Naga MarketsZgodnie z harmonogramem przedstawionym na początku roku, swoje wyniki z działalności w pierwszym kwartale 2016 roku zaprezentował dziś Euro-tax. Pokryło się to czasowo z dniem, w którym na nasze konto wpłynęła kolejna wpłata w wysokości 400 zł. Czy po prezentacji dzisiejszego raportu można myśleć o zwiększeniu zaangażowania w akcje Euro-tax?

Skład portfela dywidendowego
Skład portfela dywidendowego

W naszym portfelu mamy dokładnie 409,88 zł wolnej gotówki. 24 maja na koncie znajdzie się dywidenda z Interaolt i możemy z kolejnymi zakupami wstrzymać się do tego czasu lub kupić coś już teraz. I właśnie pod tym kontem przyglądałem się dziś raportowi z działalności w pierwszym kwartale Euro-tax.

Te artykuły również Cię zainteresują
Euro-tax.pl - Fragment skróconego skonsolidowanego rachunku zysków i strat
Euro-tax.pl – Fragment skróconego skonsolidowanego rachunku zysków i strat

W najważniejszym dla nas fragmencie skonsolidowanego rachunku zysków i strat mamy diametralną zmianę. Spółka, która w pierwszych trzech miesiącach roku 2015 miała 339 tys. zł straty w analogicznym okresie roku 2016 wygenerowała 504 tys. zł zysku. Łatwo można policzyć, że wynik jest lepszy o 843 tys. zł, czyli prawie 0,17 zł na akcję. Za tak dynamiczny skok zysku netto stoi znaczny wzrost wartości przychodów. W pierwszym kwartale tego roku wyniósł on 3 003 tys. zł, wobec 1 789 tys. zł rok wcześniej. Oznacza to ich poprawę o przeszło 67%.

Euro-tax.pl - Wykres dzienny
Euro-tax.pl – Wykres dzienny

Te jednoznacznie dobre wyniki zostały ciepło przyjęte przez inwestorów. Akcje Euro-tax zdrożały podczas poniedziałkowej sesji o 4,74% podtrzymując w ten sposób trend wzrostowy, w którym się znajdują. Sytuacja jeszcze mocniej wygląda kiedy spojrzymy na szerszy zakres czasu. Od początku roku spółka zdrożała o 47%, a biorąc pod uwagę okres ostatnich 12 miesięcy otrzymamy wzrost o 115%. Czy spółka nie jest dla nas za droga?

Euro-tax.pl - Zysk netto w kolejnych kwartałach
Euro-tax.pl – Zysk netto w kolejnych kwartałach

Żeby odpowiedzieć na to pytanie wrócę do poprawianego zysku netto i założeń naszego portfela dywidendowego oraz rekomendacji Zarządu spółki co do wysokości wypłacanej dywidendy za rok 2015. Z opublikowanych informacji wynika, że w tym roku na dywidendę powinno zostać przeznaczone 2,7 mln zł, czyli 0,54 zł na akcję. Przy aktualnej cenie daje to stopę dywidendy w okolicach 12,8%.

Dla naszych analiz dostępne są też miesięczne raporty z działalności spółki. Można w nich wyczytać, że kwiecień, jak i połowa maja były równie udane, a wyniki powinny być w dalszym ciągu poprawiane.  Ponieważ portfel dywidendowy cechuje się długim horyzontem inwestycyjnym to dla odpowiedzi na pytanie: „Czy spółka nie jest dla nas za droga?” spokojnie mogę postarać się oszacować przyszły poziom dywidendy. Do tego celu przyjmę, że w kolejnych kwartałach zostaną minimum wyrównane wyniki z 2015 roku (chociaż osobiście spodziewam się ich przebicia). Biorąc pod uwagę poprawę wyniku o 0,17 zł i 0,54 zł, które prawdopodobnie otrzymamy w postaci dywidendy w tym roku oraz utrzymanie wyników w kolejnych trzech kwartałach to przy rozmowach o podziale zysku wypracowanego w 2016 roku możemy oscylować w okolicach kwoty 0,70 zł. Przy obecnym kursie dawałoby to stopę dywidendy równą 16,7%!

Czy spółka nie jest dla nas za droga?

Patrząc na poziom dywidend jakich można się spodziewać z Euro-tax spółka jest tania. Dlatego składamy zlecenie kupna 98 akcji z limitem 4,11 zł.

Zlecenia oczekujące
Zlecenia oczekujące

Jeśli ktoś nie zna dotychczasowej historii portfela dywidendowego, to może łatwo uzupełnić wiedzę oglądając krótką animację. 😉Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here