Naga MarketsTo był bardzo ciekawy tydzień z punktu widzenia Portfela Dywidendowego. Tydzień zakończony niestety stratą. Tydzień, w którym poznaliśmy kolejny raport z działalności spółki wchodzącej w skład Portfela. Tydzień rozpoczęty jeszcze w poprzedni weekend, kiedy publikowałem zlecenie sprzedaży akcji Gwaranta.
Skład Portfela Dywidendowego

Parametry transakcji zostały ustawione dobrze i została ona szybko zrealizowana. Ostatecznie sprzedaliśmy 122 akcje Gwaranta po 3,60 zł za sztukę. Po odprowadzeniu prowizji na konto wpłynęło 436,20 zł, czyli o 35,48 zł więcej niż zainwestowano. Dodatkowo (po odprowadzeniu podatku) z dywidendy uzyskaliśmy 56,56 zł. Łącznie zarobiliśmy na transakcji 92,04 zł, co dało stopę zwrotu na poziomie 23%.

W środę spółka Interaolt podała, że raport roczny zostanie opublikowany w piątek, 24 lutego. Stało się to już po zakończeniu notowań i inwestorzy nie mieli jeszcze okazji zareagować na dość słabe sprawozdanie.

 

Interaolt – zysk netto

Cały 2016 rok był dla litewskiej spółki trudny. Działo się tak głównie z dwóch powodów. Były to średnio niskie i mocno zmienne ceny energii elektrycznej i złe warunki meteorologiczne. Dobrą informacją jest zwiększenie bazy klientów i zwiększanie wolumenu handlu energią elektryczną. W IV kwartale 2016 tendencja ta dotyczyła wszystkich krajów, w których działa spółka.

Interaolt – wykres dzienny

W najważniejszej jednak dla nas statystyce mamy spadek zysku netto do 9 261 tys. euro z 18 818 tys. euro rok wcześniej. Oznacza to, że Interaolt zarobiła 0,46 euro na akcję. Zakładając, że spółka przeznaczy dla akcjonariuszy podobną część zysku jak rok wcześniej, a kurs EUR/PLN pozostanie na niezmiennym poziomie możemy się spodziewać dywidendy w okolicach 1,70 zł na akcję. Przy obecnym kursie oznaczałoby to stopę dywidendy równą 11,5%. Rok temu zakładałem, że wynik ten będzie lepszy, ale nie jest też on tragedią i nie rujnuje w znaczny sposób planów Portfela.

W ostatnim tygodniu cały Portfel Dywidendowy zaliczył lekki krok w tył. Był to pierwszy w 2017 roku tydzień zakończony stratą. Wyniosła ona blisko 140 złotych, czyli 1,95% aktualnej jego wartości.

Tygodniowa Zmienność Portfela Dywidendowego

Ten słaby rezultat zawdzięczamy w największym stopniu trzem spółkom, które generowały stratę większą niż 30 złotych. Były to Dektra, Echo Investment i Pro-log. Jedyne akcje, które w czasie ostatnich pięciu sesji miały dodatnią zmianę kursu to GPW. Niestety wzrost ich wartości o 0,29% dał nam zarobić zaledwie 1,40 zł. 🙂

Również dla samego WIG20 ostatni tydzień był bardzo ciekawy. Po sennym poniedziałku, wtorek przyniósł ponad 2,5% wzrost indeksu blue chips. Środa i czwartek to uspokojenie atmosfery i stopniowe „skubanie” nowych maksimów trendu. Piątek to już zwrot o 180 stopni i spadek indeksu o blisko 2%. I choć dorobek całego tygodnia to wzrost WIG20 o ponad 1% to opór wyznaczony kilka tygodni temu dalej pozostaje w grze, a pierwsza potyczka na tym poziomie zakończyła się górnym cieniem na wykresie tygodniowym i potwierdzeniem jego istnienia.
WIG20 – wykres tygodniowy

Po sprzedaży akcji Gwaranta i ostatniej miesięcznej wpłacie w Portfelu znalazło się trochę wolnej gotówki, którą warto przeznaczyć na zakup akcji. Szczególnie biorąc pod uwagę, że zbliżamy się do okresu, w którym coraz więcej spółek będzie podawać do publicznej wiadomości informacje o planowanym podziale zysków wypracowanych w 2017 roku.

Pod jednym z postów na stronie Gospodarka24 pojawiły się ostatnio dwie propozycje spółek, którymi warto zasilić Portfel Dywidendowy. Są to Orbis i Komputronik. To właśnie te dwie spółki przeanalizuję jako pierwsze. Najważniejszym kryterium pozostaje oczywiście to czy spółka regularnie dzieli się z akcjonariuszami zyskiem. Przypomnę, że w cyklu Dywidenda = zysk oczekujemy, że opisywane spółki będą cechować się stopą dywidendy na poziomie minimum 5%.

Oczywiście liczę też na kolejne propozycje do Portfela Dywidendowego. 🙂tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here