiększyć zaangażowanie w litewską spółkę przed dywidendą, której się spodziewamy?

Czy może lepiej z większą uwagą przyjrzeć się innym propozycjom jak np. Zespół Elektrociepłowni Wrocławskich Kogeneracja, która w ostatnich latach regularnie wypłaca dywidendy?

Kogeneracja S.A. to przedsiębiorstwo prowadzące działalność w zakresie wytwarzania i sprzedaży zarówno energii elektrycznej jak i cieplnej, a także przesyłania i dystrybucji ciepła. Wytwarzanie energii elektrycznej i ciepła w systemie skojarzonym jest procesem wysoce efektywnym. W porównaniu z oddzielną produkcją energii elektrycznej w elektrowni kondensacyjnej i ciepła w ciepłowni jest ona o 10% wyższa.

Kogeneracja – struktura własności

W skład spółki wchodzą Elektrociepłownia Wrocław, Elektrociepłownia Czechnica i Elektrociepłownia Zawidawie o łącznej mocy 365,7 MW i mocy cieplnej równej 1080,4 MWt.

Kogeneracja S.A. posiada też 98,4% udziałów w EC Zielona Góra S.A., która również zajmuje się wytwarzaniem energii elektrycznej oraz wytwarzaniem i dystrybucją ciepła. Spółka posiada moc elektryczną równą 198 MW oraz 303,6 MWt mocy cieplnej.

Kogeneracja – zysk netto

Kogeneracja S.A. w ostatnich latach regularnie poprawia wyniki finansowe, a wraz z nimi rośnie poziom dywidendy. Wg raportu z działalności w roku 2016 wynik na poziomie zysku netto wzrósł o blisko 25% w porównaniu z rokiem poprzednim. Natomiast akcje spółki podrożały w ostatnim roku o 18,5%.

Kogeneracja – wykres dzienny

Rekomendowany przez Zarząd poziom dywidendy ma wynieść w tym roku 6,58 zł na akcję. Przy aktualnym kursie oznaczałoby to stopę dywidendy na poziomie 6,9%.

Spółka posiada też politykę dywidendową, w której zapisano, że Zarząd będzie rekomendował Walnemu Zgromadzeniu Akcjonariuszy wypłatę w postaci dywidendy minimum 65% wypracowanych zysków wobec czego także w przyszłości można spodziewać się, że wypłacana dywidenda będzie na zadowalającym akcjonariuszy poziomie.

Czy opłaca się kupić Kogenerację? Czy może lepiej zwiększyć zaangażowanie w Inter rao? A może macie lepsze pomysły tuż przed rozpoczęciem sezonu dywidend?

Do napisania artykułu korzystałem ze strony http://www.kogeneracja.com.pl.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

5 KOMENTARZE

  1. PCM fajne stopy dywidend miał w poprzednich latach 🙂
    BHW też pod tym względem mieści się w naszych założeniach.

    Warto się będzie przyjrzeć spółkom.

  2. Dziękuję. Widać wpadła mi w ręce jakaś okrojona wersja komunikatów. Generalnie mam pewne uwagi dotyczące komunikacji spółki z rynkiem. 🙂

    Na szczęście na czytelników można liczyć. 🙂

  3. Panie Wojciechu. Jak słusznie zauważył Przemek, w raporcie o zwołaniu WZA spółka Inter Rao Lietuva przedstawiła też projekt podziału zysku. Doprecyzuję jedynie, że na dywidendę planuje przeznaczyć 10,2 mln EUR, co daje 0,51 EUR na akcję.

  4. Panie Wojciechu nie doczytał Pan uchwał na Walne firmy Inter Rao Lietuva, jest propozycja dywidendy 0,52 euro czyli znacznie wyższa niż Pan prognozuje i tak jak w poprzednich latach będzie zatwierdzona.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here