Naga MarketsOstatni tydzień w wykonaniu Portfela Dywidendowego wkomponował się w zachowanie całej warszawskiej giełdy, na której początek tygodnia zwiastował możliwość ataku na szczyty trendu wzrostowego zarówno w przypadku MWIG40 jak i WIG20. Jednak w piątek okazało się, że oba indeksy tydzień zakończą na minusie. Ostatecznie WIG20 stracił 0,31% i od maksimów hossy dzieli go odległość większa niż 3%. Natomiast MWIG40 spadł o 0,39%. W tym przypadku jednak maksima hossy z końcówki czerwca pozostają na wyciągnięcie ręki. Oddzielną historię pisze za to SWIG80, który systematycznie pogłębia korektę trendu wzrostowego. Indeks małych spółek podczas ostatnich pięciu sesji stracił 1,38% i znalazł się na poziomach najniższych od lutego tego roku. Jest to zdecydowanie najsłabszy z głównych warszawskich wskaźników, a od maksimów trendu wzrostowego dzieli go już odległość przekraczająca 5%.

Zysk Portfela Dywidendowego

W tym świetle zachowanie Portfela Dywidendowego, który stracił 0,34% wartości trzeba ocenić dość neutralnie. Patrząc na konkretne spółki wchodzące w jego skład przyznać jednak trzeba po raz kolejny, że większość z nich niestety traciła na wartości.

Te artykuły również Cię zainteresują
Największy wpływ na aktualną wycenę Portfela miało odcięcie dywidendy z Kogeneracji. To wydarzenie sprawiło, że kapitalizacja spółki spadła o 7,13% i doprowadziło do spadku wartości naszego rachunku o przeszło 52 złote. Przypomnę, że dywidenda z Kogeneracji na nasz rachunek zostanie wypłacona 9 sierpnia.

Kogeneracja – wykres dzienny

Drugi tydzień z rzędu na wartości traciła także Dektra. Ze względu na duże zaangażowanie Portfela Dywidendowego w akcje tej Spółki z Torunia jej spadek o 1,87% spowodował obniżenie wartości naszego rachunku o 49 złotych. We wtorek Dektra podała w komunikacie, że Sąd Rejonowy w Toruniu zarejestrował zmiany w statucie Spółki. Dotyczą one punktu, który mówi o osobach mogących reprezentować Spółkę. Całość krótkiego komunikatu można przeczytać tutaj. Oczywiście fakt ten nie powinien mieć wpływu na zachowanie się ceny akcji Dektry.

Dektra – wykres dzienny

Podczas ostatnich pięciu sesji mocniej na wartości straciło również Euco. Kapitalizacja spółki spadła o 4,67%, a Portfel Dywidendowy zanotował związany z tym spadek wartości o 32 złote.

Euco – wykres dzienny

Na wykresie notowań Euco widzimy, że ostatnie spadki spowodowały wyjście ceny na nowe roczne minima.

Przypomnę, że Spółka planuje przedstawić raport półroczny 31 sierpnia i do tego czasu prawdopodobnie przyjdzie nam czekać na informacje mogące rzucić nowe światło na jej aktualną sytuację.

Powyższe straty mocno redukowało Echo Investment. Od ostatniego piątku wartość tej spółki branży deweloperskiej wzrosła co prawda jedynie o 0,53% i pozwoliło to na wzrost wartości Portfela Dywidendowego o 6 złotych. Jednak po zsumowaniu tego wzrostu z planową wypłatą dodatkowej dywidendy z zysku wypracowanego w 2016 roku wartość Portfela wzrosła za sprawą Echo o 87 złotych.

Echo Investment – wykres dzienny

Echo Investment to spółka, która w bardzo hojny sposób podzieliła się z akcjonariuszami zyskiem wypracowanym w 2016 roku. Jeszcze w grudniu 2016 Zarząd Spółki podjął decyzję o wypłacie zaliczki na poczet dywidendy za 2016 rok. Została ona przekazana akcjonariuszom w dwóch transzach. Pierwsza w wysokości 0,69 zł, a druga 0,16 zł na akcję. Kiedy wydawało się, że na tym sprawa podziału zysku zostanie zamknięta, główny akcjonariusz Spółki na kilka dni przed Walnym Zgromadzeniem Akcjonariuszy zdecydował o zmianie projektu uchwały o podziale zysku za 2016 rok. W wyniku tej decyzji oprócz zaliczki na dywidendę w łącznej wysokości 0,85 zł na akcję Echo Investment wypłaciło dodatkową dywidendę w wysokości 0,50 zł na akcję.

Według komunikatów sprzed Walnego Spółka chce z zysku wypracowanego w 2017 roku wypłacić w postaci dywidendy kwotę 0,50 zł na każdą akcję. O ile w świetle wypłaconej dodatkowej dywidendy plany te pozostają aktualne w dalszym ciągu, to niewykluczone, że zostanie to zrealizowane w postaci zaliczki na dywidendę w końcówce roku 2017. Podobnie może być w przypadku ABC Daty, a ze względu na przesunięty o sześć miesięcy rok obrotowy Skarbca przełom roku 2017/2018 jest naturalnym okresem, w którym Spółka ta dzieli się zyskiem z swoimi akcjonariuszami.

Oznacza to, że końcówka roku 2017 nie musi być dla Portfela Dywidendowego martwym okresem. 🙂Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here