Naga MarketsSezon dywidendowy rozkręca się na dobre również dla naszego Portfela. Za nami tydzień, w którym pojawiły się pierwsze wiążące decyzje dotyczące podziału zysków wypracowanych przez spółki, w których mamy swój udział. Wiemy już wszystko o dywidendzie z Interaolt i Kogeneracji.

Zanim jednak przejdziemy do tych bardzo interesujących informacji zerknijmy jak zachowywał się zysk Portfela Dywidendowego w ostatnich dniach i porównajmy to z głównymi warszawskimi indeksami.

Te artykuły również Cię zainteresują
Zysk Portfela Dywidendowego

Od ubiegłego piątku Portfel Dywidendowy zanotował kosmetyczną stratę w wysokości blisko 3 złotych, czyli 0,03%. Główne warszawskie indeksy zachowywały się w tym czasie zdecydowanie lepiej. Największe pozytywne przesunięcia mogliśmy obserwować w gronie blue chips. Indeks WIG20 zyskał 4,98% i wyznaczył lokalne maksimum trendu na poziomie 2399,24 punktów. W ślad za największymi spółkami starał podążać się indeks MWIG40, który na przestrzeni ostatnich pięciu sesji wzrósł o 3,19% i znalazł się w ciekawej sytuacji technicznej. Równocześnie indeks w znaczny sposób zmniejszył odległość od aktualnego maksimum trendu wzrostowego, która wynosi teraz zaledwie 2,09%.

MWIG40 – wykres dzienny

Zauważmy, że odbicie zostało wyprowadzone z rejonów obowiązującej linii trendu wzrostowego, co sprawia, że staje się ono znacznie bardziej wiarygodne. Aktualnie obserwujemy zatrzymanie się ruchu na poziomie górnego ograniczenia korekty wcześniejszych wzrostów, a najbliższym wsparciem dla byków jest wtorkowa luka hossy.

Najsłabszym z głównych warszawskich indeksów był SWIG80, który wzrósł o 0,31% i w dalszym ciągu przebywa w obszarze płaskiej korekty wcześniejszych wzrostów. Odległość od maksimów hossy wynosi w tym przypadku zaledwie 1,89% i można oczekiwać, że w każdej chwili jest szansa na pojawienie się ataku na poziom maksimum z 7 marca.

Wracając do Portfela Dywidendowego i jego kosmetycznej straty trzeba wskazać na Echo Investment, czyli spółkę, która we wcześniejszych okresach wygenerowała dla nas poważne zyski. Podczas ostatnich pięciu sesji jej kapitalizacja spadła o 5,39%. Portfel Dywidendowy stracił na tym 62 złote.

Echo Investment – wykres dzienny

We wtorek po zakończeniu notowań spółka podała do publicznej wiadomości skonsolidowany i jednostkowy raport roczny z działalności w 2016 roku. Z przedstawionych informacji wynika, że rok 2016 był dla Echo Investment gorszy na poziomie zysku netto o blisko 25% niż rok 2015. W środę pojawiły się informacje o podjęciu przez Zarząd Spółki uchwały w sprawie przyjęcia polityki dywidendowej. Wynika z niej, że Zarząd zarekomenduje Walnemu Zgromadzeniu Akcjonariuszy wypłatę dywidendy z zysku wypracowanego w 2016 roku na poziomie dywidendy zaliczkowej, czyli 85 groszy na akcję. Za rok obrotowy 2017 planowana dywidenda ma wynieść 50 groszy na akcję. Natomiast w latach kolejnych Zarząd chce rekomendować wypłatę dywidendy na poziomie do 70% skonsolidowanego zysku netto Grupy Kapitałowej Spółki.

Echo Investment podało do publicznej wiadomości także informację o planach na rok 2017. Można się z niej dowiedzieć między innymi, że Spółka chce w tym roku wprowadzić do realizacji projekty o łącznej powierzchni 182 tys. m kw. i zakończyć budowę ponad 150 tys. m kw. Równocześnie Grupa Echo chce sprzedać w tym roku około 1300 mieszkań i przekazać około 1000 mieszkań. Oznaczałoby to znaczną dynamikę sprzedaży mieszkań. Całość komunikatu można przeczytać tutaj.

invest

Spółką, która przyniosła Portfelowi Dywidendowemu najwięcej powodów do zadowolenia w ubiegłym tygodniu ponownie była Dektra, której wartość wzrosła o 3,62%. Dzięki tym zmianom można odnotować wzrost wartości Portfela o 54 złote.

Dektra – wykres dzienny

Paliwem do dalszych wzrostów mogą być w tym przypadku informacje o planowanej wypłacie dywidendy w wysokości 1,05 złotego na każdą akcję. Przy obecnym kursie oznacza to stopę dywidendy na poziomie 9,65%. Zwyczajne Walne Zgromadzenie akcjonariuszy odbędzie się 9 czerwca.

W ubiegłym tygodniu poznaliśmy też rezultaty Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy Interaolt. Z najważniejszej dla nas uchwały wynika, że w postaci dywidendy zostanie wypłacona kwota 10,2 mln euro, czyli 0,51 euro na akcję. Dzień ustalenia prawa do dywidendy to 15 maja, natomiast wypłata ma nastąpić 24 maja. Jest to informacja zgodna z wcześniejszymi komunikatami.

Interaolt – wykres dzienny

Przy spadających ostatnio notowaniach akcji tej litewskiej spółki energetycznej i aktualnym kursie EURPLN dałoby to stopę dywidendy równą 17%.

Już wcześniej, bo 20 kwietnia poziom dywidendy zatwierdziło Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Kogeneracji. Według uchwały przegłosowanej przez udziałowców Spółki na każdą akcję zostanie wypłacone 6,58 zł. Dzień uzyskania prawa do dywidendy to 20 lipca, a sama wypłata nastąpi 9 sierpnia.

W ubiegłym tygodniu mieliśmy także publikację raportu z działalności w pierwszym kwartale 2017 GPW. Dowiedzieliśmy się z niego, o rekordowych przychodach spółki i wzroście zysku netto na poziomie 8,7% w porównaniu z pierwszym kwartałem 2016.

Prezes Grzywiński poinformował, że wpływ na wynik netto miały zdarzenia jednorazowe: darowizna na Polską Fundację Narodową (3 mln zł) oraz korekta 3,8 mln zł przez Urząd Skarbowy wysokości odsetek zastosowanych przez TGE do zobowiązań z lat poprzednich. Dodatkowo GPW ujęła w wynikach pierwszego kwartału roczną opłatę na rzecz KNF (11,4 mln zł).

Więcej o raporcie z działalności GPW można przeczytać tutaj.

Na koniec wróćmy do WIG20 i wykresu tygodniowego oraz perspektyw na najbliższe tygodnie.

WIG20 – wykres tygodniowy

W mojej opinii wyjście górą z ostatniej korekty, która trwała od 23 lutego otwiera drogę do ruchu w kierunku 2550 punktów. Czy perspektywy polskiej gospodarki uzasadniają aż taki optymizm inwestorów?Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here