Naga MarketsW piątek 15 kwietnia zgodnie z harmonogramem przedstawionym w pierwszym wpisie cyklu na konto naszego portfela dywidendowego trafiła kolejna wpłata w wysokości 400 zł. Pojawiły się w ten sposób nowe środki, za które będziemy chcieli kupić akcje kolejnej spółki. Wyniki portfela są na chwilę obecną bardzo dobre. W pierwszych trzech miesiącach zyskiwaliśmy średnio po 4,3%. Nie należy w tym miejscu odtrąbić wielkiego sukcesu portfela dywidendowego, ale wyniki są bardzo zachęcające i motywujące do dalszej pracy nad jego składem. W szczególności jest to dobrze widoczne w porównaniu z lokatami bankowymi, które bardzo często są alternatywą dla osób chcących oszczędzać, a które dają 2-3% na przestrzeni całego roku. My mamy średnio 4,3% miesięcznie. Oby to trwało jak najdłużej 🙂

Skład portfela dywidendowego
Skład portfela dywidendowego

Chociaż każdy składnik portfela przynosi nam w tym momencie zysk, to szczególnie trzeba patrzeć na Euro-tax, który od momentu zakupu zdrożał już o 19,44% i jest jak na razie główną lokomotywą naszego portfela. Ten solidny wzrost wcale nie oznacza, że teraz kurs musi się zatrzymać. W czwartek spółka opublikowała raport miesięczny, w którym chwali się znacznym wzrostem ilości zrealizowanych umów na zasiłek niemiecki Kindergeld dodając, że jest to najbardziej marżowa usługa w całej Grupie Kapitałowej. Spółka podaje też, że w pierwszym kwartale uzyskała z tego tytułu przychód równy 781 tys. zł wobec 208 tys. zł rok wcześniej. Można więc liczyć, że raport za pierwszy kwartał 2016 będzie dobry.

W portfelu mamy też 410,88 zł wolnej gotówki i trzeba się zastanowić nad jego przeznaczeniem.  Pod ostatnimi artykułami pojawiła się propozycja Pan Przemka głębszej analizy spółki Interaolt. Nie była ona odosobniona, bo w podobnym tonie wypowiadała się Pani Wioletta na Google +.

2016.04.17 - propozycje do portfela

INTER RAO Lietuva (bo taka jest pełna nazwa spółki) jest wiodącym  graczem na rynku energii elektrycznej w regionie bałtyckim i jednym z największych niezależnych dostawców energii na Litwie. Spółka dynamicznie rozwija swoją działalność na rynkach Łotwy i Estonii. W jej zarządzaniu jest jedna z największych w regionie bałtyckim farma wiatrowa, znajdująca się w zachodniej Litwie. Do obszaru działalności zaliczyć też trzeba oprócz krajów bałtyckich także Skandynawię, Rosję, Polskę i Białoruś.

Jednym z długofalowych celów jakie stawia przed sobą spółka jest zwiększenie znaczenia zielonej energii, która doprowadzić ma do redukcji zanieczyszczeń i przeciwdziałaniu zmianom klimatu.

Patrząc na poziom dywidendy jaki inwestorom może zaoferować spółka sytuacja przedstawia się bardzo interesująco. O ile w latach 2013 i 2014 stopa dywidendy oscylowała wokół poziomu 5% to rok 2015 był już pod tym względem znacznie lepszy.  14 maja 2015 wypłacono dywidendę w wysokości 2,28 zł na akcję, co oznaczało stopę dywidendy równą 12,01%. Z komunikatów napływających ze spółki wynika, że w tym roku można spodziewać się jeszcze większego wynagrodzenia dla akcjonariuszy. Z informacji opublikowanych 7 kwietnia wynika, że do podziału dla akcjonariuszy przeznaczone będzie 16,1 mln euro, co oznacza 0,805 euro na akcję (3,45 zł). Przy obecnym kursie oznaczałoby to stopę dywidendy na poziomie 17,3%. Oczywiście decyzja musi zostać potwierdzona przez walne zgromadzenie akcjonariuszy, które zaplanowane jest na 29 kwietnia.

Z punktu widzenia naszego portfela dywidendowego na korzyść spółki przemawia też fakt, że posiada ona ustaloną politykę dywidendową, w której zapisano, że co najmniej 70% zysków powinno być przeznaczone na wynagrodzenie dla akcjonariuszy spółki.

Zysk netto Interaolt w 2014 i 2015 roku
Zysk netto Interaolt w 2014 i 2015 roku

Nie sposób zainwestować swoje pieniądze w jakiekolwiek papiery wartościowe nie patrząc na zysk jaki przynosi spółka. Na powyższym wykresie przedstawiającym zyski netto w kolejnych kwartałach widzimy, że wyniki w każdym kwartale 2015 roku były lepsze niż w analogicznych okresach roku poprzedniego. W całym 2015 roku dało to wzrost zysku netto o przeszło 50%.

Wykres dzienny - Interaolt
Wykres dzienny – Interaolt

Spoglądając na wykres cen akcji Interaolt widzimy, że na przestrzeni ostatniego roku wartość spółki nie uległa znaczącym zmianom. Oczywiście mamy pewne obsunięcie ceny po wypłacie dywidendy, ale jest to całkowicie normalne i typowe dla spółek o mniejszej płynności. W kolejnych miesiącach kurs powrócił do swojej normalnej wartości i w porównaniu do sytuacji sprzed roku mamy wzrost o 4,9%. Z czysto technicznego podejścia do handlu na uwagę zasługują podwyższone w ostatnim czasie obroty akcjami Interaolt.

Podsumowując myślę, że ten jeden z największych dostawców energii elektrycznej na Litwie pasuje do naszego portfela dywidendowego i za namową czytelników decyduję się złożyć zlecenie kupna 20 akcji Interaolt po cenie maksymalnej 20 zł.

Zlecenia oczekujące
Zlecenia oczekujące

Do napisania artykułu korzystałem z informacji dostępnych na stronie https://www.interrao.lt/.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

4 KOMENTARZE

  1. Już kilka takich spółek było w tym cyklu. Na chwilę obecną środki w portfelu są mocno ograniczone więc nie możemy kupować wszystkiego co byśmy chcieli 😉 Ale nie wykluczam, że do niektórych spółek będziemy w przyszłości wracać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here