Naga MarketsPodczas dzisiejszej sesji poprzez stronę Gospodarka24 poinformowałem o złożeniu zlecenia sprzedaży posiadanego pakietu akcji Protektora. Informacja pojawiła się też w grupie Zyskowna Strona Giełdy.

Zlecenia oczekujące
Zlecenia oczekujące

Wielu czytelników może być zaskoczonych taką właśnie decyzją na kilka dni przed ustaleniem prawa do dywidendy. Podział zysku wypracowanego przez spółkę w roku 2015 ma nastąpić 26 września. Żeby brać w nim udział należałoby posiadać akcje na zamknięciu czwartkowej sesji. My dziś z tego zrezygnowaliśmy, bo zlecenie niewiele po złożeniu zostało zrealizowane.

Historia transakcji w portfelu dywidendowym
Historia transakcji w portfelu dywidendowym

Akcje Protektora kupiliśmy 25 lipca. Na cały pakiet wydaliśmy wtedy (łącznie z prowizją) 498,88 zł. Dziś, czyli po niecałych dwóch miesiącach wszystkie zostały sprzedane za kwotę 563,64 zł (po zapłaceniu prowizji dało to 560,64 zł). Na operacji zyskaliśmy 61,76 zł, czyli ponad 12% zainwestowanej kwoty. Niezależnie jaki będzie dalszy kierunek poruszania się ceny jestem zadowolony z transakcji. A Wy?

Protektor - wykres dzienny
Protektor – wykres dzienny

Pierwszy pomysł właśnie takiego zagrania na akcjach Protektora pojawił się u mnie jeszcze przed jego zakupem. Na tym wykresie już tego nie widać w całości, ale zauważyłem wtedy, że rok temu wartość tej spółki rosła do dnia ustalenia prawa do dywidendy, a po nim spadała przez 2,5 miesiąca. Z takim poruszaniem się kursu mamy do czynienia dość często w przypadku spółek dywidendowych. Oczywiście ktoś może powie, że nic dwa razy się nie zdarza, ale na razie mamy sytuację bardzo zbliżoną do tej sprzed roku. W dzisiejszej decyzji utwierdziły mnie jeszcze dwa fakty, a właściwie połączenie ich razem. Dzisiejszy wystrzał ceny z okolic godziny 12 wyprowadził kurs spółki na poziomy nie widziane w roku ubiegłym. Podczas gdy….

Protektor - zysk netto
Protektor – zysk netto

spółka przekazuje inwestorom w raportach kwartalnych informacje o spadającym poziomie zysku netto, który może być widoczny w wynikach za cały 2016 rok. Również inne informacje w sprawozdaniu śródrocznym nie są idealne z punktu widzenia inwestora nastawionego na zysk: Obecnie europejska gospodarka funkcjonuje w atmosferze niepewności, a jej sumaryczny wzrost poddany jest fluktuacji w zależności od państwa członkowskiego (w jednych krajach mamy wzrost PKB, a w innych spadek). Kryzys finansowy, sytuacja geopolityczna wokół Europy oraz pojawiające się problemy związane z kryzysem bankowym niektórych krajów należących do strefy euro powodują, że bardzo trudno jest jednoznacznie określić średnioterminowe trendy w gospodarce europejskiej, w tym na rynku niemieckim i polskim. Sytuacja ta może mieć istotny niekorzystny wpływ na perspektywy rozwoju, osiągane wyniki oraz sytuację finansową Grupy Kapitałowej Emitenta.

Taka kompilacja danych ostatecznie przekonała mnie do pierwszej w historii portfela dywidendowego sprzedaży pakietu akcji. Równocześnie nie wykluczam, że za jakiś czas spółka ponownie znajdzie się w naszym portfelu.

Skład portfela dywidendowego
Skład portfela dywidendowego

Brak zakupów do portfela dywidendowego z pieniędzy wpłaconych w sierpniu i wrześniu (nastąpiło to zgodnie z harmonogramem w ubiegły czwartek) oraz dzisiejsza transakcja sprzedaży sprawiły, że portfelu największy udział ma obecnie gotówka. Mam swoje pomysły, ale zapraszam każdego do składania propozycji za pośrednictwem komentarzy pod artykułem, w grupie Zyskowna Strona Giełdy lub bezpośrednio na stronie Gospodarka24. Tylko w ten sposób każdy z czytających może wpływać na skład portfela dywidendowego.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

2 KOMENTARZE

  1. Potwierdzam ECHO ma wysoką stopę dywidendy w roku bieżącym i poprzednim oraz potwierdzoną przez prezesa politykę kontynuacji wypłat w następnych latach także warto by się przyjrzeć tej spółce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here