Naga MarketsOstatnie dwa tygodnie na rynku akcji przebiegły w mocno zmiennych nastrojach. Było odwrotnie niż w przeważającej części tego roku. Tym razem najmocniej zachowywały się spółki najmniejsze, a znacznie gorzej te z grona blue chips. Było to widoczne do tego stopnia, że jedynym z głównych warszawskich indeksów, który zakończył ten okres po zielonej stronie był SWIG80. Spółkom o najmniejszej kapitalizacji udało się osiągnąć wzrost o 1,23%, a już MWIG40 w piątek zamknął się poniżej poziomu sprzed dwóch tygodni o 1,91%, a WIG20 aż o 2,84%.

Zysk Portfela Dywidendowego

Na tym tle bijący rekordy zysk Portfela Dywidendowego wygląda bardzo dobrze. Spółkom w nim zgromadzonym udało się w pierwszym tygodniu omawianego okresu osiągnąć wzrost o 0,59%, a w drugim kolejne o 0,2%.

Na taki kształt powyższego wykresu wpływ miało bardzo dobre zachowanie się większości kupionych przez nas spółek. Na szerokiej liście w sposób szczególny wyróżnić trzeba dwie. Były to Dektra i Pro-log.

Pierwszej z wymienionych powyżej spółek udało się w przeciągu ostatnich dwóch tygodni zyskać 2,37%, co przełożyło się na wzrost zysku Portfela Dywidendowego o przeszło 66 złotych.

Dektra – wykres dzienny

Na wykresie widzimy, że cena akcji Dektry w dalszym ciągu pozostaje w stabilnym trendzie wzrostowym. W ostatnich dniach na rynek trafiły dwie informacje dotyczące tej Spółki. Dowiedzieliśmy się z nich, że wiceprezes zarządu p. Maciej Stefański w dalszym ciągu zmniejsza swoje zaangażowanie w Spółce. Drugi komunikat dotyczył podjętej decyzji o planowanej dywidendzie z zysku wypracowanego w 2017 roku. Zarząd zamierza zarekomendować Walnemu Zgromadzeniu Akcjonariuszy wypłatę w postaci dywidendy kwoty 1,43 mln złotych, czyli 1,30 zł na akcję. Przy aktualnym kursie Dektry na poziomie 11,67 zł stopa dywidendy wyniosłaby 11,14%.

Wzrost drugiej z wymienionych powyżej spółek, czyli Pro-loga również można tłumaczyć dywidendą. W tym jednak przypadku wydarzenia będą dziać się znacznie szybciej. Zgodnie z uchwałą Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy, które odbyło się 6 grudnia na dywidendę zostanie przeznaczony 1,75 mln złotych z zysku wypracowanego w okresie od 1 lipca 2016 do 30 czerwca 2017 roku. Na każdą akcję przypadnie 1,75 zł, co przy aktualnym kursie oznacza stopę dywidendy na poziomie 11,9%. W uchwale zapisano, że dniem ustalenia prawa do dywidendy będzie 15 grudnia 2017, a sama wypłata nastąpi 5 stycznia.

Pro-log – wykres dzienny

Pro-log na przestrzeni ostatnich dwóch tygodni zyskał 5,76%, co przełożyło się na wzrost wartości Portfela Dywidendowego o przeszło 59 złotych.

Po silnych wcześniejszych wzrostach rozczarowaniem jest zachowanie się kursu Euco. W omawianym okresie Spółka straciła aż 16,3%, co spowodowało spadek wartości Portfela Dywidendowego o blisko 90 złotych.

Europejskie Centrum Odszkodowań – wykres dzienny

Z technicznego punktu widzenia istotne jest również to, że cena spadła poniżej dolnego ograniczenia luku hossy powstałej 22 listopada po opublikowaniu wyników kwartalnych. Natomiast na korzyść byków może przemawiać bliskość linii trendu poprowadzonej po ostatnich dołkach.

Europejskie Centrum Odszkodowań – zysk netto

W mojej opinii wyniki kwartalne były dobre, a na wykresie widać, że część inwestorów brała pod uwagę opublikowanie takiego właśnie raportu jeszcze przed jego pojawieniem się w serwisach informacyjnych. Po jego odtajnieniu obserwowaliśmy już jedynie dwa dni wzrostów, a następnie realizację zysków. Myślę, że raport kwartalny Euco został rozegrany zgodnie z starym giełdowym przysłowiem, które mówi: „Kupuj plotki, sprzedaj fakty”. Ponieważ jednak nie ma usprawiedliwienia dla takiej przeceny akcji Euco traktuję obecną sytuację jako okazję do zwiększenia zaangażowania w tej spółce z branży odszkodowań. Zanim jednak przejdę do konkretnych parametrów zlecenia zakupu Euco napiszę o jeszcze jednej giełdowej historii.

ABC Data to spółka, której wartość na przestrzeni ostatnich dwóch tygodni spadła o 1,84%, co przełożyło się na spadek wartości naszego Portfela o 5,4 zł. I nie ma w tym nic nadzwyczajnego, ale ważne jest to, że Spółka po rocznej przerwie wraca do wypłacania dywidendy. 6 grudnia po sesji od każdej akcji zostało odcięte 8 groszy na zaliczkę z dywidendy za rok 2017. Wypłata nastąpi już 15 grudnia. Będzie to kolejna dywidenda zaksięgowana na rachunku Portfela Dywidendowego.

ABC Data – wykres dzienny

W piątek ABC Data podzieliła się z rynkiem jeszcze jedną informacją. W komunikacie podano, że przychody Spółki w listopadzie wyniosły 543 mln złotych. Jak widzimy na wykresie informacja ta została pozytywnie odebrana przez rynek, który być może spodziewa się wypłaty kolejnej dywidendy z zysku wypracowanego w roku 2017 za około pół roku.

Tak jak wspomniałem wyżej. Traktuję ostatnią przecenę na walorach Euco jako okazję do zwiększenia zaangażowania w jej akcje. Nie ukrywam równocześnie, że liczę na wypłatę dywidendy z zysku wypracowanego w trwającym jeszcze roku pomimo faktu, że drugi kwartał był dla Spółki bardzo słaby.

Wobec powyższego składam zlecenie o następujących parametrach:

Portfel Dywidendowy – zlecenia oczekujące

M.in. dzięki tej transakcji zysk Portfela Dywidendowego ma bić kolejne rekordy 🙂Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here