Naga MarketsOstatni tydzień to ponownie nienajlepszy okres dla posiadaczy akcji notowanych na światowych giełdach. W podobnym rytmie porusza się warszawski parkiet, a indeksy przebijają kolejne wsparcia. Bykom z pomocą przychodzą wyniki spółek (jak to miało miejsce np. w przypadku PEKAO). Istotnym wsparciem dla kupujących były też informacje o możliwym połączeniu PKN Orlen i Lotos. Jednak nawet te mocne atuty jakie niewątpliwie posiadali grający na wzrosty nie uchroniły ich przed drastycznymi spadkami. W przeciągu ostatniego tygodnia WIG20 stracił 3,82%, MWIG40 3%, a SWIG80 1,49%. Na tym tle strata Portfela Dywidendowego wynosząca 0,14% wygląda wręcz bardzo dobrze.

W minionym tygodniu odbyła się też ostatnia sesja lutego. Również w tym rankingu Portfel Dywidendowy pokazuje swoją przewagę nad głównymi warszawskimi indeksami. Doskonale pokazuje to zestawienie widoczne poniżej.

Te artykuły również Cię zainteresują
Wyniki Portfela Dywidendowego

Od ostatniego wpisu w cyklu Dywidenda = zysk? do naszego Portfela zakupiliśmy 68 akcji Pro-loga, po 13,30 zł za sztukę. Na transakcję wydaliśmy 907,93 zł wraz z prowizją w wysokości 3,53 zł. Aktualnie skład Portfela Dywidendowego kształtuje się następująco:

Skład Portfela Dywidendowego

Tak dobre zachowanie się Portfela Dywidendowego w ostatnich dniach zawdzięczamy przede wszystkim dwóm spółkom. Myślę tu o Eurotelu i Interaolt.

Pierwsza z nich zdrożała podczas ostatnich dwóch tygodni o 7,79%, co wpłynęło na wzrost zysku Portfela o 81 złotych.

Eurotel – wykres dzienny

Jak widzimy na powyższym wykresie kupujący skutecznie rozprawili się z luką bessy powstałą w dniu odcięcia dywidendy. Oczywiście chyba nikomu nie muszę tłumaczyć, że bardzo lubimy takie obrazki. Kurs akcji Eurotel kontynuuje trend wzrostowy i w szybkim tempie zbliża się do historycznych maksimów wyznaczonych w listopadzie 2007 roku, kiedy to za jedną akcję płacono 25,12 zł.

W mocy pozostaje rekomendacja analityków Domu Maklerskiego BOŚ Banku z początku grudnia ubiegłego roku. W swoim raporcie eksperci DM BOŚ wycenili jedną akcję Eurotelu na 30,30 zł, czyli o przeszło 20% wyżej niż rynek na piątkowym zamknięciu sesji.

Zgodnie z styczniowym komunikatem Eurotel wyniki roczne zaprezentuje 26 kwietnia. Do tego wydarzenia pozostało więc jeszcze prawie 2 miesiące. Myślicie, że wzrosty potrwają jeszcze przez tak długi okres czasu?

Drugą firmą, którą wymieniłem powyżej, a która ma za sobą udany okres jest Interaolt. Na przestrzeni ostatnich dwóch tygodni akcje tej litewskiej spółki podrożały o 1,98%, co zwiększyło zysk Naszego Portfela o 50 zł.

Interaolt – wykres dzienny

Na wykresie notowań Spółki widzimy, że cena coraz mocniej wchodzi w zakres luki bessy powstałej w dniu odcięcia dywidendy.

Interaolt – rachunek zysków i strat

Ostatnie wzrosty są kontynuowane po opublikowanym 23 lutego raporcie rocznym za okres zakończony 31 grudnia 2017 roku. Wynika z niego, że zysk netto Interaolt wzrósł w IV kwartale 2017 o 17% r/r do 2,78 mln euro wobec 2,37 mln euro w analogicznym okresie rok wcześniej i równocześnie spadł w całym 2017 roku o 3% do poziomu 8,97 mln euro wobec 9,26 mln euro w 2016 roku. Choć w całym roku 2017 zysk netto spadł, to od trzech kwartałów obserwujemy poprawę wyników, a taki stan pozwala z optymizmem patrzeć na najbliższą przyszłość.

Z opublikowanych wyników dowiadujemy się, że zysk netto w roku 2017 na każdą akcję wyniósł 0,45 euro. Biorąc pod uwagę doświadczenie z ostatnich lat, politykę dywidendową Spółki, aktualny kurs EURPLN i oczywiście zysk netto można spodziewać się dywidendy na poziomie około 1,70 zł na każdą akcję. Przy aktualnym kursie dałoby to stopę dywidendy na poziomie ~13%. Oczywiście na chwilę obecną to tylko czyste spekulacje, ale myślę, że mają one szanse się zmaterializować.

W najbliższym tygodniu ze szczególną uwagą trzeba będzie przyglądać się akcjom Kogeneracji. We wtorek będziemy mieć kumulację dwóch wydarzeń, które mocno oddziałują na kurs w ostatnich dniach. Po pierwsze 6 marca to termin zakończenia przyjmowania zapisów na akcje w wezwaniu, o którym pisałem blisko miesiąc temu. Na chwilę obecną nie odpowiedzieliśmy na to wezwanie i myślę, że tak już pozostanie. Jeśli jednak w ostatniej chwili doszłoby do jakiejś zmiany w tym zakresie zostanie to opublikowane przez stronę Gospodarka24. Drugim wydarzeniem zaplanowanym na 6 marca jest publikacja jednostkowego i skonsolidowanego raportu rocznego za okres 12 miesięcy zakończony 31 grudnia 2017 r. Już wcześniej Spółka podała w komunikacie, że szacuje, że zysk netto jednostki dominującej w 2017 r. wyniósł ok. 131,1 mln zł, a EBITDA ok. 307,4 mln zł.

Na naszym koncie znajduje się aktualnie 410 złotych w gotówce. Myślicie, że ostatnie spadki są dobrym momentem na dokupienie jakichś mocnych akcji? Czy dobry moment na zakupy dopiero nadejdzie? Może macie jakieś dywidendowe propozycje, które jeszcze bardziej wzmocniłyby Portfel Dywidendowy?Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here