Naga MarketsZa nami drugi spadkowy tydzień w 2017 roku. Portfel Dywidendowy tracił w rytm osuwających się głównych indeksów GPW. Ostatecznie spadek wyniósł 1,5% co odpowiada kwocie 107 złotych. W tym samym czasie indeks WIG20 stracił 1,48%, MWIG40 2,58%, a SWIG80 0,83%. Widać, że wynik Portfela Dywidendowego nie odstaje od odchyleń głównych warszawskich indeksów.
Zysk Portfela Dywidendowego

Największy wpływ na spadek wartości Portfela miał w tym tygodniu ruch Euro-tax, który stracił 2,8%. Ze względu na ponad 20% zaangażowanie spółki w Portfelu Dywidendowym ruch ten odpowiadał kwocie przeszło 44 złotych. Niewiele mniej, bo 42 złote straciliśmy dzięki litewskiej spółce Interaolt. W tym przypadku jednak, konieczny był spadek jej wartości o blisko 6%.

ABC Data – wykres dzienny

Spory procentowy spadek wartości akcji mieliśmy na ABC Dacie, która w poniedziałek przełamała linię krótkoterminowego trendu wzrostowego. Od ubiegłego piątku ABC Data straciła 3,4%. W przypadku Portfela Dywidendowego oznacza to stratę w wysokości blisko 11 zł.Jedyną spółką, która na przestrzeni ostatnich pięciu sesji pozytywnie wpłynęła na wartość Portfela Dywidendowego była Dektra. Jej akcje zyskały 2%, co przełożyło się na wzrost wartości Portfela o 28 złotych.

Ubiegły tydzień to też zmiana tendencji z którą mieliśmy do czynienia w przypadku indeksu SWIG80. Na wykresie tygodniowym widzimy, że ostatni raz indeks stracił na wartości w tygodniu zakończonym 2 grudnia 2016 roku. Od tego czasu mogliśmy obserwować rajd byków podczas którego indeks do szczytu wyznaczonego we wtorek zyskał blisko 19%.

SWIG80 – wykres tygodniowy

Kształt ostatniej świecy nie wygląda bardzo źle, jednak dotarliśmy do momentu, w którym trzeba dokładniej niż zwykle przyglądać się zachowaniu rynku. Negatywny obraz ostatnich sesji może zostać szybko zamazany – poprzez wyjście wskaźnika obrazującego zachowanie się małych spółek powyżej wtorkowego maksimum.

Wracając do Portfela Dywidendowego…

Blisko 12% jego wartości stanowi aktualnie gotówka, którą chciałbym przeznaczyć na zakup nowych akcji.

Skład Portfela Dywidendowego

Pod ostatnim wpisem pojawiła się propozycja kupna do Portfela Dywidendowego Euco Europejskie Centrum Odszkodowań. Ta spółka zarejestrowana w Legnicy pomaga poszkodowanym uzyskać odszkodowanie z ubezpieczenia OC sprawcy wypadku lub z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Większość spraw prowadzonych przez Euco dotyczy wypadków komunikacyjnych, jednak spółka zajmuje się także innymi zdarzeniami. Aktualnie Euco działa na terenie Polski, Czech, Słowacji, Węgier i Rumunii. Na Giełdzie Papierów Wartościowych zadebiutowało 29 grudnia 2010 roku i od tego czasu regularnie dzieli się z akcjonariuszami wypracowanym zyskiem.

Euco – zysk netto

Zysk netto Euco w pierwszych trzech kwartałach 2016 roku był znacznie wyższy niż w analogicznym okresie roku 2015. W okresie od stycznia do września 2016 spółka zarobiła blisko 21,5 mln złotych wobec prawie 16,5 mln złotych rok wcześniej. Zysk netto w tym okresie wzrósł więc o przeszło 30%. Istotnym faktem jest też to, że z wzrostem tym mamy do czynienia w każdym kwartale 2016 roku i nie jest on zjawiskiem jednorazowym.

Euco – wykres dzienny

Tych pozytywnych zmian nie widać na wykresie spółki. Jej kapitalizacja jest niższa o 18,5% niż rok temu! W ubiegłym roku Euco w postaci dywidendy wypłaciło kwotę niemal 20,05 mln złotych, czyli 3,58 zł na akcję. Dała ona stopę dywidendy na poziomie 8%. Jeśli wyniki za IV kwartał 2016 nie będą istotnie słabsze niż rok wcześniej i spółka na dywidendę przeznaczy podobnie jak ostatnio, blisko 90% zysku możemy spodziewać się, że na każdą akcję przypadnie w postaci dywidendy kwota powyżej 4 złotych. Dywidenda o takiej wartości oznaczałaby stopę dywidendy na poziomie 10,9%.

Kupujemy! I czekamy na skonsolidowany i jednostkowy raport roczny za 2016, który zostanie opublikowany 14 marca 2017 roku, czyli już w najbliższy wtorek.

Zlecenia oczekujące

Jak zawsze zapraszam na stronę Gospodarka24, z której najszybciej można dowiedzieć się o wszystkim co dotyczy Portfela Dywidendowego.

Do napisania artykułu korzystałem z informacji znalezionych na stronie: https://euco.pl/.Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

5 KOMENTARZE

 1. Ops, mój błąd, Griffin Premium RE – zarejestrowana w Holandii spółka typu Reit.

  “Z informacji publikowanych przez Griffin Premium RE wynika, że spółka ma jasną i przejrzystą strategię działania. Planuje regularnie wypłacać akcjonariuszom około 65% wyniku z działalności operacyjnej, pomniejszonego o koszty finansowania oraz w miarę możliwości inwestować w nowe, atrakcyjne lokalizacje i rozbudowywać portfel.”
  Źródło”strefainwestorów.pl”

  prospekty emisyjne na http://www.griffin-premium.com

  pozdrawiam, H.

 2. Zawsze jakieś są, chodzi tylko o ich skalę.

  Poprawianie wyników r/r w trzech kwartałach wygląda dla mnie jednoznacznie dobrze. A cena niżej niż rok wcześniej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here