Naga MarketsOstatni wpis w naszym długoterminowym cyklu Dywidenda=zysk? pojawił się 3 maja. Przekazałem w nim, że zostanie złożone zlecenie zakupu 56 akcji Asseco Business Solutions za łączną kwotę 2 023,86 zł. Zlecenie to zostało zrealizowane już 4 maja.

  • Portfel Dywidendowy w trudnym 2020 roku w dalszym ciągu generuje zysk
  • Otrzymaliśmy dywidendy z Inter rao i Asseco Business Solutions
  • Czy powinniśmy zmienić skład naszego Portfela

Portfel Dywidendowy w dalszym ciągu generuje zysk w trudnym dla akcjonariuszy 2020 roku.

Zysk Portfela Dywidendowego

Jak widzimy na powyższej grafice maj nie był zbyt udanym miesiącem w wykonaniu komponentów Portfela Dywidendowego. A na pewno mógł być zdecydowanie lepszy. W czerwcu sytuacja wróciła do normy, a nasz rachunek w pierwszej połowie miesiąca wygenerował lepszy wynik niż wszystkie główne warszawskie indeksy.

Dywidenda – najważniejsze słowo w naszym cyklu

Od ostatniego wpisu otrzymaliśmy dywidendy z dwóch spółek. Pierwszą z nich był Inter rao, który podzielił się z akcjonariuszami drugą najwyższą dywidendą w swojej historii na GPW. W połączeniu z rosnącym naszym zaangażowaniem w tej litewskiej spółce dało to największą jednorazową dywidendę w historii Portfela Dywidendowego. Z zysku wypracowanego przez Inter rao w 2019 roku ostatecznie otrzymaliśmy 1477 złotych uwzględniając już 4% dodatkowego podatku jaki będziemy musieli zapłacić przy okazji rozliczenia rocznego.

Suma otrzymanych dywidend w 2019 i 2020

Drugą spółką która podzieliła się z nami swoimi zyskami było Asseco Business Solutions. Nie jest to niespodzianka, ponieważ jej akcje zostały zakupione z myślą o zaplanowanej już dywidendzie. Z tytułu naszych udziałów w Asseco Business Solutions otrzymaliśmy 81,80 zł. Bardzo dobrze wygląda już suma otrzymanych w tym roku dywidend, która przebiła już poziom z całego 2019 roku.

Otrzymane dywidendy oraz tradycyjna comiesięczna wpłata na nasz rachunek sprawiły, że posiadamy 1 984 złote wolnej gotówki na zakup nowych akcji. Czy Waszym zdaniem aktualnie są na rynku interesujące dywidendowe propozycje?

Czy powinniśmy się pożegnać z którąś spółką Portfela Dywidendowego?

Skład Portfela Dywidendowego

Aktualnie na naszym rachunku znajduje się 9 spółek, z czego trzy z znaczącym udziałem przekraczającym 10%. Po przeciwnej stronie stoją również trzy spółki, których udział w Portfelu dywidendowym z czasem malał, a obecnie wynosi poniżej 3%. Są to British Automotive Holding, Echo Investment i Skarbiec Holding. O ile druga i trzecia z wymienionych spółek generują zyski i jest szansa, ze jeszcze w tym roku wypłacą dywidendy to w przypadku British Automotive Holding nie możemy o tym mówić.

Czy akcje British Automotive Holding powinny zostać sprzedane?

British Automotive Holding to spółka, która znalazła się po raz pierwszy w Portfelu Dywidendowym 9 kwietnia 2018 roku. Nasze zaangażowanie w jej akcje zostało zwiększone 18 lutego 2019 roku. Żeby dowiedzieć się więcej na temat obszaru działalności British Automotive Holding proponuję wrócić do tego wpisu.

Fragment raportu kwartalnego British Automotive Holding

Zgodnie z ostatnim dostępnym raportem obejmującym działalność w pierwszych trzech kwartałach 2019 roku zysk netto Grupy Kapitałowej spadł o 98,8% do 261 tys. złotych wobec 24 420 tys. złotych w analogicznym okresie 2018 roku. Jest to wartość oscylująca około 0,01 zł na akcję. Tak niski poziom zysku netto połączony z zawieszeniem polityki dywidendowej zgodnie z uchwałą Zarządu Spółki z dnia 13 sierpnia 2018 roku oraz znikomym udziałem British Automotive Holding w Portfelu Dywidendowym sprawia, że postanowiłem sprzedać posiadane przez nas akcje Spółki. Ruch ten nie będzie miał znaczącego wpływu dla bieżącej wyceny Portfela, a pozwoli się skupić na innych, niewątpliwie ciekawszych walorach dostępnych na Giełdzie Papierów Wartościowych.

Obecnie chyba jedynym argumentem za pozostawieniem British Automotive Holding w Portfelu Dywidendowym mógłby być fakt, że podejmując tę decyzję opieram się na bardzo starych danych. Oczywiście można poczekać z ostateczną decyzją do 30 czerwca, czyli dnia w którym zaplanowana jest publikacja raportu rocznego za 2019. Jednak w mojej opinii nie jest on w stanie zmienić negatywnego obrazu Spółki jaki obecnie możemy obserwować.

Zlecenie sprzedaży British Automotive Holding będzie mieć następujące parametry:

Zlecenia oczekujące

Macie jakieś propozycje nowych spółek, którymi można zasilić skład Portfela Dywidendowego? Czy może powinniśmy zwiększyć nasz zaangażowanie np. w Echo Investment lub Skarbiec Holding? Tradycyjnie czekam na Wasze sugestie przekazywane w komentarzach bezpośrednio pod tym wpisem oraz poprzez stronę Gospodarka24.

Zapraszam również do lektury innych wpisów dotyczących zbliżających się dywidend, które najłatwiej znaleźć na tej stronie lub na Gospodarka24.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here