Naga MarketsPo tygodniowej przerwie związanej z FxCuffs wracamy do analizy Portfela Dywidendowego. Od ostatniego wpisu w cyklu Dywidenda = zysk? na GPW przeważają niedźwiedzie.

Po kilkunastu tygodniach dynamicznych wzrostów na warszawskim parkiecie na dobre rozgościła się korekta. Indeks grupujący największe i najbardziej płynne spółki notowane w Warszawie stracił w dwa tygodnie 5,27% w cenach zamknięcia. W przypadku MWIG40 sytuacja wygląda trochę inaczej, gdyż tutaj od osiągnięcia szczytu minął już miesiąc. Aktualnie indeks znajduje się 3,77% poniżej maksimum z 2 marca. SWIG80 zachowuje się najmocniej z głównych warszawskich indeksów. Po osiągnięciu maksimum 6 marca najmniejsze spółki weszły w trend boczny, a 28 marca udało się lekko podbić wspomniany wcześniej szczyt. Korekta prowadzona w ten sposób jednoznacznie świadczy o sile byków w tym obszarze. Aktualnie SWIG80 jest zaledwie 0,84% poniżej niedawnego maksimum.

Wracając do Portfela Dywidendowego…

Zysk Portfela Dywidendowego
Ostatnie dwa tygodnie były umiarkowanie dobre. Na przestrzeni ostatnich 10 sesji jego wartość wzrosła o 1,26%. Wśród jego komponentów spółką, która miała największy wpływ na losy Portfela okazał się Euro-tax, który zdrożał po wcześniejszej przecenie. Wzrost o blisko 12% przełożył się na zysk równy 151 złotych. Zysk przyniosły nam także Dektra, Euco i Pro-log. Nie były to jednak wartości w znacznym stopniu przykuwające uwagę. W przeciwną stronę Portfel Dywidendowy ciągnęły także cztery spółki, a najmocniej Interaolt, której wartość spadła o blisko 7,5%. Ten słaby wynik przełożył się na stratę równą 51 złotych. Z jeszcze większą procentowo przeceną mieliśmy do czynienia na akcjach ABC Daty, która straciła przeszło 12% swojej kapitalizacji. Z uwagi na niewielkie zaangażowanie Portfela Dywidendowego w spółkę przełożyło się to na stratę 36 złotych. ABC Data jest zdecydowanie naszą najsłabszą inwestycją, na której tracimy aktualnie 34% zainwestowanego kapitału.

Ostatnie dwa tygodnie upłynęły pod względem kilku komunikatów. Szczególnie aktywna w tym gronie była właśnie ABC Data. Zaczęło się w poniedziałek 20 marca kiedy poznaliśmy słabsze od oczekiwań wyniki spółki z działalności w 2016 roku.

Te artykuły również Cię zainteresują
ABC Data – Zysk netto

Ostatecznie zysk netto ABC Daty spadł w całym roku o 63%. Stało się to przy symbolicznym wzroście przychodów spółki. Słaby wynik na poziomie zysku netto spowodowany był w największym stopniu wzrostem kosztów sprzedaży z 166 mln zł w 2015 do 191 mln zł w 2016 roku. W mojej opinii to jest obszar, któremu spółka musi przyjrzeć się znacznie dokładniej w przyszłości.

ABC Data – Wykres dzienny

Dzień później na rynek wpłynął komunikat, że Zarząd ABC Daty zarekomenduje następujący podział zysku osiągniętego w 2016 roku. 5 mln zł miałoby zostać przeznaczone na nabycie akcji własnych w maksymalnej ilości 2 500 000 sztuk przy cenie maksymalnej wynoszącej 2,57 zł i minimalnej 1 zł. Całość operacji miałaby się zakończyć nie później niż 30 czerwca 2018 roku. Wg komunikatów nabyte akcje własne miały by służyć do: dalszej odsprzedaży akcji własnych, w tym, w procesach przejęcia i akwizycji, w szczególności odsprzedaży dokonywanej na rzecz udziałowców/akcjonariuszy w przejmowanych podmiotach w zamian za udziały/akcje tych podmiotów, lub w ramach realizacji zobowiązań Spółki wynikających z programów motywacyjnych Spółki lub umorzenia Akcji Własnych i obniżenia kapitału zakładowego ABC Data S.A. Pozostała część zysku wypracowanego w 2016 roku miałaby zostać przeznaczona na kapitał zapasowy Spółki, w celu utrzymania optymalnego poziomu środków własnych i finansowania kapitału obrotowego oraz dalszego rozwoju organicznego Grupy. Oczywiście nic nie jest przesądzone, a rekomendację Zarządu musi zatwierdzić WZA.

Z wypowiedzi Prezes ABC Daty, pani Ilony Weiss wynika, że w 2017 roku spółka skupi się głównie na poprawie marży, EBITDA i cash flow. Nie należy się natomiast spodziewać, że w znaczący sposób wzrośnie udział na polskim rynku, który na koniec 2016 roku przekroczył 25%.

24 marca na rynek trafił jeszcze jeden komunikat ze spółki. Podano w nim, że Prezes Ilona Weiss nabyła 125 502 sztuki akcji ABC Daty po średniej cenie 1,99 zł.

Sądzicie, że powinniśmy sprzedać ABC Datę, bo istnieje spore ryzyko niewypłacenia dywidendy? Czy może dokupić, bo kupuje Prezes Spółki, która ma prawo wiedzieć więcej o jej sytuacji finansowej i perspektywach na najbliższe miesiące?

Druga połowa marca to też raport roczny z działalności Dektry. Wobec przedstawionego wcześniej raportu za IV kwartał nie był on jednak dla nikogo zaskoczeniem. Można w nim zobaczyć następujące wykresy przedstawiające zysk netto spółki w kolejnych latach oraz poziom przychodów.

Dektra – Przychody i zysk netto

Choć dynamika wzrostu w znacznym stopniu zmalała to powyższe parametry utrzymują się na zadowalających nas poziomach. Nie doszukałem się natomiast nowych komunikatów odnośnie planowanej dywidendy więc aktualna wydaje się rekomendacja wypłaty 1,05 zł na każdą akcję.

Na koniec wracając do WIG20 i jego perspektyw na najbliższe tygodnie…
WIG20 – Wykres tygodniowy

Na wykresie tygodniowym widzimy dwie czarne świece i utratę poziomu 2200 punktów. Zostało to osiągnięte przy spadających obrotach. Zmierzamy w kierunku 2100, gdzie znajduje się istotny poziom Fibonacciego?Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here