Naga MarketsKiedy 14 grudnia pisałem artykuł (można go przeczytać tutaj), w którym pojawiła się dyspozycja sprzedaży całego pakietu akcji Echo Investment wyraziłem przypuszczenie, że cena po odcięciu dywidendy spadnie do około 5,20 zł. Kurs nie dotarł jeszcze do tego poziomu, a piątkowe zamknięcie to 5,37 zł. Podczas sesji było jeszcze bliżej, bo cena spadła do 5,30 zł.

Echo Investment - wykres dzienny
Echo Investment – wykres dzienny

Na wykresie widać, że notowania Echo Investment zmierzają do strefy wsparcia zlokalizowanej na poziomie 5,09-5,22 zł. Od momentu sprzedaży nie zmieniło się natomiast nic w sytuacji fundamentalnej spółki.

Te artykuły również Cię zainteresują
W związku z powyższym będę chciał kupić 200 akcji Echo po cenie 5,20 zł. Nie wykorzystam w ten sposób jednak całej gotówki jaką mogę przeznaczyć na zakupy w tym momencie.

Drugą spółką jaką chciałbym przybliżyć w świątecznym wpisie jest Dektra. Pierwszy raz w Portfelu Dywidendowym zetknęliśmy się z nią w kwietniu 2016 roku (Zachęcam do odświeżenia sobie tego wpisu). Wtedy to nie zdecydowałem się zakupić Dektry. Powodem była dla mnie zbyt wysoka cena. Teraz znajduje się ona 16% niżej, a zysk netto spółki po 3 kwartałach jest przeszło 5% wyższy niż w analogicznym okresie 2015 roku. Taki układ daje pewien bufor bezpieczeństwa.

Dektra - zysk netto
Dektra – zysk netto
Dektra - podział działalności spółki na sektory
Dektra – podział działalności spółki na sektory

Działalność spółki skierowana jest do trzech działów gospodarki narodowej kraju – są to: budownictwo, rolnictwo i przemysł. Budownictwo tradycyjnie jest najważniejszym z nich, jednak w ostatnim roku doszło też do istotnych zmian. Udział budownictwa w portfelu spółki spadł z 83% do 61%. Na znaczeniu zyskało za to rolnictwo i przemysł. Odpowiednio mówimy tu o wzroście z 14% do 23% oraz z 3% do 16%. Znacząco zwiększyła się więc dywersyfikacja portfela przychodów spółki, co powinno skutkować ich większą stabilnością, a słabsza koniunktura w jednym z trzech sektorów działalności Dektry będzie mieć mniejszy wpływ na całość wyników.

W dalszym ciągu aktualna jest polityka dywidendowa spółki, która zakłada dzielenie się z akcjonariuszami nawet całością wypracowanego zysku. W ostatnich 4 latach wskaźnik ten przekraczał nawet 100%. W raporcie bieżącym z 12 grudnia podano, że w 2017 roku Zarząd zarekomenduje wypłatę dywidendy w wysokości 1 159 200 zł, co stanowi 1,05 zł na akcję. Przy obecnym kursie dałoby to stopę dywidendy na poziomie  przekraczającym 11%. Całość środków przeznaczonych na ten cel ma pochodzić z zysku wypracowanego w 2016 roku.

Dektra - wykres dzienny
Dektra – wykres dzienny

Na wykresie widać, że notowania Dektra nie cechują się ogromną zmiennością kursu, a kapitał w nią zainwestowany powinien zachowywać się stabilnie na przestrzeni całego roku.

Również w tym przypadku postanawiam złożyć zlecenie kupna akcji o parametrach podanych w tabeli poniżej.

Zlecenia oczekujące
Zlecenia oczekujące

W sumie na zakupy przeznaczamy więc kwotę 2 332,75 zł, czyli prawie całość wolnej gotówki.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here